Poolse vicepremier: zullen zien of wapenleveranties hervat worden
WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Polen weet nog niet of het in de toekomst weer wapens gaat leveren aan Oekraïne. "Op dit moment is het zoals de minister-president heeft gezegd, in de toekomst zullen we zien", zo zei de Poolse vicepremier en minister van Staatseigendommen Jacek Sasin in een radio-interview.
Premier Mateusz Morawiecki zei woensdag desgevraagd dat Polen momenteel geen wapens meer aan Oekraïne levert omdat het zichzelf wil bewapenen. Die uitspraak kwam op een moment van een hoog oplopend conflict over de uitvoer van Oekraïens graan. Polen heeft dat verboden. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begon daarover tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, waar hij zei dat "het politieke theater" alleen Rusland helpt.
Minister Sasin benadrukte wel dat het stoppen met wapenleveranties niet betekent dat Polen nu in de oorlog aan de andere zijde staat. Morawiecki zei in het interview van woensdag ook dat zijn land wel blijft meewerken aan de levering van wapens van andere landen via Pools grondgebied. "Ons knooppunt in Rzeszow heeft steeds dezelfde rol vervuld en zal dezelfde rol blijven vervullen, zoals is afgesproken met de Amerikanen en de NAVO."
Polen heeft sinds het begin van de Russische invasie onder meer artillerie en tanks geleverd aan Oekraïne. Het is onduidelijk hoe omvangrijk de wapensteun precies is, want die informatie is niet openbaar. Een Poolse regeringswoordvoerder legde staatspersbureau PAP uit dat de militaire steun niet meteen wordt stilgelegd. "Polen voert nog wel leveringen uit van munitie en wapens uit waar eerder overeenstemming over is bereikt."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
47 minuten geledenMEDINA (ANP/AFP) - Bij de Saudische stad Medina heeft een fataal ongeluk plaatsgevonden met een bus vol Indiase pelgrims. Minstens 45 inzittenden zijn om het leven gekomen, aldus de politie in India.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een Britse man die is veroordeeld voor een Twitter-hack in 2020, waarbij accounts van bekende personen zoals de Amerikaanse oud-president Barack Obama werden gehackt, moet meer dan 4,6 miljoen euro aan bitcoin terugbetalen. Dat melden Britse aanklagers.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland heft een gedeeltelijke stop op wapenexporten naar Israël op. Daardoor kunnen vanaf 24 november opnieuw wapens voor gebruik in Gaza worden geëxporteerd.
5 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Zuid-Korea stelt militair overleg met Noord-Korea voor over de grens tussen de landen. Het doel hiervan is om botsingen langs de grens te voorkomen en de militaire spanningen te verminderen, aldus een Zuid-Koreaanse topfunctionaris.
5 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oud-premier van Bangladesh, Sheikh Hasina, is schuldig bevonden aan misdaden tegen de menselijkheid. Een rechtbank in Dhaka heeft haar bij verstek de doodstraf opgelegd.
5 uur geleden