Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Populariteit snorfietsen daalt wegens helmplicht

Populariteit snorfietsen daalt wegens helmplicht

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer eigenaren van een snorfiets bieden vanwege de helmplicht de tweewieler te koop aan of ruilen die in voor een bromfiets, zeggen scooterdealers en verkopers. Dat heeft grote gevolgen voor veel zaken die voornamelijk snorfietsen verkopen. Ook zien ze dat snorfietsers de tweewieler laten omkeuren naar een bromfiets, waardoor die 45 kilometer per uur rijdt en op de rijbaan mag.

"Die verkoopcategorie is na de aankondiging van de helmplicht ingestort", zegt Peter Wichink Kruit van WKScootercentre uit Deventer. Zijn zaak is gespecialiseerd in de verkoop van snorfietsen. Hij baalt van de nieuwe wet omdat hij veel inkomsten misloopt. "Van de twintig scooters die ik in de afgelopen tien jaar verkocht was gemiddeld één daarvan maar een bromfiets."

Wichink Kruit ziet dat vooral jongeren van hun snorfiets af willen. "Per dag krijg ik er zo'n acht à tien aangeboden. De jeugd gaat nu massaal voor een bromfiets die harder rijdt, want ze denken: ik ga niet met een helm op 25 kilometer per uur over het fietspad rijden. Dat was juist de charme van de snorfiets."

Omkeuren

Er is voor Wichink Kruit toch een lichtpunt, namelijk dat de snorfietsen in zijn zaak omgekeurd kunnen worden naar een bromfiets. Het omkeuren van een snorfiets vindt normaal gesproken plaats in een van de zestien keuringsstations van de RWD, maar vanaf 3 januari mogen gecertificeerde bedrijven dat ook doen.

Bij de zestien vestigingen van La Souris hielden ze rekening met de helmplicht en is de voorraad daarop aangepast. "We hebben nu zelfs een tekort", zegt eigenaar Armando Muis. "We leveren ook aan België en daar zien we dat snorfietsen gewoon verkocht worden terwijl ook daar een helmplicht geldt. Ik denk dat de markt hier uiteindelijk zal stabiliseren zodra het dragen van een helm normaal wordt". Ondanks het tekort is de verkoop van snorfietsen dit jaar flink teruggelopen volgens hem. Muis: "Vorig jaar bestond 85 procent van onze verkoop uit snorfietsen, nu nog maar 33 procent."

Marktplaats

Volgens Muis is januari een rustige maand, maar door alle keuringsafspraken hebben ze het druk. "Onze planning loopt vol, we hebben zo'n zeshonderd afspraken staan tot half januari."

Ook Marktplaats ziet een toename van snorfietsen die te koop worden aangeboden. Vorig jaar stonden in november en december bijna 14.000 snorfietsen online. Dit jaar zijn dat er in die maanden zo'n 18.000, meldt het platform.

Vanaf 1 januari wordt het dragen van een helm op een snorfiets verplicht. Wie dat niet doet riskeert een boete van 100 euro.

Meer uit Binnenland

OM ziet toename jeugdige verdachten van zware misdrijven

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie ziet een toename van het aantal jeugdige verdachten. Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar komen sinds 2024 vaker met de politie en het OM in aanraking. Daarbij valt vooral de zwaarte van de gepleegde misdrijven op, meldt het OM in het maandag gepubliceerde jaarbericht over 2025.

2 minuten geleden
OM registreerde vorig jaar 15 zaken over vrouwenmoord

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie registreerde vorig jaar minder moord- en doodslagzaken met een vrouwelijk slachtoffer. In 2025 ging het om vijftien zaken, in 2024 betrof het 24 zaken. Dat staat in het jaarbericht 2025 van het OM. Het is voor de tweede keer dat het OM het aantal zaken van geweldsmisdrijven met vrouwelijke slachtoffers registreert in het jaarverslag.

4 minuten geleden
Australië plaatst opvarenden cruiseschip weken in quarantaine

CANBERRA (ANP/AFP) - Australië gaat zes voormalige opvarenden van cruiseschip m/v Hondius onderbrengen op een quarantainelocatie ten noorden van Perth. Daar moeten ze zeker drie weken blijven, meldt de regering.

39 minuten geleden
Code geel voor noordelijk kustgebied in de avond door windstoten

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.

3 uur geleden
Adolescence grote winnaar BAFTA TV Awards

LONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.

3 uur geleden
Rapport: veilig Bonaire kostbaar, maar nietsdoen is veel duurder

KRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.

4 uur geleden
Bijna een op drie doden bij ongeval spoorovergang is jongere

UTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.

5 uur geleden