Poolse vicepremier: zullen zien of wapenleveranties hervat worden
WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Polen weet nog niet of het in de toekomst weer wapens gaat leveren aan Oekraïne. "Op dit moment is het zoals de minister-president heeft gezegd, in de toekomst zullen we zien", zo zei de Poolse vicepremier en minister van Staatseigendommen Jacek Sasin in een radio-interview.
Premier Mateusz Morawiecki zei woensdag desgevraagd dat Polen momenteel geen wapens meer aan Oekraïne levert omdat het zichzelf wil bewapenen. Die uitspraak kwam op een moment van een hoog oplopend conflict over de uitvoer van Oekraïens graan. Polen heeft dat verboden. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begon daarover tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, waar hij zei dat "het politieke theater" alleen Rusland helpt.
Minister Sasin benadrukte wel dat het stoppen met wapenleveranties niet betekent dat Polen nu in de oorlog aan de andere zijde staat. Morawiecki zei in het interview van woensdag ook dat zijn land wel blijft meewerken aan de levering van wapens van andere landen via Pools grondgebied. "Ons knooppunt in Rzeszow heeft steeds dezelfde rol vervuld en zal dezelfde rol blijven vervullen, zoals is afgesproken met de Amerikanen en de NAVO."
Polen heeft sinds het begin van de Russische invasie onder meer artillerie en tanks geleverd aan Oekraïne. Het is onduidelijk hoe omvangrijk de wapensteun precies is, want die informatie is niet openbaar. Een Poolse regeringswoordvoerder legde staatspersbureau PAP uit dat de militaire steun niet meteen wordt stilgelegd. "Polen voert nog wel leveringen uit van munitie en wapens uit waar eerder overeenstemming over is bereikt."
Meer uit Buitenland
BEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."
4 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - Oekraïne eist een vergoeding van 43 miljard dollar van Rusland voor alle klimaatschade die het land heeft veroorzaakt sinds de invasie in Oekraïne. Viceminister Pavlo Kartashov van Economie, Milieu en Landbouw heeft dat dinsdag aangekondigd op de klimaattop in Belém. "Rusland voert in veel opzichten een vuile oorlog en ook ons klimaat is een slachtoffer", zei hij.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense leger meldt aanvallen op doelen in Rusland met Amerikaanse ballistische raketten van het type ATACMS. Het leger heeft niet eerder dergelijke aanvallen gemeld, die Washington eerder niet toestond. De vorige Amerikaanse president, Joe Biden, schafte een jaar geleden in de nadagen van zijn regering de beperking op de inzet van de Amerikaanse ballistische raketten buiten Oekraïne af. De destijds kandidaat-president Donald Trump bekritiseerde die stap van Biden.
6 uur geledenHALLE (ANP/DPA) - Bondskanselier Friedrich Merz wil nationale richtlijnen voor de beveiliging van kerstmarkten. In de afgelopen jaren zijn aanslagen gepleegd op kerstmarkten. Vorig jaar bijvoorbeeld reed een man op de markt in Maagdenburg in op bezoekers. Daarbij vielen zes doden en raakten honderden mensen gewond. In een aantal gemeenten in Duitsland zijn er twijfels gerezen of de beveiliging van de populaire markten niet te duur wordt om ze nog toe te staan.
7 uur geleden