Positie Britse premier Johnson nu niet in gevaar ondanks boete
LONDEN (ANP/DPA) - Ondanks een geldboete voor het overtreden van coronaregels, komt de positie van de Britse premier Boris Johnson voorlopig niet in gevaar. De grootste critici van Johnson in zijn eigen Conservatieve partij vinden het nu niet het moment om hun leider van de troon te stoten. Zij wijzen op de oorlog in Oekraïne en willen de regering niet in gevaar brengen.
Twee van de felste interne criticasters hebben hun steun uitgesproken voor de regeringsleider. "Het zou op dit moment niet juist zijn om de premier te verwijderen", zei de leider van de Schotse conservatieven, Douglas Ross. Hij had zijn vertrouwen in Johnson ingetrokken door de affaire rond de feestjes met de premier in coronatijden. Hij noemde het nu belangrijk om eensgezind te blijven tegenover de Russische agressie.
Een conservatieve parlementariër die als eerste Johnson had opgeroepen af te treden, Roger Gale, legde een soortgelijke verklaring af. Er zal een tijd komen dat de premier zich zal moeten verantwoorden voor wat hij verkeerd heeft gedaan, aldus Gale. "Dat moment is niet nu. Maar ik denk niet dat de premier ons naar de volgende verkiezingen zal leiden."
Niet de enige
Eerder op de dag was bekend geworden dat niet alleen Johnson is beboet, maar ook minister Rishi Sunak van Financiën en Johnsons echtgenote Carrie. Verder krijgen tientallen regeringsmedewerkers een boete.
De positie van Johnson kwam eerder dit jaar zwaar onder druk te staan door het zogenoemde 'partygate'-schandaal. Oppositieleider Keir Starmer van Labour riep na de bekendmaking van de boetes opnieuw op tot Johnsons vertrek. Hij vindt dat ook Sunak zijn ontslag moet indienen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben maandag bij de presentatie van hun noodhulpoproep voor 2026 scherpe kritiek geuit op de wereldwijde "apathie" tegenover grootschalig menselijk leed. De VN vraagt minimaal 23 miljard dollar (zo'n 20 miljard euro) om 87 miljoen mensen te helpen in onder meer Gaza, Oekraïne, Soedan, Haïti en Myanmar, maar waarschuwt dat grote bezuinigingen op ontwikkelingshulp dit bemoeilijken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.
9 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.
10 uur geledenABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.
10 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak. Eerder zondag meldde een regeringswoordvoerder dat veertien mensen waren opgepakt voor een couppoging. Alle arrestanten zouden militairen en ex-militairen zijn.
11 uur geleden