Poolse president wil herinnering aan Holocaust in leven houden
OŚWIECIM (ANP) - Polen zal er alles aan doen om de herinnering aan de Holocaust in leven te houden, zei de Poolse president Andrzej Duda bij het begin van de Auschwitz-herdenking. "Wij Polen zijn de bewakers van het geheugen."
"Polen zorgt voor deze plek, zodat mensen altijd zullen herinneren wat er is gebeurd en de wereld zo'n menselijke catastrofe nooit meer laat plaatsvinden", aldus Duda, die even daarvoor samen met overlevenden van Auschwitz kransen had gelegd in het vernietigingskamp. Volgens de president zijn zij een levende herinnering aan de gebeurtenissen in het nazi-kamp.
"Moge de nagedachtenis aan alle vermoorde mensen voortleven. Moge de nagedachtenis aan alle doden voortleven. Moge de nagedachtenis aan al het lijden voortleven."
Ongeveer de helft van de 6 miljoen vermoorde Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog kwam uit Polen. Auschwitz was het dodelijkste kamp, waar de Duitse nazi's zo'n 1,1 miljoen mensen doodden.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
1 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne krijgt hoe dan ook een lening van 90 miljard euro van de EU, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De lening is eind december door 27 EU-regeringsleiders goedgekeurd. "Zij hebben hun woord gegeven. Dit woord kan niet worden gebroken", benadrukte Von der Leyen dinsdag op een persconferentie in Kyiv. "We hebben verschillende opties en die zullen we gebruiken", zei de politica zonder andere opties te noemen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne verwerpt de Russische aantijging dat het land met hulp van het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk kernwapens of onderdelen daarvoor probeert te verkrijgen. Eerder beweerde de Russische buitenlandse inlichtingendienst dat die landen Kyiv zouden willen voorzien van kernwapens. Volgens Kremlinadviseur Joeri Oesjakov heeft dat gevolgen voor de Russische positie in de vredesonderhandelingen met Oekraïne.
2 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne willen blijven beschermen tegen Rusland hebben bij de vierde herdenking van de Russische invasie van 2022 hun vastberadenheid nog eens onderstreept. Ze blijven erbij dat ze Oekraïne militaire en andere hulp blijven bieden en veiligheidsgaranties voor na een eventueel bestand, zeggen de drie grote Europese landen die de 'Coalitie van Bereidwilligen' aanvoeren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije het EU-stemrecht ontnemen is een besluit dat de regeringsleiders van de EU moeten nemen, niet de Europese Commissie. Dat zei Eurocommissaris Michael McGrath (Rechtsstaat) na persvragen over de blokkades van Hongarije voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland. De Europese Commissie, het gros van de lidstaten en het Europees Parlement zijn daar laaiend over.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zal zich "zeker" kandideren voor presidentsverkiezingen in zijn land als de oorlog tegen Rusland tegen die tijd nog aan de gang is. Dat zegt het staatshoofd in een interview met Tagesschau.
3 uur geleden