Prehistorische jachtlocatie gevonden onder Zuiderzeebodem
ZEEWOLDE (ANP) - Archeologen hebben in de bodem van Zeewolde duizenden gereedschappen van vuursteen uit de prehistorische Midden-Steentijd gevonden. Vermoedelijk was er op die plek in 8000 tot 5000 voor Christus een tijdelijke jachtlocatie, want tussen het bewerkte vuursteen zijn ook etensresten gevonden, zoals verkoolde schillen van hazelnoten.
Dat meldt energiebedrijf Eneco vrijdag. Eneco is in Zeewolde bezig met de bouw van vier windturbines. Vooronderzoek toonde aan dat er prehistorische resten in de bodem konden zitten, zodat achttien archeologen begin dit jaar aan het werk zijn gegaan. De opgraving is nu afgerond, aldus Eneco.
Er zijn veel pijlpunten, mesjes en werktuigen gevonden. De pijlpunten werden ook gebruikt als harpoenen. Op de plek van Zeewolde was in het Mesolithicum een zandplateau, dat uitkeek over het Eemstroomgebied. De jagers konden vanaf het plateau tot aan de open zee kijken.
Nadat de bewoners waren vertrokken is er een veengebied ontstaan, dat later werd opgeslokt door het toenmalige binnenmeer Almere. Dit meer verdween weer later in de Zuiderzee, die na de afsluiting in 1932 het IJsselmeer werd. Volgens de archeologen is de vondst bij Zeewolde van belang voor de kennis over het prehistorisch landschap van Nederland.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Ik dacht dat ik in de film beland was", verklaarde een van de vermeende uitvoerders donderdag in de rechtszaal over de verwoestende explosie in een bruidswinkel aan de Tarwekamp. Daarbij vielen op 7 december 2024 zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. "Ik kon me niet voorstellen wat er was gebeurd", vervolgde Mourad B. (31). Hij zou samen met zijn neef Ilias B. (25) de aanslag hebben gepleegd.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Schiphol wil een meerderheidsbelang van 80 procent nemen in Maastricht Aachen Airport (MAA). De provincie Limburg bezit nu 60 procent van de aandelen in het verlieslijdende vliegveld in de gemeente Beek en de Schiphol Group de overige 40 procent. Schiphol trekt ruim 4 miljoen euro uit voor het verwerven van de aandelen en wil de komende jaren in totaal 33 miljoen euro investeren in MAA, zegt financieel topman Robert Carsouw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw instituut van Defensie moet samen met het bedrijfsleven en kennisinstellingen de innovatie "radicaal" versnellen. Staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie, CDA) kwam donderdag met een eerste opdracht aan de partners voor de bescherming van de Noordzee. Daar vormen de Russen een bedreiging voor onderzeese kabels en leidingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op een van de telefoons van Moshtag B. (35), de vermeende opdrachtgever van de fatale aanslag aan de Tarwekamp in Den Haag, zijn screenshots gevonden van het plan van aanpak. B. erkende dit donderdag ook zelf op de tweede zittingsdag in zijn strafzaak, terwijl hij woensdag bij de start van het proces nog in het midden hield of hij op de hoogte was van een plan van aanpak.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) loopt aanstaande zondag in Amsterdam opnieuw mee met de Rode Lijn-demonstratie tegen geweld in Gaza. De vakbond schrijft in een verklaring dat de Israëlische regering in reactie op de aanval van Hamas op 7 oktober 2023 ook de oorlog heeft verklaard aan de journalistiek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
11 uur geleden