Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Australië hekelt Amerikaans-Britse vervolging Assange

Premier Australië hekelt Amerikaans-Britse vervolging Assange

CANBERRA (ANP/AFP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft beklemtoond dat de vervolging van de Australiër Julian Assange door Amerikanen en Britten niet eindeloos kan voortduren. Er zijn volgens Albanese allerlei opinies over de man, maar hoe dan ook, dit kan niet eeuwig doorgaan want "genoeg is genoeg". De vervolging moet ophouden en Assange moet terug naar zijn familie, volgens de premier.

Het Australische parlement nam woensdag een gelijkluidende motie aan. Assange wordt sinds 2010 vervolgd en zit sinds 2019 vast in de zwaarbewaakte Belmarsh-gevangenis in Londen. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS die hem voor onder meer spionage willen berechten. In 2021 besloot de Britse justitie hem uit te leveren. Over de laatste beroepsmogelijkheid hiertegen is dinsdag een hoorzitting in Londen.

Assange richtte in 2006 de website en het 'klokkenluidersplatform' WikiLeaks op. Het medium publiceerde door de jaren heen een grote hoeveelheid vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire kwesties. Sinds eind 2022 lijkt de site uitgeschakeld, volgens WikiLeaks door Washington die de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengaat en de donors onder druk heeft gezet.

WikiLeaks

WikiLeaks baarde onder meer opzien in 2016 met de publicatie van tienduizenden e-mails van het bestuur van de Democratische Partij in de VS. Die toonden dat het bestuur de linkse politicus Bernie Sanders op een zijspoor wilde zetten ten gunste van Hillary Clinton.

In de VS wordt Assange echter vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak. Daarin komen ook oorlogsmisdaden voor die er door of in opdracht van Amerikanen zijn gepleegd. Volgens de Amerikaanse justitie komt het publiceren van militaire geheime documenten neer op spionage die onder meer Amerikaanse militairen of hun informanten in gevaar hebben gebracht. Assange kan tot 175 jaar celstraf krijgen.

Assange werd in 2010 als verdachte aangemerkt in Zweden na klachten van twee vrouwen over beweerde seksuele gedragingen van hem. Op grond daarvan werd hij in Londen aangehouden. Hij werd op borgtocht vrijgelaten, maar verdween uit angst voor een door de VS opgezette val in de ambassade van Ecuador in de Britse hoofdstad. Die wees hem in 2019 de deur en sindsdien zit hij vast in Londen.

Meer uit Buitenland

Gezondheidsinstituut: dit jaar al 14.000 hittedoden in Duitsland

BERLIJN (ANP) - De hitte heeft in Duitsland dit jaar tot nu toe aan 14.000 mensen het leven gekost, schat het Robert Koch Institut (RKI). Het werkelijke aantal is volgens het gezondheidsinstituut waarschijnlijk nog hoger. 2026 is daarmee nu al een van de dodelijkste jaren in lange tijd.

1 uur geleden
Bestrijding van brand Hoge Venen bemoeilijkt door storm

LUIK (ANP/BELGA) - Het bestrijden van de brand in het Belgische gebied de Hoge Venen werd in de nacht van woensdag op donderdag bemoeilijkt door het slechte weer. Het zicht was slecht, er waren bomen omgevallen door de storm en de paden waren moeilijk begaanbaar, meldt het bestuur van de provincie Luik.

2 uur geleden
Dodental aanvallen in Oekraïne stijgt, Zelensky vraagt Patriots

KYIV (ANP/AFP) - Het dodental door aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot dertien, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Rusland "investeert in ballistische raketten en escalatie", zegt de president. Daar helpen volgens hem alleen Patriot-raketten tegen. Hij vraagt al langer om die luchtverdedigingsraketten omdat Oekraïne er niet genoeg heeft om Russische aanvallen met de zware, snelle wapens af te slaan.

3 uur geleden
Colombia kondigt economische noodtoestand af

BOGOTÁ (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Colombia heeft een economische noodtoestand van dertig dagen uitgeroepen om de gevolgen van de aardbeving aan te pakken. Het decreet, dat woensdagavond lokale tijd door de hele ministerraad werd ondertekend, geeft president Abelardo de la Espriella tijdelijk de bevoegdheid om economische en fiscale regels in te voeren zonder goedkeuring van het parlement.

4 uur geleden
Oprichter omgevallen vastgoedconcern Evergrande krijgt levenslang

HONGKONG (ANP/RTR) - Een Chinese rechtbank heeft de oprichter van het omgevallen vastgoedconcern China Evergrande Group veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Ook moeten al zijn persoonlijke bezittingen in beslag worden genomen, zo oordeelde de rechtbank.

4 uur geleden
Doden door aanval Russische ballistische raketten op Kyiv

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van woensdag op donderdag bestookt met Russische ballistische raketten, zo liet burgemeester Vitali Klitsjko weten. Daarbij zouden zeker acht doden zijn gevallen en raakten 33 anderen gewond. Aan de oostkant van Kyiv, in het district Brovary, kwam ook een man om het leven.

4 uur geleden
Trump: enorme economische gevolgen voor elk land dat Iran steunt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag gewaarschuwd voor economische consequenties voor elk land dat Teheran steunt of Iran "op enigerlei wijze een reddingsboei toewerpt".

10 uur geleden