Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Populaire Duitse politica Sahra Wagenknecht richt eigen partij op

Populaire Duitse politica Sahra Wagenknecht richt eigen partij op

BERLIJN (ANP) - Het 54-jarige voormalige kopstuk van Die Linke, Sahra Wagenknecht, heeft in Berlijn haar eigen partij opgericht, de BSW, het Verbond Sahra Wagenknecht (voor Verstand en Gerechtigheid). Ze wil niet alleen aan het hoofd staan en deelt daarom het leiderschap met de 43-jarige Amira Mohamed Ali.

Beiden hebben een links-radicale of marxistische achtergrond en een loopbaan bij de partij Die Linke. Wagenknecht wil haar BSW geen links label opplakken, want volgens haar zijn links en rechts niet meer van deze tijd. Ze stelt op te komen "voor mensen die de politiek heeft vergeten".

Ze vindt dat "de linkse erfenis wel nuttig is in het streven naar sociale gerechtigheid en vrede", maar wil niet meer links genoemd worden en draagt ook rechts-populistische standpunten uit. Negen fractieleden stapten afgelopen jaar uit de fractie van Die Linke om voor zichzelf te beginnen. Wagenknecht heeft bijvoorbeeld net als de rechtse Alternative für Deutschland (AfD) felle kritiek op de militaire steun aan Oekraïne en op het regeringsbeleid ten aanzien van migratie. Slechts 1 procent van de migranten die naar Duitsland komen, is volgens haar echt vluchteling.

Opiniepeilingen

Eind afgelopen jaar bleken veel ondervraagden in opiniepeilingen van plan te zijn op Wagenknecht te stemmen als die een politieke partij zou hebben. Daar werd een vereniging voor opgericht onder leiding van Mohamed Ali en die heeft inmiddels 1,4 miljoen euro in kas. Het eerste partijcongres is 27 januari.

Voorzichtige schattingen geven aan dat Wagenknecht met de BSW in één klap de vierde partij zou worden met mogelijk minstens 15 procent van de kiezers achter zich. De partij doet in ieder geval mee aan de Europese verkiezingen in juni, maar het is volgens media nog onduidelijk in hoeverre BSW in staat is aan te treden voor de naderende deelstaatverkiezingen in Brandenburg, Saksen en Thüringen.

Meer uit Buitenland

Honderdduizenden huishoudens in Kyiv hebben weer stroom

KYIV (ANP/RTR) - Bijna 750.000 huishoudens in het Oekraïense Kyiv hebben weer stroom, nadat hun elektriciteit was uitgevallen door Russische aanvallen. Ook in de regio rondom de hoofdstad zijn reparaties uitgevoerd aan het beschadigde elektriciteitsnetwerk, maar niet iedereen heeft weer stroom.

1 uur geleden
Franse actrice Brigitte Bardot (91) overleden

PARIJS (ANP/AFP) - Actrice Brigitte Bardot is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Fondation Brigitte Bardot zondag bekendgemaakt. De Française stelde onlangs haar fans nog gerust, nadat ze voor de tweede keer in korte tijd in het ziekenhuis was opgenomen.

1 uur geleden
VN: Myanmar heeft vrije en geloofwaardige verkiezingen nodig

NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.

3 uur geleden
Lavrov: legitiem om Europese troepen in Oekraïne aan te vallen

MOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.

4 uur geleden
Tientallen arrestaties in Parijs na afsteken illegaal vuurwerk

PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.

10 uur geleden
Huisarrest voor tien handlangers bij couppoging Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.

14 uur geleden
Junta Niger kondigt algehele mobilisatie af tegen jihadisten

NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".

14 uur geleden