Powell: Fed kan dit jaar beginnen met afbouw opkoopprogramma
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve, de Amerikaanse koepel van centrale banken, kan later dit jaar gaan beginnen met het afbouwen van zijn grote opkoopprogramma dat wegens de coronacrisis werd opgetuigd. Maar er zal geen haast zijn bij het verhogen van de rente, zei Fed-voorzitter Jerome Powell. Hij hield een toespraak op de virtuele vergadering van centrale bankiers in Jackson Hole in de Amerikaanse staat Wyoming.
De Fed koopt nu maandelijks voor 120 miljard dollar, omgerekend 102 miljard euro, aan obligaties om zo de economie te stimuleren en de impact van de coronacrisis tegen te gaan. Maar nu de economie sterk herstelt neemt de roep om deze steunmaatregelen af te gaan bouwen toe. Verschillende kopstukken van de Fed zeiden donderdag al dat het tijd wordt om hier geleidelijk een einde aan te gaan maken.
"Bij de beleidsvergadering van de Fed in juli was ik net als de meeste andere deelnemers van mening dat als de economie zich ongeveer blijft ontwikkelen zoals verwacht, het gepast zou zijn om dit jaar te gaan beginnen met het afbouwen van het opkoopprogramma", aldus Powell.
Geen volledig herstel
Hij zegt dat de economie van de Verenigde Staten aanzienlijke vooruitgang heeft geboekt sinds de uitbraak van de coronapandemie, maar dat op de arbeidsmarkt nog veel meer verbetering moet optreden. Daar is volgens Powell nog lang geen volledig herstel van de crisis. Bovendien zorgt de Delta-variant van het coronavirus voor risico's op de kortere termijn, aldus de centralebankpresident. "We zullen zorgvuldig de inkomende data en de risico's beoordelen."
Analisten hadden al verwacht dat Powell niet heel erg concreet zou worden over de timing van het verkrappen van het monetaire beleid. Hij zou niet vooruit willen lopen op het eerstvolgende rentebesluit van de Fed in september. De vergadering van Jackson Hole wordt jaarlijks gehouden en werd vanwege corona dit jaar opnieuw virtueel georganiseerd.
Op de beurzen in New York vielen de woorden van Powell goed bij beleggers, want de graadmeters gingen verder omhoog. Ook in Europa waren plussen op de aandelenmarkten te zien.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 1,35 miljard dollar (1,2 miljard euro) gemoeid, meldt het concern.
2 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Alleenstaande kopers winnen terrein op de woningmarkt, ondanks de gestegen huizenprijzen en hogere hypotheekrentes. Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkt dat het aantal hypotheekaanvragen van singles afgelopen kwartaal duidelijk in de lift zat, terwijl dat van stellen maar zeer licht toenam.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Het Oktoberfest in München heeft dit jaar een recordaantal van 7,4 miljoen bezoekers getrokken, heeft de stad zondag bekendgemaakt. Daarmee werd het vorige record van 7,2 miljoen uit 2023 verbroken.
13 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - De landen van oliekartel OPEC+ willen hun productiedoelen ook in november niet verhogen, ondanks de hoge olie- en brandstofprijzen. Dat maakten Saudi-Arabië, Rusland en vijf andere landen zondag bekend na een onlinevergadering. De productiedoelen van de groep blijven daarmee voor de tweede maand op rij ongewijzigd.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een taskforce van het Witte Huis gaat de risico's en kansen van kunstmatige intelligentie (AI) in kaart brengen. Ook wordt gekeken hoe overregulering kan worden voorkomen, om innovatie niet in de weg te zitten. Dat heeft het hoofd van de taskforce, Jay Clayton, gezegd tegen The Wall Street Journal.
15 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Oost-Duitse economie loopt decennia na de Duitse eenwording nog steeds achter op die van het westen van het land. Het gat lijkt de afgelopen jaren nauwelijks kleiner te worden, stelt het vooraanstaande Duitse onderzoeksinstituut IW.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Vakbonden en welzijnsorganisaties hebben de Duitse regering opgeroepen de geplande bezuinigingen te stoppen. Het bondgenootschap van veertien organisaties bekritiseerde dit weekend in een gezamenlijke oproep met name de plannen van de regering voor een hervorming van het Duitse stelsel voor langdurige zorg.
17 uur geleden