Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Positie Britse premier Truss wankelt door onrust binnen partij

Positie Britse premier Truss wankelt door onrust binnen partij

LONDEN (ANP) - Een groeiend aantal conservatieve parlementariërs roept de Britse premier Liz Truss op om op te stappen. Volgens Sky News hebben inmiddels veertien partijgenoten aangegeven dat het tijd is voor Truss om te vertrekken.

Het zogeheten 1922 Committee komt volgens Britse media donderdag bijeen om de positie van Truss te bespreken. Die commissieleden zouden kunnen beslissen de regels aan te passen om een vertrouwensstemming binnen de Conservatieve Partij mogelijk te maken. Een lid van de commissie zou tegen een ITV journalist hebben gezegd dat "de kans klein is" dat Truss de dag als premier afmaakt. Parlementslid Simon Hoare denkt ook dat donderdag een cruciale dag is voor de premier, die "nog twaalf uur heeft" om de stemming in het land en de partij te kenteren.

De Conservatieve Partij is sinds Truss' aantreden in september gekelderd in de peilingen en veel parlementsleden vrezen voor hun baan. Partijgenoten twijfelen aan haar geloofwaardigheid en of ze nog in staat is de rust terug te brengen in het Verenigd Koninkrijk. Er wordt zelfs al gespeculeerd over wie haar zou moeten opvolgen. Partijleden noemen voormalig minister van Financiën Rishi Sunak, de huidige financiënminister Jeremy Hunt en zelfs Boris Johnson. Hij trad slechts anderhalve maand geleden af als premier na een reeks schandalen.

Vertrouwensstemming

Woensdag won Truss wel nog een stemming over het winnen van schaliegas, wat werd gezien als officieuze vertrouwensstemming in de premier. De regering ontkent donderdag dat het een vertrouwensstemming was, maar volgens Britse media wordt er wel "gepaste disciplinaire actie" ondernomen tegen de conservatieven die tegen of niet hebben gestemd. Wat dat inhoudt is onduidelijk. De voorzitter van het Lagerhuis heeft een onderzoek ingesteld naar verhalen over verbale en fysieke druk binnen de Conservatieve Partij om voor te stemmen.

Oppositieleider Keir Starmer roept op tot nieuwe landelijke verkiezingen om de stabiliteit terug te brengen. Op dit moment zouden alle mislukkingen van twaalf jaar Conservatief premierschap samenkomen. "Zelfs voor hun doen, is dit een nieuw chaotisch dieptepunt." Starmers partij Labour staat ver voor in de peilingen.

Meer uit Buitenland

Miljoen mensen verwacht bij WK-huldiging in Madrid

MADRID (ANP) - De spelers van wereldkampioen Spanje zullen maandag in het centrum van Madrid gehuldigd worden. De autoriteiten verwachten dat daar ongeveer 1 miljoen mensen op afkomen.

1 uur geleden
Premier wil ​​schaakster Judit Polgár als president van Hongarije

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Peter Magyar heeft schaaklegende Judit Polgár voorgedragen als de volgende president van Hongarije. Volgens hem heeft het land behoefte aan een staatshoofd "waar elke Hongaar trots op kan zijn" nadat Tamás Sulyok zaterdag aftrad.

4 uur geleden
Media: VS sturen extra gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen meer gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten nu het conflict met Iran escaleert. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder de Wall Street Journal en The New York Times.

8 uur geleden
Canada weert buitenlandse reizigers die recent in Congo waren

OTTAWA (ANP/RTR) - Canada laat tijdelijk geen buitenlandse reizigers toe die in de afgelopen 21 dagen in de Democratische Republiek Congo zijn geweest. Dit heeft de regering zondag bekendgemaakt. De voorzorgsmaatregel wordt maandag van kracht als het in Nederland 06.00 uur is.

10 uur geleden
Raketaanval vanuit Iran op Jordanië

AMMAN (ANP/AFP) - Vanuit Iran zijn raketten afgevuurd richting de Jordaanse havenstad Aqaba. De Israëlische en Jordaanse strijdkrachten zouden projectielen hebben onderschept. De Jordaanse strijdkrachten zeggen dat ze drie raketten hebben neergehaald en dat één in een afgelegen gebied terechtkwam. Er zijn geen slachtoffers gevallen en er is geen schade. In Aqaba en in het een paar kilometer verderop gelegen Israëlische Eilat zijn knallen gehoord.

12 uur geleden
Koeweit meldt weer aanvallen op drinkwater- en energievoorziening

KOEWEIT (ANP/RTR) - Koeweit heeft opnieuw melding gemaakt van luchtaanvallen die de installaties hebben getroffen voor het ontzilten van zeewater en voor het opwekken van energie. Het ministerie van Energie en Water van Koeweit zegt dat het gaat om dezelfde installaties die vrijdag doelwit waren van aanvallen. Er is brand uitgebroken.

13 uur geleden
Oekraïne valt Russische oliefaciliteiten aan na zware raketaanval

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft aanvallen uitgevoerd op Russische oliefaciliteiten, als reactie op de zware Russische raket- en droneaanvallen in de nacht van zaterdag op zondag. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X.

14 uur geleden