Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PostNL gaat brievenbussen al overdag legen om kosten te besparen

PostNL gaat brievenbussen al overdag legen om kosten te besparen

DEN HAAG (ANP) - PostNL gaat de meeste brievenbussen in Nederland vanaf februari eerder op de dag al legen, in plaats van alle post op te halen na 17.00 uur. Die maatregel neemt de post- en pakketbezorger, omdat de betaalbaarheid van de postdienstverlening "steeds verder onder druk" komt te staan en dit jaar volgens het bedrijf verlieslatend wordt.

Met de ingreep denkt PostNL "miljoenen euro's" te besparen. Het overdag legen van brievenbussen zou efficiënter zijn. Dan kunnen chauffeurs die bijvoorbeeld ook post bezorgen, in de loop van de dag - vanaf 09.00 uur - al post meenemen.

"Nu wordt de post in alle brievenbussen opgehaald na 17.00 uur, wat betekent dat duizenden brievenbussen binnen een kort tijdsbestek worden geleegd", legt directeur Maurice Unck van de Nederlandse postdivisie van PostNL uit. "Dit vraagt om veel inzet van busjes, chauffeurs en kilometers, wat kostbaar, inefficiënt en niet duurzaam is."

Hoge kosten en personeelsproblemen

Op drukbezochte locaties, zoals in winkelcentra en stations, worden de bussen straks nog wel na 17.00 uur geleegd. Ook voor brievenbussen waar rouwpost en medische post in kan, verandert er niets, verzekert PostNL. In totaal moet 75 procent van alle circa 10.000 brievenbussen vanaf volgende maand overdag geleegd worden.

PostNL kampt met verschillende problemen. Zo worden er minder brieven verstuurd en zijn de arbeidskosten hoog. Ook heeft het bedrijf moeite om voldoende bezorgers te vinden, waardoor er post te laat wordt afgeleverd en de kwaliteit van de bezorging in het geding is.

Kamermeerderheid tegen verruiming

PostNL wilde de wettelijke bezorgtermijnen oprekken naar twee dagen en heeft besloten om vanaf volgend jaar maximaal 48 uur te doen over zakelijke post. Maar minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken besloot vorig jaar af te zien van een voorstel over de verruiming van de bezorgtijd. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer zag hierin geen oplossing.

"De politiek heeft het besluit uitgesteld. Daarom nemen wij nu maatregelen die we al wel kunnen nemen en waarvoor geen aanpassing van de postwet nodig is", geeft Unck aan. Volgens hem maakt de nieuwe maatregel de brievenbuspost niet meteen kostendekkend. "Onze eerdere vragen aan de politiek blijven dus staan."

Oproep om overheidssteun

Unck herhaalt een eerdere oproep voor een vorm van steun vanuit de overheid om de almaar verder afnemende brievenbuspost te kunnen blijven bezorgen. Tijdens de kerstperiode merkte PostNL opnieuw dat er minder kerstkaarten zijn verstuurd dan een jaar eerder. "Andere landen grepen al eerder in. In een krimpende markt is het anders niet te doen."

Meer uit Financieel

Franse supermarkt Carrefour vertrekt mogelijk uit België

PARIJS (ANP/BELGA) - De Franse supermarkt Carrefour sluit een vertrek uit België niet uit. Het concern heeft laten weten "alle strategische opties" open te houden voor markten die niet tot de kernlanden behoren. Dat gaat "van groei tot volledig of gedeeltelijk te gelde maken", kondigde Carrefour aan in een nieuw strategisch plan. De keten wil zich voortaan concentreren op Frankrijk, Spanje en Brazilië en wil tegen 2030 jaarlijks 1 miljard euro gaan besparen.

1 uur geleden
Kleine plus voor AEX-index, IMCD onderuit na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht hoger geopend. Verzekeraar ASR en chemicaliëndistributeur IMCD kwamen met cijfers bij de AEX-bedrijven. De resultaten van IMCD vielen daarbij niet in de smaak bij beleggers op het Damrak want het aandeel ging in de vroege handel ruim 10 procent omlaag.

1 uur geleden
Verzekeringsmerk Aegon verdwijnt komende maanden uit Nederland

UTRECHT (ANP) - Het verzekeringsmerk Aegon verdwijnt de komende maanden volledig uit Nederland. Verzekeraar ASR die de Nederlandse verzekeringsactiviteiten van zijn branchegenoot enkele jaren terug overnam, liet woensdag weten klaar te zijn met de integratie met Aegon Nederland. Voor de laatste hypotheek- en pensioenklanten stopt ASR uiterlijk 2 juli met het gebruik van de naam Aegon, hun product gaat dan over op het ASR-label.

2 uur geleden
FrieslandCampina houdt winst op peil door goed eerste halfjaar

AMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina heeft vorig jaar de winst op peil gehouden. De sterke resultaten zijn volgens het zuivelconcern vooral het gevolg van een goed eerste halfjaar. De tweede helft van 2025 werd gekenmerkt door uitdagende marktomstandigheden en een daling van de basiszuivelprijzen. De nettowinst ging met 2,2 procent omhoog tot 328 miljoen euro, maakte het bedrijf woensdag bekend.

2 uur geleden
FT: president Lagarde waarschijnlijk vroegtijdig weg bij ECB

LONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gaat haar termijn, die in oktober volgend jaar afloopt, waarschijnlijk niet afmaken. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de centrale bank in Frankfurt. De Française is sinds november 2019 president van de ECB.

3 uur geleden
Steeds meer jongeren op lichtere motoren stuwen recordverkoop

UTRECHT (ANP) - De verkoop van gebruikte motoren bereikte vorig jaar een recordniveau, mede dankzij de groeiende populariteit van motorrijden onder jongeren. Dit zorgt de laatste jaren voor een duidelijke verschuiving naar lichtere motoren, omdat jongeren alleen op deze modellen mogen rijden.

5 uur geleden
ING: vrachtwagenheffing drijft kosten transportbedrijven flink op

AMSTERDAM (ANP) - De vrachtwagenheffing, een kilometerheffing die een groot deel van de bestaande belastingen vervangt, zal dit jaar naar verwachting leiden tot een kostenstijging van meer dan 10 procent en extra financiële druk op Nederlandse transportbedrijven. Ook hogere lonen dragen bij aan de stijgende kosten, meldt ING in een sectorrapport.

5 uur geleden