Prehistorische jachtlocatie gevonden onder Zuiderzeebodem
ZEEWOLDE (ANP) - Archeologen hebben in de bodem van Zeewolde duizenden gereedschappen van vuursteen uit de prehistorische Midden-Steentijd gevonden. Vermoedelijk was er op die plek in 8000 tot 5000 voor Christus een tijdelijke jachtlocatie, want tussen het bewerkte vuursteen zijn ook etensresten gevonden, zoals verkoolde schillen van hazelnoten.
Dat meldt energiebedrijf Eneco vrijdag. Eneco is in Zeewolde bezig met de bouw van vier windturbines. Vooronderzoek toonde aan dat er prehistorische resten in de bodem konden zitten, zodat achttien archeologen begin dit jaar aan het werk zijn gegaan. De opgraving is nu afgerond, aldus Eneco.
Er zijn veel pijlpunten, mesjes en werktuigen gevonden. De pijlpunten werden ook gebruikt als harpoenen. Op de plek van Zeewolde was in het Mesolithicum een zandplateau, dat uitkeek over het Eemstroomgebied. De jagers konden vanaf het plateau tot aan de open zee kijken.
Nadat de bewoners waren vertrokken is er een veengebied ontstaan, dat later werd opgeslokt door het toenmalige binnenmeer Almere. Dit meer verdween weer later in de Zuiderzee, die na de afsluiting in 1932 het IJsselmeer werd. Volgens de archeologen is de vondst bij Zeewolde van belang voor de kennis over het prehistorisch landschap van Nederland.
Meer uit Binnenland
BERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Op de Noordeindseweg in Berkel en Rodenrijs, even ten noorden van Rotterdam, is in de nacht van woensdag op donderdag een grote brand uitgebroken bij een autobedrijf. Even voor 05.30 uur werd het sein brand meester gegeven, zo laat een woordvoerder van de veiligheidsregio weten.
4 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Staatssecretaris voor Koninkrijksrelaties en Slagvaardige Overheid Eric van der Burg heeft woensdag tijdens een bezoek aan Bonaire zijn zorgen geuit over "politieke inmenging in de ambtelijke organisatie" op het eiland. "Ik maak me daar echt zorgen over." Hij benadrukte tijdens een persconferentie dat hij "signalen hierover heeft gekregen".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid is woensdagavond ingezet rond de Sneeuwbalweg in Amsterdam-Noord. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving van AT5. Volgens de woordvoerder kwam de brandweer aan het einde van de middag af op een melding van een brand buiten en werd het onrustig in de buurt toen de brandweer die wilde blussen.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - In het centrum van Arnhem zijn woensdagavond zo'n tweehonderd mensen samengekomen om steun te betuigen aan de queergemeenschap, meldt de gemeente. In de nacht van dinsdag op woensdag werden op de Blauwe Golven regenboogvlaggen met mast en al uit de grond getrokken.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO "is en blijft met alle partijen in gesprek". Dat stelt een woordvoerder als reactie op de brandbrief van ruim vierhonderd NPO-medewerkers die zich boos maken over het besluit om toch aan het Eurovisie Songfestival mee te doen. De NPO laat weten op dit moment verder geen toelichting over de kwestie te geven. 3FM-presentator Mandy Emadi laat namens de ondertekenaars weten nog geen reactie van de NPO te hebben gehad.
14 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) krijgt behalve veel steun ook kritiek. Zo vindt eigenaar Pim Lollinga van Faunavisie Wildcare in Westernieland, waar wilde dieren worden opgevangen, dat het WEC de penibele situatie "ook wel over zichzelf afgeroepen heeft". Ook dierenactiviste Lenie 't Hart, die de bekende zeehondencrèche in Pieterburen oprichtte en jarenlang het internationale boegbeeld was, is zeer kritisch.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Academische vrijheid moet een plek krijgen in de grondwet en de vrijheid van meningsuiting voor wetenschappers moet door kennisinstellingen beter beschermd worden. Dat staat in een advies van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) aan onderwijsminister Rianne Letschert. De KNAW roept ook op tot een aanscherping van de wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.
15 uur geleden