Poolse president wil herinnering aan Holocaust in leven houden
OŚWIECIM (ANP) - Polen zal er alles aan doen om de herinnering aan de Holocaust in leven te houden, zei de Poolse president Andrzej Duda bij het begin van de Auschwitz-herdenking. "Wij Polen zijn de bewakers van het geheugen."
"Polen zorgt voor deze plek, zodat mensen altijd zullen herinneren wat er is gebeurd en de wereld zo'n menselijke catastrofe nooit meer laat plaatsvinden", aldus Duda, die even daarvoor samen met overlevenden van Auschwitz kransen had gelegd in het vernietigingskamp. Volgens de president zijn zij een levende herinnering aan de gebeurtenissen in het nazi-kamp.
"Moge de nagedachtenis aan alle vermoorde mensen voortleven. Moge de nagedachtenis aan alle doden voortleven. Moge de nagedachtenis aan al het lijden voortleven."
Ongeveer de helft van de 6 miljoen vermoorde Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog kwam uit Polen. Auschwitz was het dodelijkste kamp, waar de Duitse nazi's zo'n 1,1 miljoen mensen doodden.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Een stroomstoring heeft zaterdag heel Cuba getroffen, meldt het Cubaanse ministerie van Energie. Het is de tweede keer in minder dan een week tijd dat het hele land zonder stroom zit. Het eiland kampt met een ernstige energiecrisis door een Amerikaans olie-embargo.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gedreigd dat de VS Iraanse energiecentrales zullen aanvallen als Iran de Straat van Hormuz niet binnen 48 uur heropent. Iran heeft die strategisch gelegen doorvaarroute tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan vrijwel afgesloten na het begin van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. Dat leidt tot sterk gestegen mondiale gas- en olieprijzen.
1 uur geledenARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
3 uur geledenBELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
5 uur geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
7 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
12 uur geleden