Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Porthos verheugd dat opslag CO2 in lege gasvelden door kan gaan

Porthos verheugd dat opslag CO2 in lege gasvelden door kan gaan

ROTTERDAM (ANP) - De vreugde is groot bij CO2-opslagproject Porthos over de uitspraak van de Raad van State. Die oordeelde dat de bouw van het systeem door kan gaan, ondanks bezwaren van natuurorganisatie MOB over de invloed op de natuur van de stikstof die bij de werkzaamheden vrijkomt.

"Mensen werken hier al een aantal jaren aan, zoals aan de technische voorbereiding. Het is gewoon een heel groot project voor het tegengaan van klimaatverandering", zegt een woordvoerder van Porthos. "Er is vreugde dat we nu echt gaan bouwen en dat over ruim twee jaar de eerste CO2 de grond in kan." Ook olieconcern ExxonMobil, dat gebruik wil maken van Porthos, laat weten blij te zijn met de uitkomst.

Porthos, een project van het Havenbedrijf Rotterdam, Energiebeheer Nederland en Gasunie, wil in een periode van vijftien jaar zo'n 37 megaton CO2 van de industrie rond Rotterdam afvangen en opslaan in lege gasvelden onder de Noordzee. Dat staat gelijk aan ongeveer 10 procent van alle CO2 die de Rotterdamse industrie uitstoot.

Voordat de bouw kan beginnen, is nog wel een definitief besluit over de investering in Porthos nodig. De bouw begint naar verwachting begin volgend jaar en in 2026 moet voor het eerst CO2 worden afgevangen en opgeslagen.

Dat is twee jaar later dan Porthos zelf had gepland. "Er is echt wel royaal vertraging opgelopen", erkent de woordvoerder. Dat komt onder andere doordat een eerdere tussenuitspraak van de Raad van State negatief uitpakte voor Porthos. De hoogste algemene bestuursrechter ging in november 2022 niet akkoord met de vrijstelling waarmee vergunningverleners de effecten van de tijdelijke uitstoot van stikstof door bouwwerkzaamheden buiten beschouwing konden laten.

Meer uit Binnenland

IND gaat openstaande asielaanvragen systematischer oppakken

DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.

1 uur geleden
Oud-NCTV: lobby had steeds meer invloed op maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

3 uur geleden
Jetten: voor zomer Benelux-plan landen sneller EU in te trekken

TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.

3 uur geleden
Meer nodig om miljardentekort woningcorporaties op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.

4 uur geleden
Aalbersberg: Nederland niet voorbereid op brede crises als corona

DEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.

5 uur geleden
Celstraffen van 47 maanden opgelegd voor kunstroof Drents Museum

ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vrijdag celstraffen van 47 maanden opgelegd aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden roofden uit het Drents Museum in Assen.

6 uur geleden
NPO ziet geen mogelijkheden om omroepen en ON! samen te brengen

HILVERSUM (ANP) - De NPO ziet op dit moment geen mogelijkheden om de ledenomroepen en aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!) nader tot elkaar te brengen. Dat schrijft de NPO vrijdag in een reactie op het advies dat een onafhankelijke commissie een maand geleden uitbracht over de werkwijze van de NPO. Daarin staat dat bij ON! "substantiële tekortkomingen" zijn vastgesteld "in de naleving van journalistieke normen".

7 uur geleden