Populaire Duitse politica Sahra Wagenknecht richt eigen partij op
BERLIJN (ANP) - Het 54-jarige voormalige kopstuk van Die Linke, Sahra Wagenknecht, heeft in Berlijn haar eigen partij opgericht, de BSW, het Verbond Sahra Wagenknecht (voor Verstand en Gerechtigheid). Ze wil niet alleen aan het hoofd staan en deelt daarom het leiderschap met de 43-jarige Amira Mohamed Ali.
Beiden hebben een links-radicale of marxistische achtergrond en een loopbaan bij de partij Die Linke. Wagenknecht wil haar BSW geen links label opplakken, want volgens haar zijn links en rechts niet meer van deze tijd. Ze stelt op te komen "voor mensen die de politiek heeft vergeten".
Ze vindt dat "de linkse erfenis wel nuttig is in het streven naar sociale gerechtigheid en vrede", maar wil niet meer links genoemd worden en draagt ook rechts-populistische standpunten uit. Negen fractieleden stapten afgelopen jaar uit de fractie van Die Linke om voor zichzelf te beginnen. Wagenknecht heeft bijvoorbeeld net als de rechtse Alternative für Deutschland (AfD) felle kritiek op de militaire steun aan Oekraïne en op het regeringsbeleid ten aanzien van migratie. Slechts 1 procent van de migranten die naar Duitsland komen, is volgens haar echt vluchteling.
Opiniepeilingen
Eind afgelopen jaar bleken veel ondervraagden in opiniepeilingen van plan te zijn op Wagenknecht te stemmen als die een politieke partij zou hebben. Daar werd een vereniging voor opgericht onder leiding van Mohamed Ali en die heeft inmiddels 1,4 miljoen euro in kas. Het eerste partijcongres is 27 januari.
Voorzichtige schattingen geven aan dat Wagenknecht met de BSW in één klap de vierde partij zou worden met mogelijk minstens 15 procent van de kiezers achter zich. De partij doet in ieder geval mee aan de Europese verkiezingen in juni, maar het is volgens media nog onduidelijk in hoeverre BSW in staat is aan te treden voor de naderende deelstaatverkiezingen in Brandenburg, Saksen en Thüringen.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Een luchtaanval in het noorden van Irak heeft aan vier strijders van de groep Kata'ib al-Imam Ali het leven gekost, heeft de groep zelf bekendgemaakt. De aanval zou het werk zijn geweest van de Verenigde Staten.
56 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran gaat door met aanvallen zolang dat nodig is. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Amerikaanse PBS News. Ook gaf hij aan dat onderhandelingen met de Verenigde Staten over de oorlog niet langer op de agenda staan.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw Libanon aangevallen, melden Libanese staatsmedia. Het gaat om luchtaanvallen in het zuiden en oosten van Libanon.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde tijdens een persconferentie op zijn golfclub in Doral wat hij eerder die dag tegen CBS News zei: dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De Iraanse Revolutionaire Garde reageerde daarop dat zij het einde van de oorlog zullen bepalen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
6 uur geledenDORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
7 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
9 uur geleden