Poolse president tekent wet die claims op naziroofgoed beperkt
WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - De president van Polen heeft een wet bekrachtigd die het veel moeilijker maakt Joodse bezittingen terug te eisen die in de Tweede Wereldoorlog zijn geroofd door de Duitse bezettingsmacht. De wet, waartegen Israël en de Verenigde Staten ernstig bezwaar hadden gemaakt, stelt een deadline van dertig jaar voor het aanvechten van inbeslagnames. Dat raakt in veel gevallen claims op eigendom van de ooit bloeiende Joodse gemeenschap in Polen.
Israël riep eerder deze zomer de Poolse ambassadeur op het matje om "diepe teleurstelling" over de wet uit te spreken. Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken vroeg vervolgens de Israëlische vertegenwoordiger in Warschau om uitleg. Volgens de Israëliërs zouden de nieuwe regels gevolgen kunnen hebben voor 90 procent van de claims van overlevenden van de Holocaust en hun nabestaanden.
De regering zegt dat de wet zekerheid terugbrengt op de vastgoedmarkt en valse claims blokkeert. Toen het parlement de wet afgelopen week aannam, riepen de ministers van Buitenlandse Zaken van Israël en de VS president Andrzej Duda op niet te tekenen. Duda heeft na een "diepgaande analyse" besloten toch zijn handtekening eronder te zetten.
Hij liet zaterdag weten te hopen dat de wet een einde maakt aan "een tijdperk van juridische chaos" en "privateringsmaffia’s". Veel naziroofgoed is in de communistische tijd in handen gekomen van de Poolse overheid. Premier Mateusz Morawiecki heeft gezegd dat Polen "niet zal betalen voor Duitslands misdaden". Tijdens WOII werden 6 miljoen Polen gedood, van wie de helft Joods.
De nasleep van de Tweede Wereldoorlog leidde eerder tot problemen tussen Israël en Polen. In 2018 zwakte Polen na Israëlische en Amerikaanse kritiek een wet af die celstraf mogelijk maakte voor mensen die suggereerden dat Polen medeplichtig zou zijn aan de misdaden van de nazi's.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
2 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
6 uur geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
6 uur geleden