Populistische Fico geïnstalleerd als premier Slowakije
BRATISLAVA (ANP/RTR) - De winnaar van de verkiezingen in Slowakije Robert Fico is voor de vierde keer geïnstalleerd als premier. De populistische leider van Smer-SSD voerde een eurosceptische campagne en beloofde geen geld meer naar buurland Oekraïne te sturen.
Smer-SSD vormt een coalitie met de pro-Russische en uiterst rechtse SNS en de linkse partij HLAS. Analisten verwachten dat die laatste partij een matigende werking zal hebben op het beleid van Fico. HLAS wil juist het buitenlandbeleid van de vorige regering voortzetten, die Slowakije pro-Europees bestuurde en een belangrijke bondgenoot was van Oekraïne.
Ook in de rest van de Europese Unie zal men gespannen afwachten wat nu de koers van Slowakije zal zijn. Fico is bijvoorbeeld kritisch op de sancties tegen Rusland, die de EU gezamenlijk invoert. Een lid van de nieuwe coalitie zei dinsdag te verwachten dat Fico donderdag al meteen zijn opwachting zal maken in Brussel tijdens de Europese top.
Fico was eerder de premier van Slowakije tussen 2006 en 2010 en tussen 2012 en 2018. Toen stelde hij zich vaak pragmatisch op.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land.
31 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
2 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
5 uur geleden