Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Populistische Fico geïnstalleerd als premier Slowakije

Populistische Fico geïnstalleerd als premier Slowakije

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De winnaar van de verkiezingen in Slowakije Robert Fico is voor de vierde keer geïnstalleerd als premier. De populistische leider van Smer-SSD voerde een eurosceptische campagne en beloofde geen geld meer naar buurland Oekraïne te sturen.

Smer-SSD vormt een coalitie met de pro-Russische en uiterst rechtse SNS en de linkse partij HLAS. Analisten verwachten dat die laatste partij een matigende werking zal hebben op het beleid van Fico. HLAS wil juist het buitenlandbeleid van de vorige regering voortzetten, die Slowakije pro-Europees bestuurde en een belangrijke bondgenoot was van Oekraïne.

Ook in de rest van de Europese Unie zal men gespannen afwachten wat nu de koers van Slowakije zal zijn. Fico is bijvoorbeeld kritisch op de sancties tegen Rusland, die de EU gezamenlijk invoert. Een lid van de nieuwe coalitie zei dinsdag te verwachten dat Fico donderdag al meteen zijn opwachting zal maken in Brussel tijdens de Europese top.

Fico was eerder de premier van Slowakije tussen 2006 en 2010 en tussen 2012 en 2018. Toen stelde hij zich vaak pragmatisch op.

Meer uit Buitenland

Iran wijst onderhandelingen met VS van de hand

TEHERAN (ANP) - Iran zal niet onderhandelen met de Verenigde Staten. Dat zei de Iraanse hoogste veiligheidsfunctionaris Ali Larijani maandag op X.

44 minuten geleden
Milei wil alliantie met VS verankeren als nationaal beleid

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - De Argentijnse president Javier Milei wil de "strategische alliantie" met de Verenigde Staten onder bondgenoot Donald Trump in "nationaal beleid" verankeren. Dat zei hij zondag in zijn jaarlijkse rede voor het parlement.

55 minuten geleden
Trump: drie kandidaten op het oog voor nieuw leiderschap Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt drie kandidaten op het oog te hebben voor het leiderschap van Iran na de dood van de opperste leider ayatollah Ali Khamenei. Wie dat zijn, wil hij nog niet zeggen. "Laten we eerst de klus afmaken", zei hij zondag in een telefonisch interview met The New York Times, zo'n 36 uur na het begin van het Amerikaans-Israëlische offensief tegen Iran.

57 minuten geleden
Britse basis op Cyprus getroffen door droneaanval

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtmachtbasis RAF Akrotiri op Cyprus is in de nacht van zondag op maandag getroffen door een droneaanval, heeft het Britse ministerie van Defensie laten weten. Een Cypriotische regeringswoordvoerder meldde op X dat de schade beperkt is gebleven.

1 uur geleden
Israël valt doelwitten van Hezbollah over heel Libanon aan

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische leger is begonnen met aanvallen op doelen van Hezbollah in heel Libanon. In de zuidelijke voorsteden van de Libanese hoofdstad Beiroet, een bolwerk van de militie, waren explosies te horen.

1 uur geleden
Frankrijk, Duitsland en VK bereid tot defensieve actie tegen Iran

BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.

7 uur geleden
Starmer: VS mogen Britse bases gebruiken tegen raketten Iran

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.

8 uur geleden