PostNL: 2024 'financieel teleurstellend jaar' met lagere winst
DEN HAAG (ANP) - PostNL heeft een "financieel teleurstellend jaar" achter de rug. Volgens de post- en pakketbezorger viel de winst in 2024 lager uit dan verwacht. PostNL heeft het al langer moeilijk door de krimpende postmarkt. Ook kampte het bedrijf met hogere loonkosten door personeelstekorten en een hoger dan verwacht ziekteverzuim. Daarnaast werd in het vierde kwartaal minder kerstpost verstuurd dan eerder ingeschat, aldus PostNL.
Volgens een voorlopige update werd vorig jaar een winst voor aftrek van rente en belastingen behaald van 53 miljoen euro. Dat was 92 miljoen euro een jaar eerder. PostNL had in november nog een verwachting uitgesproken voor een resultaat in 2024 van circa 80 miljoen euro. De omzet bedroeg afgelopen jaar ruim 3,2 miljard euro.
"Deze financiële resultaten laten opnieuw zien dat het huidige bedrijfsmodel niet meer houdbaar is. De urgente noodzaak om de UPD-verplichting (Universele Postdienst) aan te passen, naast een financiële bijdrage van de overheid, is essentieel om een toekomstbestendig en financieel gezonde postvoorziening zeker te stellen", zegt topvrouw Herna Verhagen in een toelichting op de voorlopige cijfers.
Opvolging
Verhagen treedt in april af bij PostNL en zal dan in de hoogste functie bij het bedrijf worden opgevolgd door financieel directeur Pim Berendsen.
PostNL komt op 24 februari met volledige resultaten over 2024 en het vierde kwartaal en ook met vooruitzichten voor dit jaar.
Kerstkaarten
Berendsen wilde in een nadere toelichting geen cijfers geven over de exacte hoeveelheid verstuurde kerstkaarten in december, maar het bedrijf had eerder al wel gezegd dat dit er opnieuw minder waren dan een jaar eerder. Verder heeft PostNL volgens hem ook te maken met toenemende margedruk bij pakketbezorging, omdat grotere klanten harder groeien dan kleinere klanten. Grotere klanten betalen een lager tarief. Daarnaast kwam de volumegroei in de laatste twee maanden van 2024 iets lager uit dan de prognoses van PostNL.
Overigens is PostNL wel van plan om dividend uit te keren aan de aandeelhouders. Op de beurs in Amsterdam is het aandeel PostNL de afgelopen jaren fors in waarde gedaald. De koers staat nu op iets meer dan 1 euro per aandeel. In mei 2021 was dat nog meer dan 4,80 euro.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
11 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
12 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
13 uur geleden