Porthos verheugd dat opslag CO2 in lege gasvelden door kan gaan
ROTTERDAM (ANP) - De vreugde is groot bij CO2-opslagproject Porthos over de uitspraak van de Raad van State. Die oordeelde dat de bouw van het systeem door kan gaan, ondanks bezwaren van natuurorganisatie MOB over de invloed op de natuur van de stikstof die bij de werkzaamheden vrijkomt.
"Mensen werken hier al een aantal jaren aan, zoals aan de technische voorbereiding. Het is gewoon een heel groot project voor het tegengaan van klimaatverandering", zegt een woordvoerder van Porthos. "Er is vreugde dat we nu echt gaan bouwen en dat over ruim twee jaar de eerste CO2 de grond in kan." Ook olieconcern ExxonMobil, dat gebruik wil maken van Porthos, laat weten blij te zijn met de uitkomst.
Porthos, een project van het Havenbedrijf Rotterdam, Energiebeheer Nederland en Gasunie, wil in een periode van vijftien jaar zo'n 37 megaton CO2 van de industrie rond Rotterdam afvangen en opslaan in lege gasvelden onder de Noordzee. Dat staat gelijk aan ongeveer 10 procent van alle CO2 die de Rotterdamse industrie uitstoot.
Voordat de bouw kan beginnen, is nog wel een definitief besluit over de investering in Porthos nodig. De bouw begint naar verwachting begin volgend jaar en in 2026 moet voor het eerst CO2 worden afgevangen en opgeslagen.
Dat is twee jaar later dan Porthos zelf had gepland. "Er is echt wel royaal vertraging opgelopen", erkent de woordvoerder. Dat komt onder andere doordat een eerdere tussenuitspraak van de Raad van State negatief uitpakte voor Porthos. De hoogste algemene bestuursrechter ging in november 2022 niet akkoord met de vrijstelling waarmee vergunningverleners de effecten van de tijdelijke uitstoot van stikstof door bouwwerkzaamheden buiten beschouwing konden laten.
Meer uit Binnenland
ZUTPHEN (ANP) - De gemeente Zutphen creëert nu geen noodopvanglocaties voor asielzoekers, maakte zij woensdag bekend. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) had daarom gevraagd, maar het college volgt de gemeenteraad, die had verzocht om het verzoek af te wijzen.
10 minuten geleden'T HARDE (ANP) - Op het terrein van het Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is woensdag rond het middaguur een grote natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Meerdere brandweereenheden zijn naar de brand gestuurd.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door de aanhoudende droogte geldt in vrijwel heel Nederland inmiddels een verhoogd risico op natuurbranden. Nadat deze en vorige week al in 20 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht werd, is nu ook in Friesland, Drenthe en Groningen het hoogste waarschuwingsniveau afgegeven. Twee regio's, Amsterdam-Amstelland en Zaanstreek-Waterland, registreren het actuele natuurbrandrisico niet via deze methode.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Om 11.00 uur had 10 procent van alle stemgerechtigden in Gorinchem een stem uitgebracht voor de herverkiezing van de gemeenteraad. Dat was net iets minder dan de opkomst rond dat tijdstip bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Een meerderheid van de gemeenteraad besloot tot een herstemming, omdat er vermoedens van stemfraude waren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak onder Nederlanders voor de dodenherdenking op 4 mei en Bevrijdingsdag op 5 mei, is nagenoeg hetzelfde gebleven in vergelijking met vorig jaar. Dit blijkt uit het jaarlijkse Nationaal Vrijheidsonderzoek dat wordt uitgevoerd in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is nog veel onduidelijk over de steekpartij op de avond van Koningsdag in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De politie is op zoek naar beelden van het incident en vraagt getuigen zich te melden.
2 uur geledenHELDEN (ANP) - De grote natuurbrand bij de Limburgse plaats Helden is onder controle. "Nabluswerkzaamheden zullen nog enige tijd in beslag nemen", meldt de veiligheidsregio.
3 uur geleden