Populistische Fico geïnstalleerd als premier Slowakije
BRATISLAVA (ANP/RTR) - De winnaar van de verkiezingen in Slowakije Robert Fico is voor de vierde keer geïnstalleerd als premier. De populistische leider van Smer-SSD voerde een eurosceptische campagne en beloofde geen geld meer naar buurland Oekraïne te sturen.
Smer-SSD vormt een coalitie met de pro-Russische en uiterst rechtse SNS en de linkse partij HLAS. Analisten verwachten dat die laatste partij een matigende werking zal hebben op het beleid van Fico. HLAS wil juist het buitenlandbeleid van de vorige regering voortzetten, die Slowakije pro-Europees bestuurde en een belangrijke bondgenoot was van Oekraïne.
Ook in de rest van de Europese Unie zal men gespannen afwachten wat nu de koers van Slowakije zal zijn. Fico is bijvoorbeeld kritisch op de sancties tegen Rusland, die de EU gezamenlijk invoert. Een lid van de nieuwe coalitie zei dinsdag te verwachten dat Fico donderdag al meteen zijn opwachting zal maken in Brussel tijdens de Europese top.
Fico was eerder de premier van Slowakije tussen 2006 en 2010 en tussen 2012 en 2018. Toen stelde hij zich vaak pragmatisch op.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
4 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
4 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
7 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
8 uur geleden