Populaire petitie voor Britse verkiezingen verhoogt druk op Truss
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Een petitie waarin wordt opgeroepen tot onmiddellijke algemene verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk wint snel aan steun. De petitie heeft nu bijna 400.000 ondertekenaars, aanzienlijk meer dan de 100.000 die nodig zijn om in aanmerking te komen voor een debat in het parlement. Een datum voor een dergelijk debat is nog niet vastgesteld. Er wachten momenteel veertien petities op een parlementair debat, hoewel deze veruit de meeste handtekeningen heeft.
De sinds 20 september circulerende petitie is onder meer ingegeven door de val van de nationale munt, het pond, en problemen op de hypotheekmarkt, met banken die hypotheekproducten terugtrekken. Dergelijke problemen zouden veroorzaakt zijn door het budgettaire beleid dat de regering onder haar nieuwe leider Liz Truss heeft afgekondigd. "De chaos die de Britse regering overspoelt is ongekend", staat onder andere in de petitie. En: "Laat het volk beslissen wie ons door deze onrust leidt."
De petitie is dan ook een directe aanval op de pas aangetreden premier Liz Truss, die na het aftreden van haar voorganger Boris Johnson leider van de Conservatieve regeringspartij werd. "Een verandering van de leider van de regeringspartij leidt niet tot algemene verkiezingen", liet de Britse regering weten toen de petitie werd gelanceerd.
Truss gaf zondag, op de eerste dag van een vierdaagse bijeenkomst van de Conservatieven, toe dat ze het land beter had moeten voorbereiden op het nieuwe budgettaire beleid. Ze hield echter vol dat haar beleid juist is. Zo zullen volgens haar de met voornamelijk geleend geld gefinancierde belastingverlagingen het VK terugbrengen naar economische groei. En groei zou nodig zijn om de hoge inflatie en een dreigende recessie te bedwingen. "Ik blijf bij het pakket dat we hebben aangekondigd, maar ik erken dat we er een basis voor hadden moeten leggen", zei Truss.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
3 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse nucleaire installatie Natanz is getroffen door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Hierbij zouden volgens het land geen radioactieve materialen zijn vrijgekomen. Iran meldde begin maart ook dat de kerncentrale was getroffen.
4 uur geledenTSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.
11 uur geleden