PostNL: 2024 'financieel teleurstellend jaar' met lagere winst
DEN HAAG (ANP) - PostNL heeft een "financieel teleurstellend jaar" achter de rug. Volgens de post- en pakketbezorger viel de winst in 2024 lager uit dan verwacht. PostNL heeft het al langer moeilijk door de krimpende postmarkt. Ook kampte het bedrijf met hogere loonkosten door personeelstekorten en een hoger dan verwacht ziekteverzuim. Daarnaast werd in het vierde kwartaal minder kerstpost verstuurd dan eerder ingeschat, aldus PostNL.
Volgens een voorlopige update werd vorig jaar een winst voor aftrek van rente en belastingen behaald van 53 miljoen euro. Dat was 92 miljoen euro een jaar eerder. PostNL had in november nog een verwachting uitgesproken voor een resultaat in 2024 van circa 80 miljoen euro. De omzet bedroeg afgelopen jaar ruim 3,2 miljard euro.
"Deze financiële resultaten laten opnieuw zien dat het huidige bedrijfsmodel niet meer houdbaar is. De urgente noodzaak om de UPD-verplichting (Universele Postdienst) aan te passen, naast een financiële bijdrage van de overheid, is essentieel om een toekomstbestendig en financieel gezonde postvoorziening zeker te stellen", zegt topvrouw Herna Verhagen in een toelichting op de voorlopige cijfers.
Opvolging
Verhagen treedt in april af bij PostNL en zal dan in de hoogste functie bij het bedrijf worden opgevolgd door financieel directeur Pim Berendsen.
PostNL komt op 24 februari met volledige resultaten over 2024 en het vierde kwartaal en ook met vooruitzichten voor dit jaar.
Kerstkaarten
Berendsen wilde in een nadere toelichting geen cijfers geven over de exacte hoeveelheid verstuurde kerstkaarten in december, maar het bedrijf had eerder al wel gezegd dat dit er opnieuw minder waren dan een jaar eerder. Verder heeft PostNL volgens hem ook te maken met toenemende margedruk bij pakketbezorging, omdat grotere klanten harder groeien dan kleinere klanten. Grotere klanten betalen een lager tarief. Daarnaast kwam de volumegroei in de laatste twee maanden van 2024 iets lager uit dan de prognoses van PostNL.
Overigens is PostNL wel van plan om dividend uit te keren aan de aandeelhouders. Op de beurs in Amsterdam is het aandeel PostNL de afgelopen jaren fors in waarde gedaald. De koers staat nu op iets meer dan 1 euro per aandeel. In mei 2021 was dat nog meer dan 4,80 euro.
Meer uit Financieel
BIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
18 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
20 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
21 uur geleden