
Poolse presidentsverkiezingen krijgen tweede ronde
WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - De eerste ronde van de Poolse presidentsverkiezing heeft nog geen definitieve winnaar opgeleverd. Dat betekent dat de pro-Europese Rafal Trzaskowski en de nationalistische Karol Nawrocki het in een tweede ronde weer tegen elkaar moeten opnemen.
Burgemeester van Warschau Trzaskowski kreeg zondag volgens de kiesraad ruim 31 procent van de stemmen. Daarna volgde historicus Nawrocki met bijna 30 procent. De opkomst bedroeg 67 procent.
Twee uiterst rechtse kandidaten kregen samen ruim 21 procent van de stemmen. Zij vallen nu af en als hun aanhangers overstappen naar Nawrocki, kan dat doorslaggevend zijn in de tweede ronde. Die wordt gehouden op 1 juni.
Ontmoetingen met kiezers
Beide topkandidaten hadden maandagochtend alweer ontmoetingen met kiezers ter voorbereiding op de volgende verkiezingsronde. "Ik ben blij dat veel jongeren zijn gaan stemmen, maar de grote uitdaging is om ze te overtuigen op mij te stemmen", zei Trzaskowski tegen de pers.
Een overwinning van de burgemeester zou een opsteker zijn voor de regering van premier Donald Tusk, een voormalig EU-kopstuk. Nawrocki wordt op zijn beurt gesteund door de nationalistische oppositiepartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS).
Duda
De regering van Tusk lag vaak overhoop met de huidige president Andrzej Duda, eveneens een bondgenoot van de PiS. Hij heeft zijn veto gebruikt om plannen van de regering tegen te houden. Duda kon niet worden herkozen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BELGA) - Ook België gaat de Palestijnse staat erkennen, heeft premier Bart De Wever bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York laten weten. De afgelopen dagen lieten onder andere het Verenigd Koninkrijk, Australië en Canada weten de Palestijnse staat te erkennen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het is aan de EU-lidstaten zelf om de Palestijnse staat al dan niet te erkennen, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Steeds meer landen, ook EU-landen, hebben maandag en de afgelopen dagen de Palestijnse staat erkend. "Inmiddels erkent een meerderheid van de Europese landen Palestina", zei Kallas maandag op een persconferentie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse show van Jimmy Kimmel komt dinsdag terug op televisie, meldt Disney. De talkshow Jimmy Kimmel Live! was vorige week voor onbepaalde tijd stopgezet na uitspraken van presentator Kimmel over de recente moord op de conservatieve activist Charlie Kirk.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk erkent een Palestijnse staat. Dat maakte de Franse president Macron bekend bij de Verenigde Naties in New York. De stap volgt op aankondigingen van een reeks andere landen om de Palestijnse staat te erkennen, zoals Groot-Brittannië, Australië, Canada en Portugal.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Aanklagers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag hebben de voormalige president van de Filipijnen, Rodrigo Duterte, aangeklaagd voor misdaden tegen de menselijkheid. Ze beschuldigen hem van betrokkenheid bij zeker 76 moorden tijdens zijn "oorlog tegen drugs".
5 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Egypte heeft de bekende Egyptisch-Britse activist Alaa Abdel-Fattah gratie verleend. De 43-jarige activist zal vermoedelijk binnen enkele dagen worden vrijgelaten na het besluit van president Abdel Fattah al-Sisi.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - De VS overwegen nog deze week nieuwe sancties in te stellen tegen het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag, meldt persbureau Reuters op basis van anonieme bronnen. Het zou gaan om represailles vanwege zaken tegen de VS en Israël en onder meer maatregelen gericht op banktransacties en softwarediensten betreffen.
7 uur geleden