PostNL gaat brievenbussen al overdag legen om kosten te besparen
DEN HAAG (ANP) - PostNL gaat de meeste brievenbussen in Nederland vanaf februari eerder op de dag al legen, in plaats van alle post op te halen na 17.00 uur. Die maatregel neemt de post- en pakketbezorger, omdat de betaalbaarheid van de postdienstverlening "steeds verder onder druk" komt te staan en dit jaar volgens het bedrijf verlieslatend wordt.
Met de ingreep denkt PostNL "miljoenen euro's" te besparen. Het overdag legen van brievenbussen zou efficiënter zijn. Dan kunnen chauffeurs die bijvoorbeeld ook post bezorgen, in de loop van de dag - vanaf 09.00 uur - al post meenemen.
"Nu wordt de post in alle brievenbussen opgehaald na 17.00 uur, wat betekent dat duizenden brievenbussen binnen een kort tijdsbestek worden geleegd", legt directeur Maurice Unck van de Nederlandse postdivisie van PostNL uit. "Dit vraagt om veel inzet van busjes, chauffeurs en kilometers, wat kostbaar, inefficiënt en niet duurzaam is."
Hoge kosten en personeelsproblemen
Op drukbezochte locaties, zoals in winkelcentra en stations, worden de bussen straks nog wel na 17.00 uur geleegd. Ook voor brievenbussen waar rouwpost en medische post in kan, verandert er niets, verzekert PostNL. In totaal moet 75 procent van alle circa 10.000 brievenbussen vanaf volgende maand overdag geleegd worden.
PostNL kampt met verschillende problemen. Zo worden er minder brieven verstuurd en zijn de arbeidskosten hoog. Ook heeft het bedrijf moeite om voldoende bezorgers te vinden, waardoor er post te laat wordt afgeleverd en de kwaliteit van de bezorging in het geding is.
Kamermeerderheid tegen verruiming
PostNL wilde de wettelijke bezorgtermijnen oprekken naar twee dagen en heeft besloten om vanaf volgend jaar maximaal 48 uur te doen over zakelijke post. Maar minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken besloot vorig jaar af te zien van een voorstel over de verruiming van de bezorgtijd. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer zag hierin geen oplossing.
"De politiek heeft het besluit uitgesteld. Daarom nemen wij nu maatregelen die we al wel kunnen nemen en waarvoor geen aanpassing van de postwet nodig is", geeft Unck aan. Volgens hem maakt de nieuwe maatregel de brievenbuspost niet meteen kostendekkend. "Onze eerdere vragen aan de politiek blijven dus staan."
Oproep om overheidssteun
Unck herhaalt een eerdere oproep voor een vorm van steun vanuit de overheid om de almaar verder afnemende brievenbuspost te kunnen blijven bezorgen. Tijdens de kerstperiode merkte PostNL opnieuw dat er minder kerstkaarten zijn verstuurd dan een jaar eerder. "Andere landen grepen al eerder in. In een krimpende markt is het anders niet te doen."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
3 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
6 uur geleden