Powell: Fed kan dit jaar beginnen met afbouw opkoopprogramma
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve, de Amerikaanse koepel van centrale banken, kan later dit jaar gaan beginnen met het afbouwen van zijn grote opkoopprogramma dat wegens de coronacrisis werd opgetuigd. Maar er zal geen haast zijn bij het verhogen van de rente, zei Fed-voorzitter Jerome Powell. Hij hield een toespraak op de virtuele vergadering van centrale bankiers in Jackson Hole in de Amerikaanse staat Wyoming.
De Fed koopt nu maandelijks voor 120 miljard dollar, omgerekend 102 miljard euro, aan obligaties om zo de economie te stimuleren en de impact van de coronacrisis tegen te gaan. Maar nu de economie sterk herstelt neemt de roep om deze steunmaatregelen af te gaan bouwen toe. Verschillende kopstukken van de Fed zeiden donderdag al dat het tijd wordt om hier geleidelijk een einde aan te gaan maken.
"Bij de beleidsvergadering van de Fed in juli was ik net als de meeste andere deelnemers van mening dat als de economie zich ongeveer blijft ontwikkelen zoals verwacht, het gepast zou zijn om dit jaar te gaan beginnen met het afbouwen van het opkoopprogramma", aldus Powell.
Geen volledig herstel
Hij zegt dat de economie van de Verenigde Staten aanzienlijke vooruitgang heeft geboekt sinds de uitbraak van de coronapandemie, maar dat op de arbeidsmarkt nog veel meer verbetering moet optreden. Daar is volgens Powell nog lang geen volledig herstel van de crisis. Bovendien zorgt de Delta-variant van het coronavirus voor risico's op de kortere termijn, aldus de centralebankpresident. "We zullen zorgvuldig de inkomende data en de risico's beoordelen."
Analisten hadden al verwacht dat Powell niet heel erg concreet zou worden over de timing van het verkrappen van het monetaire beleid. Hij zou niet vooruit willen lopen op het eerstvolgende rentebesluit van de Fed in september. De vergadering van Jackson Hole wordt jaarlijks gehouden en werd vanwege corona dit jaar opnieuw virtueel georganiseerd.
Op de beurzen in New York vielen de woorden van Powell goed bij beleggers, want de graadmeters gingen verder omhoog. Ook in Europa waren plussen op de aandelenmarkten te zien.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huizenkopers kunnen voor duurdere huizen een hypotheek afsluiten met bescherming bij betaalproblemen. De grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) gaat volgend jaar omhoog naar een geleend bedrag voor een huis van 500.000 euro, wat 30.000 euro meer is dan nu. Wie verduurzaamt, kan over een nog hoger bedrag garanties krijgen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Franse supermarkten kampen met grote schade als gevolg van de cyberaanval op hun koelkasten en vriezers. Thierry Cotillard, topman van de keten Intermarché, zei tegen de Franse nieuwszender BFM TV dat de "ongekende" aanval neerkomt op een verlies van "tientallen miljoenen euro's in heel het land op één dag". Ook andere ketens, waaronder Carrefour, werden getroffen.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Een woordvoerder van moederbedrijf Ahold Delhaize laat dinsdagochtend weten dat het concern "hard bezig" is met het oplossen van het euvel. Meer wil hij er niet over kwijt. Ook durft hij niet te zeggen wanneer mensen weer een update over de situatie kunnen verwachten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in september gemiddeld 3,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,3 procent in augustus.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bedrijven uit de AEX-index hebben vorig jaar relatief veel mannelijke commissarissen aangesteld. Nog maar iets meer dan een kwart van de benoemingen was een vrouw, volgens een analyse door Heidrick & Struggles, een bureau dat onder meer bedrijven helpt bij het zoeken naar nieuwe bestuurders. De leeftijd van nieuwbenoemde commissarissen was in vergelijking met andere Europese landen hoog.
5 uur geleden