Populariteit snorfietsen daalt wegens helmplicht
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer eigenaren van een snorfiets bieden vanwege de helmplicht de tweewieler te koop aan of ruilen die in voor een bromfiets, zeggen scooterdealers en verkopers. Dat heeft grote gevolgen voor veel zaken die voornamelijk snorfietsen verkopen. Ook zien ze dat snorfietsers de tweewieler laten omkeuren naar een bromfiets, waardoor die 45 kilometer per uur rijdt en op de rijbaan mag.
"Die verkoopcategorie is na de aankondiging van de helmplicht ingestort", zegt Peter Wichink Kruit van WKScootercentre uit Deventer. Zijn zaak is gespecialiseerd in de verkoop van snorfietsen. Hij baalt van de nieuwe wet omdat hij veel inkomsten misloopt. "Van de twintig scooters die ik in de afgelopen tien jaar verkocht was gemiddeld één daarvan maar een bromfiets."
Wichink Kruit ziet dat vooral jongeren van hun snorfiets af willen. "Per dag krijg ik er zo'n acht à tien aangeboden. De jeugd gaat nu massaal voor een bromfiets die harder rijdt, want ze denken: ik ga niet met een helm op 25 kilometer per uur over het fietspad rijden. Dat was juist de charme van de snorfiets."
Omkeuren
Er is voor Wichink Kruit toch een lichtpunt, namelijk dat de snorfietsen in zijn zaak omgekeurd kunnen worden naar een bromfiets. Het omkeuren van een snorfiets vindt normaal gesproken plaats in een van de zestien keuringsstations van de RWD, maar vanaf 3 januari mogen gecertificeerde bedrijven dat ook doen.
Bij de zestien vestigingen van La Souris hielden ze rekening met de helmplicht en is de voorraad daarop aangepast. "We hebben nu zelfs een tekort", zegt eigenaar Armando Muis. "We leveren ook aan België en daar zien we dat snorfietsen gewoon verkocht worden terwijl ook daar een helmplicht geldt. Ik denk dat de markt hier uiteindelijk zal stabiliseren zodra het dragen van een helm normaal wordt". Ondanks het tekort is de verkoop van snorfietsen dit jaar flink teruggelopen volgens hem. Muis: "Vorig jaar bestond 85 procent van onze verkoop uit snorfietsen, nu nog maar 33 procent."
Marktplaats
Volgens Muis is januari een rustige maand, maar door alle keuringsafspraken hebben ze het druk. "Onze planning loopt vol, we hebben zo'n zeshonderd afspraken staan tot half januari."
Ook Marktplaats ziet een toename van snorfietsen die te koop worden aangeboden. Vorig jaar stonden in november en december bijna 14.000 snorfietsen online. Dit jaar zijn dat er in die maanden zo'n 18.000, meldt het platform.
Vanaf 1 januari wordt het dragen van een helm op een snorfiets verplicht. Wie dat niet doet riskeert een boete van 100 euro.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - Opnieuw is in Nederland iemand overleden die het westnijlvirus had opgelopen. Ook het aantal nieuwe besmettingen is iets toegenomen: in de afgelopen week kreeg het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zestien meldingen binnen over mensen bij wie het virus is ontdekt. "Alle nieuwe patiënten kregen het westnijlvirus door de beet van een besmette mug", zegt het RIVM erbij.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De binnenvaartsector ziet het eenrichtingsverkeer dat vanaf vrijdag op de Boven-IJssel geldt als "noodzakelijk kwaad". Dat laat Koninklijke Binnenvaart Nederland weten. De maatregel betekent voor sommige schepen dat ze 300 kilometer moeten omvaren.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vanwege lage waterstanden kunnen schepen op de IJssel vanaf vrijdagochtend tussen Zutphen en Westervoort alleen in de richting van Arnhem varen, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Op plekken is de vaargeul in de rivier te ondiep en te smal. Dat maakt tweerichtingsverkeer onveilig, volgens RWS.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het treinverkeer op Amsterdam Centraal ligt zaterdag 3 oktober volledig stil voor grootschalige werkzaamheden, melden NS en ProRail. Op zondag 4 en maandag 5 oktober rijden er minder treinen dan normaal en moeten reizigers rekening houden met grote drukte, vooral tijdens de spits. De grootscheepse renovatie van het station bereikt volgens ProRail "een belangrijke mijlpaal".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dichter en performer Babs Gons krijgt de Johannes Vermeerprijs 2026. De jury meldt Babs Gons unaniem te hebben voorgedragen voor de prijs vanwege haar "grensverleggende, multidisciplinaire" werk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Criminelen gebruiken kunstmatige intelligentie (AI) om cyberaanvallen te automatiseren, te versnellen of efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwen inlichtingendiensten AIVD en MIVD samen met vijf andere organisaties. In een open brief roepen zij bestuurders van bedrijven en andere organisaties op om "verantwoordelijkheid te nemen en prioriteit te geven aan cybersecurity".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Inwoners van de Achterhoek in Gelderland en van de Gooi en Vechtstreek en West-Friesland in Noord-Holland mogen bij de komende jaarwisseling geen eigen vuurwerk afsteken. De gemeenten in die regio's hebben samen besloten om geen ontheffingen op het landelijke vuurwerkverbod te verstrekken.
4 uur geleden