Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Porthos verheugd dat opslag CO2 in lege gasvelden door kan gaan

Porthos verheugd dat opslag CO2 in lege gasvelden door kan gaan

ROTTERDAM (ANP) - De vreugde is groot bij CO2-opslagproject Porthos over de uitspraak van de Raad van State. Die oordeelde dat de bouw van het systeem door kan gaan, ondanks bezwaren van natuurorganisatie MOB over de invloed op de natuur van de stikstof die bij de werkzaamheden vrijkomt.

"Mensen werken hier al een aantal jaren aan, zoals aan de technische voorbereiding. Het is gewoon een heel groot project voor het tegengaan van klimaatverandering", zegt een woordvoerder van Porthos. "Er is vreugde dat we nu echt gaan bouwen en dat over ruim twee jaar de eerste CO2 de grond in kan." Ook olieconcern ExxonMobil, dat gebruik wil maken van Porthos, laat weten blij te zijn met de uitkomst.

Porthos, een project van het Havenbedrijf Rotterdam, Energiebeheer Nederland en Gasunie, wil in een periode van vijftien jaar zo'n 37 megaton CO2 van de industrie rond Rotterdam afvangen en opslaan in lege gasvelden onder de Noordzee. Dat staat gelijk aan ongeveer 10 procent van alle CO2 die de Rotterdamse industrie uitstoot.

Voordat de bouw kan beginnen, is nog wel een definitief besluit over de investering in Porthos nodig. De bouw begint naar verwachting begin volgend jaar en in 2026 moet voor het eerst CO2 worden afgevangen en opgeslagen.

Dat is twee jaar later dan Porthos zelf had gepland. "Er is echt wel royaal vertraging opgelopen", erkent de woordvoerder. Dat komt onder andere doordat een eerdere tussenuitspraak van de Raad van State negatief uitpakte voor Porthos. De hoogste algemene bestuursrechter ging in november 2022 niet akkoord met de vrijstelling waarmee vergunningverleners de effecten van de tijdelijke uitstoot van stikstof door bouwwerkzaamheden buiten beschouwing konden laten.

Meer uit Binnenland

LAKS ontvangt 21.000 klachten op eerste dag eindexamens

UTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn 21.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is minder dan de ruim 35.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag.

1 uur geleden
Wegwerk aan A12 begonnen, drukke verkeersader negen dagen dicht

UTRECHT (ANP) - De snelweg A12 tussen Veenendaal en Utrecht is sinds vrijdagavond dicht voor al het verkeer in de richting van Utrecht door werkzaamheden. Over een lengte van dertig kilometer krijgt de weg stiller asfalt, nieuwe verlichting, verbeterde vangrails en ook worden borden onderhouden. De werkzaamheden duren tot 19 mei 05.00 uur.

1 uur geleden
Startschot maanden van wegwerkzaamheden rond Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Vrijdagavond om 22.00 uur begint een reeks van werkzaamheden op de wegen rond Amsterdam. Ook zijn er evenementen in en rondom de hoofdstad en werkzaamheden op het spoor. Rijkswaterstaat waarschuwt dat het verkeer er tot en met oktober flinke hinder van zal ondervinden.

2 uur geleden
Zes demonstraties gemeld in Den Haag rond NAVO-top

DEN HAAG (ANP) - Bij de gemeente Den Haag zijn tot nu toe zes demonstraties aangemeld rondom de NAVO-top. Tijdens de top eind juni komen duizenden mensen naar de stad, onder wie 45 regeringsleiders en staatshoofden.

2 uur geleden
Gelderland schiet 'probleemwolf' Hoge Veluwe voorlopig niet af

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland heeft in de rechtbank beloofd de wolf die vorige maand een hardloopster in Het Nationale Park De Hoge Veluwe beet voorlopig niet te doden. De rechter wil meer informatie hebben over de betreffende wolf voordat zij eind volgende week uitspraak doet. De vergunning voor het afschieten van de 'probleemwolf' gaat zaterdag al in, maar de provincie heeft toegezegd daar nog geen gebruik van te maken.

3 uur geleden
Groep wil 'vredesmanifestaties' houden tijdens NAVO-top Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Een groep die zichzelf Volkeren voor Vrede noemt, wil rond de komende NAVO-top twee demonstraties houden in gaststad Den Haag. Als locatie voor de zogenoemde vredesmanifestaties hebben de initiatiefnemers het Tournooiveld of de Lange Vijverberg op het oog, niet ver van het Binnenhof. Het is nog niet bekend of de gemeente Den Haag akkoord is met die plek.

4 uur geleden
Israël laakt verzoek Nederland om onderzoek relatie met EU

DEN HAAG (ANP) - De Israëlische ambassadeur in Nederland, Modi Ephraim, zegt verontrust en teleurgesteld te zijn dat Nederland de Israëlische samenwerking met de Europese Unie wil laten onderzoeken. De topdiplomaat waarschuwt voor een historische fout nu de Nederlandse regering aan de EU heeft gevraagd de associatie-overeenkomst met Israël nader te bekijken, laat hij op X weten.

4 uur geleden