Populaire Duitse politica Sahra Wagenknecht richt eigen partij op
BERLIJN (ANP) - Het 54-jarige voormalige kopstuk van Die Linke, Sahra Wagenknecht, heeft in Berlijn haar eigen partij opgericht, de BSW, het Verbond Sahra Wagenknecht (voor Verstand en Gerechtigheid). Ze wil niet alleen aan het hoofd staan en deelt daarom het leiderschap met de 43-jarige Amira Mohamed Ali.
Beiden hebben een links-radicale of marxistische achtergrond en een loopbaan bij de partij Die Linke. Wagenknecht wil haar BSW geen links label opplakken, want volgens haar zijn links en rechts niet meer van deze tijd. Ze stelt op te komen "voor mensen die de politiek heeft vergeten".
Ze vindt dat "de linkse erfenis wel nuttig is in het streven naar sociale gerechtigheid en vrede", maar wil niet meer links genoemd worden en draagt ook rechts-populistische standpunten uit. Negen fractieleden stapten afgelopen jaar uit de fractie van Die Linke om voor zichzelf te beginnen. Wagenknecht heeft bijvoorbeeld net als de rechtse Alternative für Deutschland (AfD) felle kritiek op de militaire steun aan Oekraïne en op het regeringsbeleid ten aanzien van migratie. Slechts 1 procent van de migranten die naar Duitsland komen, is volgens haar echt vluchteling.
Opiniepeilingen
Eind afgelopen jaar bleken veel ondervraagden in opiniepeilingen van plan te zijn op Wagenknecht te stemmen als die een politieke partij zou hebben. Daar werd een vereniging voor opgericht onder leiding van Mohamed Ali en die heeft inmiddels 1,4 miljoen euro in kas. Het eerste partijcongres is 27 januari.
Voorzichtige schattingen geven aan dat Wagenknecht met de BSW in één klap de vierde partij zou worden met mogelijk minstens 15 procent van de kiezers achter zich. De partij doet in ieder geval mee aan de Europese verkiezingen in juni, maar het is volgens media nog onduidelijk in hoeverre BSW in staat is aan te treden voor de naderende deelstaatverkiezingen in Brandenburg, Saksen en Thüringen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
4 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
5 uur geleden