PostNL vraagt Staat tientallen miljoenen steun voor bezorgen post
DEN HAAG (ANP) - PostNL vraagt de overheid vrijdag een tijdelijke financiële bijdrage om de postbezorging in stand te kunnen houden. Het postbedrijf geeft aan dit jaar en volgend jaar in totaal 68 miljoen euro nodig te hebben om de dienstverlening op de huidige voet door te zetten. Extra steun is volgens PostNL net zo lang nodig, totdat de overheid de Postwet aanpast en bijvoorbeeld de wettelijke bezorgtermijn oprekt naar meerdere dagen.
De onderneming zinspeelde er eerder al op dat financiële steun waarschijnlijk noodzakelijk zou worden. Nu wordt officieel een aanvraag ingediend. PostNL betoogt dat het bedrijf als verlener van de Universele Postdienst (UPD) op grond van de wet aanspraak kan maken op een vergoeding voor de nettokosten van de dienst, indien deze een onevenredige financiële last vormen.
Volgens PostNL is de postbezorging verlieslatend geworden omdat Nederlanders steeds minder brieven versturen en ontvangen. In de afgelopen tien jaar is de hoeveelheid post bijna gehalveerd, terwijl de Postwet ongewijzigd is gebleven. Dat laatste is volgens het bedrijf eigenlijk niet langer vol te houden. Maar minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken besloot vorig jaar af te zien van een voorstel over de verruiming van de bezorgtijd. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer zag hierin geen oplossing.
Berekening
"Wij passen ons continu aan, maar binnen de huidige wetgeving zijn verdere aanpassingen nauwelijks meer mogelijk", zegt Maurice Unck, directeur MailNL bij PostNL. "Om de periode tot aan de aanpassing van de Postwet te overbruggen, is een tijdelijke financiële bijdrage noodzakelijk."
Hij legt uit dat PostNL dit jaar 30 miljoen euro nodig heeft en 38 miljoen euro volgend jaar. "Deze berekening volgt de wettelijke richtlijn en wordt achteraf vastgesteld op basis van de werkelijke kosten. Dit betreft UPD-verplichtingen zoals bezorgen binnen een dag, het behoud van ruim 10.000 brievenbussen door het hele land, het gratis bezorgen van braillepost en een zesde bezorgdag voor rouw- en medische post."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De export van Nexperia-producten uit China kan worden hervat, meldt het Witte Huis. De koerswijziging van China is het resultaat van gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtsgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea eerder deze week.
5 uur geledenBERLIJN/DEN HAAG (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, "positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen". Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.
11 uur geledenGYEONGJU (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese premier Mark Carney heeft bevestigd dat hij zijn excuses heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Donald Trump vanwege een televisiereclame tegen importheffingen. Carney zei daarnaast bereid te zijn om te onderhandelen over een betere handelsdeal met het buurland.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De autoverkoop in Nederland zet de stijgende lijn voort, volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. In oktober werden er 8,3 procent meer nieuwe personenauto's op kenteken gezet dan een jaar eerder. Over heel dit jaar tot nu toe lopen de verkopen nog wel 1,8 procent achter.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - Webwinkel- en techconcern Amazon was vrijdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de kwartaalcijfers van Amazon. Ook Apple meldde cijfers, maar dat aandeel liet een kleine min zien.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van oktober met verlies gesloten na de winstbeurt een dag eerder. Muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) behoorde tot de winnaars in de AEX na bekendmaking van kwartaalcijfers. ING deed juist een stapje terug na de flinke plus een dag eerder dankzij goed ontvangen resultaten.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft vrijdag tegen de plannen van de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts gestemd om de grootste vakbond van Nederland "weer bestuurbaar" te maken. Zij werden in juni aangesteld om de rust terug te brengen bij FNV na een grote bestuurscrisis eerder dit jaar.
1 dag geleden