Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Portugal stuurt troepen naar noorden Mozambique

Portugal stuurt troepen naar noorden Mozambique

LISSABON (ANP/AFP) - Portugal stuurt circa zestig militairen naar Mozambique om te helpen in de strijd tegen een terreurgroep die zegt onderdeel van Islamitische Staat te zijn. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken Augusto Santos Silva zei dat de militairen zich voorbereiden en binnenkort afreizen naar het Zuid-Afrikaanse land dat van begin zestiende eeuw tot 1975 Portugees was.

In het uiterste noorden van Mozambique zaait de bende Shabaab al jaren dood en verderf. De strijd in de afgelegen regio aan de Tanzaniaanse grens is geregeld in het nieuws mede omdat er voor naar schatting zeker 60 miljard dollar aan aardgas in de grond zit. De voor de aardgasprojecten strategische havenstad Palma is sinds afgelopen woensdag voor een groot deel in handen van de terreurgroep. De bevolking is naar verluidt gevlucht. Buitenlandse werknemers van aardgasprojecten zijn geëvacueerd. Islamitische Staat heeft de inname van de havenstad Palma geclaimd.

De Verenigde Naties hebben maandagavond alarm geslagen over het lot van de bevolking in de regio. Daar zijn volgens de VN 1,3 miljoen mensen afhankelijk van noodhulp geworden, maar die is er nog niet.

Het is onduidelijk wat de link tussen Shabaab en Islamitische Staat daadwerkelijk inhoudt. In de regio heerst al heel lang armoede en de centrale regering in de 1800 kilometer zuidelijker gelegen hoofdstad Maputo had daar tot de vondst van aardgas weinig belangstelling voor. De strijders komen volgens waarnemers allemaal uit de streek en de meesten uit een kustplaats ten zuiden van Palma, Mocímboa da Praia.

Meer uit Buitenland

Duitse defensieminister: troepenterugtrekking VS was te voorzien

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.

1 uur geleden
Bultrug Timmy vrijgelaten in de Noordzee

SKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.

2 uur geleden
Mexicaanse gouverneur stapt op na drugskartel-aanklacht in VS

CULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.

2 uur geleden
Schip met bultrug Timmy vaart na vertraging Skagerrak op

SKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.

3 uur geleden
President Cuba: gedrag VS is intimiderend en arrogant

HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.

8 uur geleden
Doden in Libanon door Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

8 uur geleden
Miljardendeal VS en Qatar over raketafweersystemen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.

9 uur geleden