Poolse president: lhbt-uitspraak door media uit verband getrokken
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Andrzej Duda, die pleiten voor lhbt-rechten in een campagnetoespraak vergeleek met communistische indoctrinatie ten tijde van de Koude Oorlog, zegt dat de pers zijn uitspraak uit zijn verband zou hebben getrokken. De rechten van seksuele minderheden zijn een prominent thema in aanloop van de presidentsverkiezingen in Polen op 28 juni.
De president van het overwegend katholieke land vroeg de internationale media zondag om "te stoppen met het verspreiden van nepnieuws". De uiterst conservatieve partij PiS (Recht en Rechtvaardigheid) die Duda steunt, is van oudsher een tegenstander van gelijke rechten voor homo's, lesbiennes, biseksuelen en transgenders. Duda noemde het pleiten voor gelijke rechten voor die groepen een "ideologie" en zei dat het kinderen onnodig zou seksualiseren en schadelijk zou zijn voor gezinnen.
Nadat talrijke internationale media verslag deden van Duda's homofobe uitspraken reageerde hij zondag op Twitter. "Opnieuw worden mijn woorden uit hun context gehaald als onderdeel van een vuil politiek gevecht. Ik geloof waarlijk in diversiteit en gelijkheid", schreef hij in het Engels. Duda legde daarbij niet uit hoe zijn uitspraak dan wel moet worden geïnterpreteerd.
"De waarheid is een zeldzaam klein schepsel geworden", stelde Duda ook. Hij zegt een wereld te willen zien "waarin we kunnen zeggen wat we denken, waarin onze woorden niet worden verdraaid".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
41 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
42 minuten geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
1 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.
6 uur geleden