Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Australië hekelt Amerikaans-Britse vervolging Assange

Premier Australië hekelt Amerikaans-Britse vervolging Assange

CANBERRA (ANP/AFP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft beklemtoond dat de vervolging van de Australiër Julian Assange door Amerikanen en Britten niet eindeloos kan voortduren. Er zijn volgens Albanese allerlei opinies over de man, maar hoe dan ook, dit kan niet eeuwig doorgaan want "genoeg is genoeg". De vervolging moet ophouden en Assange moet terug naar zijn familie, volgens de premier.

Het Australische parlement nam woensdag een gelijkluidende motie aan. Assange wordt sinds 2010 vervolgd en zit sinds 2019 vast in de zwaarbewaakte Belmarsh-gevangenis in Londen. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS die hem voor onder meer spionage willen berechten. In 2021 besloot de Britse justitie hem uit te leveren. Over de laatste beroepsmogelijkheid hiertegen is dinsdag een hoorzitting in Londen.

Assange richtte in 2006 de website en het 'klokkenluidersplatform' WikiLeaks op. Het medium publiceerde door de jaren heen een grote hoeveelheid vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire kwesties. Sinds eind 2022 lijkt de site uitgeschakeld, volgens WikiLeaks door Washington die de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengaat en de donors onder druk heeft gezet.

WikiLeaks

WikiLeaks baarde onder meer opzien in 2016 met de publicatie van tienduizenden e-mails van het bestuur van de Democratische Partij in de VS. Die toonden dat het bestuur de linkse politicus Bernie Sanders op een zijspoor wilde zetten ten gunste van Hillary Clinton.

In de VS wordt Assange echter vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak. Daarin komen ook oorlogsmisdaden voor die er door of in opdracht van Amerikanen zijn gepleegd. Volgens de Amerikaanse justitie komt het publiceren van militaire geheime documenten neer op spionage die onder meer Amerikaanse militairen of hun informanten in gevaar hebben gebracht. Assange kan tot 175 jaar celstraf krijgen.

Assange werd in 2010 als verdachte aangemerkt in Zweden na klachten van twee vrouwen over beweerde seksuele gedragingen van hem. Op grond daarvan werd hij in Londen aangehouden. Hij werd op borgtocht vrijgelaten, maar verdween uit angst voor een door de VS opgezette val in de ambassade van Ecuador in de Britse hoofdstad. Die wees hem in 2019 de deur en sindsdien zit hij vast in Londen.

Meer uit Buitenland

Politie: twee arrestaties bij Bondi Beach na schietpartij

SYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft twee mensen gearresteerd bij Bondi Beach in Sydney. Dat meldt de politie op X. Bij dat bekende strand vond een schietpartij plaats, waarbij volgens media tientallen schoten werden gelost. Op het strand zou een chanoekaviering hebben plaatsgevonden. Hoewel diverse media spreken van meerdere slachtoffers, hebben de autoriteiten nog niets gemeld over mogelijke gewonden of doden.

4 minuten geleden
Schietpartij bij Bondi Beach in Sydney

SYDNEY (ANP) - Nabij Bondi Beach in Sydney zouden tientallen schoten zijn gelost, melden verschillende media, waaronder de Sydney Morning Herald. De politie roept op X aanwezigen op te schuilen en weg te blijven uit het gebied. Agenten zijn aanwezig en meer zijn er onderweg naar het "lopende incident", aldus de dienst.

26 minuten geleden
Thailand kondigt avondklok af in kustprovincie aan grens Cambodja

BANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft een avondklok afgekondigd in de zuidoostelijke provincie Trat vanwege de aanhoudende beschietingen over en weer met Cambodja. De provincie strekt zich uit langs de Golf van Thailand en beslaat enkele tientallen kilometers smal landsdeel langs de grens met Cambodja. De avondklok geldt voor districten grenzend aan de Cambodjaanse stad Koh Kong. Voor de provincie Sa Kaew, die eveneens grenst aan Cambodja en waar herhaaldelijk wederzijdse beschietingen plaatsvonden, gold al een avondklok. Die blijft van kracht.

2 uur geleden
Meerdere slachtoffers bij schietpartij Amerikaanse universiteit

PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.

8 uur geleden
Bild: groep beraamde aanslag op kerstmarkt Zuid-Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.

11 uur geleden
VN-chef vol afschuw over dodelijke aanslag op blauwhelmen Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.

12 uur geleden
IS'er schiet in Syrië Amerikaanse militairen dood

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.

15 uur geleden