Premier Australië hekelt Amerikaans-Britse vervolging Assange
CANBERRA (ANP/AFP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft beklemtoond dat de vervolging van de Australiër Julian Assange door Amerikanen en Britten niet eindeloos kan voortduren. Er zijn volgens Albanese allerlei opinies over de man, maar hoe dan ook, dit kan niet eeuwig doorgaan want "genoeg is genoeg". De vervolging moet ophouden en Assange moet terug naar zijn familie, volgens de premier.
Het Australische parlement nam woensdag een gelijkluidende motie aan. Assange wordt sinds 2010 vervolgd en zit sinds 2019 vast in de zwaarbewaakte Belmarsh-gevangenis in Londen. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS die hem voor onder meer spionage willen berechten. In 2021 besloot de Britse justitie hem uit te leveren. Over de laatste beroepsmogelijkheid hiertegen is dinsdag een hoorzitting in Londen.
Assange richtte in 2006 de website en het 'klokkenluidersplatform' WikiLeaks op. Het medium publiceerde door de jaren heen een grote hoeveelheid vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire kwesties. Sinds eind 2022 lijkt de site uitgeschakeld, volgens WikiLeaks door Washington die de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengaat en de donors onder druk heeft gezet.
WikiLeaks
WikiLeaks baarde onder meer opzien in 2016 met de publicatie van tienduizenden e-mails van het bestuur van de Democratische Partij in de VS. Die toonden dat het bestuur de linkse politicus Bernie Sanders op een zijspoor wilde zetten ten gunste van Hillary Clinton.
In de VS wordt Assange echter vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak. Daarin komen ook oorlogsmisdaden voor die er door of in opdracht van Amerikanen zijn gepleegd. Volgens de Amerikaanse justitie komt het publiceren van militaire geheime documenten neer op spionage die onder meer Amerikaanse militairen of hun informanten in gevaar hebben gebracht. Assange kan tot 175 jaar celstraf krijgen.
Assange werd in 2010 als verdachte aangemerkt in Zweden na klachten van twee vrouwen over beweerde seksuele gedragingen van hem. Op grond daarvan werd hij in Londen aangehouden. Hij werd op borgtocht vrijgelaten, maar verdween uit angst voor een door de VS opgezette val in de ambassade van Ecuador in de Britse hoofdstad. Die wees hem in 2019 de deur en sindsdien zit hij vast in Londen.
Meer uit Buitenland
CAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.
13 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.
18 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Israël gaat nog steeds door met het plegen van genocide tegen Palestijnen in de Gazastrook, aldus een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties. Ook begaat Israël volgens de commissie oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid op de Westelijke Jordaanoever, waaronder uitroeiing, foltering, verkrachting en moord.
20 minuten geledenHEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - In Zweden is een nieuwe poging om een coalitie te vormen mislukt. Partijleider Elisabeth Thand Ringqvist van de Centrumpartij ziet onvoldoende steun voor de vorming van een centrumregering.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.
3 uur geleden