Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PostNL gaat brievenbussen al overdag legen om kosten te besparen

PostNL gaat brievenbussen al overdag legen om kosten te besparen

DEN HAAG (ANP) - PostNL gaat de meeste brievenbussen in Nederland vanaf februari eerder op de dag al legen, in plaats van alle post op te halen na 17.00 uur. Die maatregel neemt de post- en pakketbezorger, omdat de betaalbaarheid van de postdienstverlening "steeds verder onder druk" komt te staan en dit jaar volgens het bedrijf verlieslatend wordt.

Met de ingreep denkt PostNL "miljoenen euro's" te besparen. Het overdag legen van brievenbussen zou efficiënter zijn. Dan kunnen chauffeurs die bijvoorbeeld ook post bezorgen, in de loop van de dag - vanaf 09.00 uur - al post meenemen.

"Nu wordt de post in alle brievenbussen opgehaald na 17.00 uur, wat betekent dat duizenden brievenbussen binnen een kort tijdsbestek worden geleegd", legt directeur Maurice Unck van de Nederlandse postdivisie van PostNL uit. "Dit vraagt om veel inzet van busjes, chauffeurs en kilometers, wat kostbaar, inefficiënt en niet duurzaam is."

Hoge kosten en personeelsproblemen

Op drukbezochte locaties, zoals in winkelcentra en stations, worden de bussen straks nog wel na 17.00 uur geleegd. Ook voor brievenbussen waar rouwpost en medische post in kan, verandert er niets, verzekert PostNL. In totaal moet 75 procent van alle circa 10.000 brievenbussen vanaf volgende maand overdag geleegd worden.

PostNL kampt met verschillende problemen. Zo worden er minder brieven verstuurd en zijn de arbeidskosten hoog. Ook heeft het bedrijf moeite om voldoende bezorgers te vinden, waardoor er post te laat wordt afgeleverd en de kwaliteit van de bezorging in het geding is.

Kamermeerderheid tegen verruiming

PostNL wilde de wettelijke bezorgtermijnen oprekken naar twee dagen en heeft besloten om vanaf volgend jaar maximaal 48 uur te doen over zakelijke post. Maar minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken besloot vorig jaar af te zien van een voorstel over de verruiming van de bezorgtijd. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer zag hierin geen oplossing.

"De politiek heeft het besluit uitgesteld. Daarom nemen wij nu maatregelen die we al wel kunnen nemen en waarvoor geen aanpassing van de postwet nodig is", geeft Unck aan. Volgens hem maakt de nieuwe maatregel de brievenbuspost niet meteen kostendekkend. "Onze eerdere vragen aan de politiek blijven dus staan."

Oproep om overheidssteun

Unck herhaalt een eerdere oproep voor een vorm van steun vanuit de overheid om de almaar verder afnemende brievenbuspost te kunnen blijven bezorgen. Tijdens de kerstperiode merkte PostNL opnieuw dat er minder kerstkaarten zijn verstuurd dan een jaar eerder. "Andere landen grepen al eerder in. In een krimpende markt is het anders niet te doen."

Meer uit Financieel

Stofzuigermaker iRobot vraagt faillissement aan

BEDFORD (ANP) - Robotstofzuigermaker iRobot heeft faillissement aangevraagd in de Verenigde Staten. Het bedrijf, bekend van de Roomba-stofzuigers, wil via een reorganisatie onder toezicht van de rechter doorgaan, maar komt daarbij in handen van zijn belangrijkste leverancier en geldschieter uit China.

1 uur geleden
Recordbestelling van ruim 3000 MAN-bussen door Deutsche Bahn

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.

19 uur geleden
Exor wijst bod af voor overname Juventus

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.

1 dag geleden
Levering vliegtuig voor Amerikaanse president verder uitgesteld

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.

1 dag geleden
EU-ministers zijn het eens over visquota voor komend jaar

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.

1 dag geleden
WSJ: Trump zegt te neigen naar Warsh of Hassett als Fed-baas

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.

1 dag geleden
Wall Street sluit met verlies, chipbedrijf Broadcom flink lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.

2 dagen geleden