
Portugese premier Costa vraagt om noodtoestand vanwege corona
LISSABON (ANP/RTR) - De Portugese premier Antonio Costa heeft maandag de president van het land gevraagd om de noodtoestand af te kondigen. Dit als preventieve maatregel om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Het aantal coronabesmettingen in het land neemt flink toe.
De laatste Covid-19 noodtoestand werd in maart uitgeroepen door president Marcelo Rebelo de Sousa en duurde zes weken.
Volgens de Portugese wet is de noodtoestand beperkt tot 15 dagen, maar kan indien nodig voor onbepaalde tijd worden verlengd met periodes van 15 dagen.
Maatregelen
De president zal de noodsituatie naar verwachting maandagavond in een televisietoespraak afkondigen en het parlement zal het dan moeten goedkeuren, in beide gevallen formaliteiten.
Zaterdag voerde de regering al strengere maatregelen in, zoals een burgerplicht om thuis te blijven, behalve voor reizen naar werk, school of winkelen. Dat geldt in 121 gemeenten, waaronder de belangrijkste regio's Lissabon en Porto.
Aantal besmettingen
Een noodtoestand zou de weg vrijmaken voor verdere maatregelen, zoals strengere beperkingen op het verkeer van personen, opschorting van het stakingsrecht en beperking van openbare bijeenkomsten.
Costa zei dat de noodsituatie niet zo ingrijpend zal zijn als in maart, maar indien nodig zou een avondklok kunnen worden ingevoerd.
Portugal heeft een relatief laag aantal besmettingen geregistreerd (144.341 gevallen) en 2544 sterfgevallen als gevolg van Covid-19. Maar het dagelijkse aantal nieuwe gevallen piekte vrijdag op 4656, het hoogste aantal sinds het begin van de pandemie. Het testen op het virus is ook toegenomen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/LOS ANGELES/NEW YORK (ANP/RTR) - Honderdduizenden Amerikanen zijn zaterdag in verschillende steden de straat opgegaan om te protesteren tegen president Donald Trump. De demonstraties worden gehouden onder het thema "No Kings", om te benadrukken dat niemand boven de wet staat, ook de president niet.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Israël heeft met luchtaanvallen twee brandstofdepots in de Iraanse hoofdstad Teheran geraakt. Dat maakte het Iraanse ministerie van Olie zondagochtend plaatselijke tijd bekend. Kort daarvoor kondigde Iran nieuwe luchtaanvallen op Israël aan.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA/AFP/RTR) - Iran heeft een nieuwe reeks raketten gelanceerd richting Israël, zegt het staatspersbureau Tasnim. De Iraanse staatstelevisie zegt dat er militaire doelen zijn geraakt in Israël.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De man die ervan wordt verdacht in Minnesota de Democraat Melissa Hortman en haar man te hebben doodgeschoten in hun huis is de 57-jarige Vance Boelter. Dat hebben de autoriteiten zojuist bekendgemaakt in een persconferentie. Hij is nog steeds voortvluchtig.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft bij een aanval op het westen van Iran een ondergrondse raketopslag in de stad Khorramabad getroffen, zei het Israëlische leger zaterdag.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk verplaatst gevechtsvliegtuigen en andere militaire middelen naar het Midden-Oosten, maakte de Britse premier Keir Starmer zaterdag bekend. Londen nam dat besluit te midden van het escalerende conflict tussen Iran en Israël.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Op meerdere plaatsen in Iran is het luchtafweersysteem geactiveerd vanwege nieuwe Israëlische aanvallen. Het Iraanse nieuwsagentschap Tasnim meldt dat de luchtafweer reageerde op "vijandige doelen" boven zeven provincies in Iran.
4 uur geleden