Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poolse premier Tusk zegt dat Meloni nog inbreng krijgt op EU-top

Poolse premier Tusk zegt dat Meloni nog inbreng krijgt op EU-top

BRUSSEL (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft zeker inbreng over de benoeming van de nieuwe voorzitters van de belangrijkste EU-instellingen. Ze wordt niet, zoals ze vreest, buitengesloten. Bij binnenkomst op de EU-topconferentie over deze functies heeft de Poolse premier Donald Tusk gezegd dat er "geen Europa is zonder Italië en dat er geen beslissing valt zonder premier Meloni".

Tusk reageerde daarmee op het verwijt van de radicaal-rechtse Meloni en haar geestverwanten in Europa dat haar uiterst rechtse politieke groep is buitengesloten van het vooroverleg over de 'topjobs'. Dat zes regeringsleiders, onder wie Tusk en afzwaaiend premier Mark Rutte, alvast waren overeengekomen wie die banen zou krijgen, was volgens Tusk enkel voorwerk. "We hebben die onderhandelingen alleen maar gevoerd om het proces te faciliteren."

"Niemand heeft meer respect voor premier Giorgia Meloni en Italië dan ik, echt waar".

EU-posten

De club van zes regeringsleiders, afkomstig uit de sociaaldemocratische, de centrumrechtse en de liberale fractie, is het in dat vooroverleg eens geworden dat de huidige commissievoorzitter Ursula von der Leyen die baan zou moeten houden, dat de Portugese oud-premier António Costa de voorzitter gaat worden van de Europese regeringsleiders en dat de Estse premier Kaja Kallas het gezicht gaat worden van de Europese buitenlanddienst. De huidige voorzitter van het Europese Parlement, Roberta Metsola, zou die positie ook behouden. Volgens critici lijkt het er op deze wijze op dat de andere regeringsleiders tijdens de EU-top alleen nog maar een klap moeten geven op deze voorgekookte banenverdeling.

Maar bij binnenkomst op de EU-top is afzwaaiend premier Mark Rutte stellig over de rol van Meloni: "Ze is niet buitengesloten".

Rutte: vrijheid van vergadering

Rutte vindt het logisch dat de drie grootste middenpartijen uit het Europees Parlement met elkaar overleggen over de belangrijkste banen bij Europese instellingen. "Er is vrijheid van vergadering", zegt hij daarover. Bovendien: "Er zijn te veel partijen binnen die grote Europese partijen die bezwaar zouden hebben om die samenwerking uit te breiden met de ECR".

De ECR is de Europese fractie van Meloni's radicaalrechtse partij Fratelli d'Italia, een partij met wortels in het Italiaanse neofascisme. De ECR-fractie is door de verkiezingswinst uitgegroeid tot de derde Europese partij in grootte.

Orbán

De Hongaarse premier Viktor Orbán noemde de voorgekookte topjobverdeling "schaamteloos".

Meer uit Buitenland

Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

59 minuten geleden
Brussel zegt nieuwe Hongaarse premier 16 miljard aan EU-geld toe

BRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.

1 uur geleden
Rusland zegt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië te komen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.

2 uur geleden
Ook Zelensky beschuldigt Rusland van drone-incident Roemenië

KYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.

3 uur geleden
Leerlingen aangehouden van school in Kenia waar brand woedde

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.

3 uur geleden
Brussel: huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar

BRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.

3 uur geleden
Roemenië wil sluiting Russisch consulaat na drone-incident

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.

3 uur geleden