Poolse premier Tusk zegt dat Meloni nog inbreng krijgt op EU-top
BRUSSEL (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft zeker inbreng over de benoeming van de nieuwe voorzitters van de belangrijkste EU-instellingen. Ze wordt niet, zoals ze vreest, buitengesloten. Bij binnenkomst op de EU-topconferentie over deze functies heeft de Poolse premier Donald Tusk gezegd dat er "geen Europa is zonder Italië en dat er geen beslissing valt zonder premier Meloni".
Tusk reageerde daarmee op het verwijt van de radicaal-rechtse Meloni en haar geestverwanten in Europa dat haar uiterst rechtse politieke groep is buitengesloten van het vooroverleg over de 'topjobs'. Dat zes regeringsleiders, onder wie Tusk en afzwaaiend premier Mark Rutte, alvast waren overeengekomen wie die banen zou krijgen, was volgens Tusk enkel voorwerk. "We hebben die onderhandelingen alleen maar gevoerd om het proces te faciliteren."
"Niemand heeft meer respect voor premier Giorgia Meloni en Italië dan ik, echt waar".
EU-posten
De club van zes regeringsleiders, afkomstig uit de sociaaldemocratische, de centrumrechtse en de liberale fractie, is het in dat vooroverleg eens geworden dat de huidige commissievoorzitter Ursula von der Leyen die baan zou moeten houden, dat de Portugese oud-premier António Costa de voorzitter gaat worden van de Europese regeringsleiders en dat de Estse premier Kaja Kallas het gezicht gaat worden van de Europese buitenlanddienst. De huidige voorzitter van het Europese Parlement, Roberta Metsola, zou die positie ook behouden. Volgens critici lijkt het er op deze wijze op dat de andere regeringsleiders tijdens de EU-top alleen nog maar een klap moeten geven op deze voorgekookte banenverdeling.
Maar bij binnenkomst op de EU-top is afzwaaiend premier Mark Rutte stellig over de rol van Meloni: "Ze is niet buitengesloten".
Rutte: vrijheid van vergadering
Rutte vindt het logisch dat de drie grootste middenpartijen uit het Europees Parlement met elkaar overleggen over de belangrijkste banen bij Europese instellingen. "Er is vrijheid van vergadering", zegt hij daarover. Bovendien: "Er zijn te veel partijen binnen die grote Europese partijen die bezwaar zouden hebben om die samenwerking uit te breiden met de ECR".
De ECR is de Europese fractie van Meloni's radicaalrechtse partij Fratelli d'Italia, een partij met wortels in het Italiaanse neofascisme. De ECR-fractie is door de verkiezingswinst uitgegroeid tot de derde Europese partij in grootte.
Orbán
De Hongaarse premier Viktor Orbán noemde de voorgekookte topjobverdeling "schaamteloos".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Een veroordeelde Britse seriemoordenaar, bekend als de Suffolk Strangler, heeft toegegeven schuldig te zijn aan nog een moord. Het 17-jarige slachtoffer, Victoria Hall, werd in 1999 ontvoerd en gedood.
7 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Een Chinese oud-minister van Justitie is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor het aannemen van steekpenningen tussen 2006 en 2022. Een rechtbank acht bewezen dat Tang Yijun jarenlang verschillende topfuncties hiervoor misbruikte, melden Chinese staatsmedia als CCTV en China Daily.
38 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft bevestigd dat het diplomatieke overleg met Oekraïne en de VS woensdag en donderdag wordt hervat in Abu Dhabi. Het geplande overleg van afgelopen weekend ging niet door om planningsredenen, aldus het Kremlin.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vijf mannen die het wapenembargo tegen Rusland zouden hebben omzeild zijn opgepakt in Duitsland. De vijf leverden voor minstens 30 miljoen euro aan tientallen Russische bedrijven, stelt het Duitse Openbaar Ministerie. Ze zouden zijn aangestuurd door Russische diensten.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit moet uitleg geven over haar contact met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, volgens premier Jonas Gahr Støre. Dat zei hij maandag tegen het Noorse dagblad VG.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.
3 uur geleden