Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Portugal stuurt troepen naar noorden Mozambique

Portugal stuurt troepen naar noorden Mozambique

LISSABON (ANP/AFP) - Portugal stuurt circa zestig militairen naar Mozambique om te helpen in de strijd tegen een terreurgroep die zegt onderdeel van Islamitische Staat te zijn. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken Augusto Santos Silva zei dat de militairen zich voorbereiden en binnenkort afreizen naar het Zuid-Afrikaanse land dat van begin zestiende eeuw tot 1975 Portugees was.

In het uiterste noorden van Mozambique zaait de bende Shabaab al jaren dood en verderf. De strijd in de afgelegen regio aan de Tanzaniaanse grens is geregeld in het nieuws mede omdat er voor naar schatting zeker 60 miljard dollar aan aardgas in de grond zit. De voor de aardgasprojecten strategische havenstad Palma is sinds afgelopen woensdag voor een groot deel in handen van de terreurgroep. De bevolking is naar verluidt gevlucht. Buitenlandse werknemers van aardgasprojecten zijn geëvacueerd. Islamitische Staat heeft de inname van de havenstad Palma geclaimd.

De Verenigde Naties hebben maandagavond alarm geslagen over het lot van de bevolking in de regio. Daar zijn volgens de VN 1,3 miljoen mensen afhankelijk van noodhulp geworden, maar die is er nog niet.

Het is onduidelijk wat de link tussen Shabaab en Islamitische Staat daadwerkelijk inhoudt. In de regio heerst al heel lang armoede en de centrale regering in de 1800 kilometer zuidelijker gelegen hoofdstad Maputo had daar tot de vondst van aardgas weinig belangstelling voor. De strijders komen volgens waarnemers allemaal uit de streek en de meesten uit een kustplaats ten zuiden van Palma, Mocímboa da Praia.

Meer uit Buitenland

Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

3 uur geleden
Rusland komt naar G20-top in Miami, 'mogelijk' Poetin zelf

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.

3 uur geleden
Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

4 uur geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

5 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

5 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

5 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

6 uur geleden