Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poolse premier Tusk zegt dat Meloni nog inbreng krijgt op EU-top

Poolse premier Tusk zegt dat Meloni nog inbreng krijgt op EU-top

BRUSSEL (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft zeker inbreng over de benoeming van de nieuwe voorzitters van de belangrijkste EU-instellingen. Ze wordt niet, zoals ze vreest, buitengesloten. Bij binnenkomst op de EU-topconferentie over deze functies heeft de Poolse premier Donald Tusk gezegd dat er "geen Europa is zonder Italië en dat er geen beslissing valt zonder premier Meloni".

Tusk reageerde daarmee op het verwijt van de radicaal-rechtse Meloni en haar geestverwanten in Europa dat haar uiterst rechtse politieke groep is buitengesloten van het vooroverleg over de 'topjobs'. Dat zes regeringsleiders, onder wie Tusk en afzwaaiend premier Mark Rutte, alvast waren overeengekomen wie die banen zou krijgen, was volgens Tusk enkel voorwerk. "We hebben die onderhandelingen alleen maar gevoerd om het proces te faciliteren."

"Niemand heeft meer respect voor premier Giorgia Meloni en Italië dan ik, echt waar".

EU-posten

De club van zes regeringsleiders, afkomstig uit de sociaaldemocratische, de centrumrechtse en de liberale fractie, is het in dat vooroverleg eens geworden dat de huidige commissievoorzitter Ursula von der Leyen die baan zou moeten houden, dat de Portugese oud-premier António Costa de voorzitter gaat worden van de Europese regeringsleiders en dat de Estse premier Kaja Kallas het gezicht gaat worden van de Europese buitenlanddienst. De huidige voorzitter van het Europese Parlement, Roberta Metsola, zou die positie ook behouden. Volgens critici lijkt het er op deze wijze op dat de andere regeringsleiders tijdens de EU-top alleen nog maar een klap moeten geven op deze voorgekookte banenverdeling.

Maar bij binnenkomst op de EU-top is afzwaaiend premier Mark Rutte stellig over de rol van Meloni: "Ze is niet buitengesloten".

Rutte: vrijheid van vergadering

Rutte vindt het logisch dat de drie grootste middenpartijen uit het Europees Parlement met elkaar overleggen over de belangrijkste banen bij Europese instellingen. "Er is vrijheid van vergadering", zegt hij daarover. Bovendien: "Er zijn te veel partijen binnen die grote Europese partijen die bezwaar zouden hebben om die samenwerking uit te breiden met de ECR".

De ECR is de Europese fractie van Meloni's radicaalrechtse partij Fratelli d'Italia, een partij met wortels in het Italiaanse neofascisme. De ECR-fractie is door de verkiezingswinst uitgegroeid tot de derde Europese partij in grootte.

Orbán

De Hongaarse premier Viktor Orbán noemde de voorgekookte topjobverdeling "schaamteloos".

Meer uit Buitenland

Duizenden mensen bij anti-immigratieprotesten in Zuid-Afrika

PRETORIA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Duizenden mensen hebben zich dinsdag in Zuid-Afrika aangesloten bij protesten tegen migranten. Omdat wordt gevreesd voor geweld hebben de autoriteiten uit voorzorg een grote politiemacht ingezet.

28 minuten geleden
VK komt met recordinvestering in defensie komende jaren

BERKSHIRE (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk investeert de komende jaren een recordbedrag van 300 miljard pond (ongeveer 350 miljard euro) in defensie, heeft premier Keir Starmer bekendgemaakt. Starmer spreekt van een "gigantische stap voorwaarts", die genoeg moet zijn om Rusland af te schrikken.

1 uur geleden
Aanslag in Monaco geen terroristische daad, meent justitie

MONACO (ANP) - Justitie in Monaco meent dat de aanslag maandagavond in het prinsdom geen terroristische daad is geweest. Dat zei de Monegaskische minister van Staat Christophe Mirmand dinsdag tijdens een persconferentie. De zaak wordt behandeld als een poging tot moord.

1 uur geleden
Duitse inlichtingendienst: aantal extremisten neemt toe

BERLIJN (ANP) - Het aantal extremisten in Duitsland neemt toe. Dat blijkt uit het jaarrapport van de Duitse binnenlandse inlichtingendienst (BfV). De stijging wordt vooral verklaard door het groeiende ledenaantal van de radicaalrechtse partij AfD.

2 uur geleden
Ruim 1 miljoen migranten vragen legale status aan in Spanje

MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse regering heeft aanvragen ontvangen van meer dan 1 miljoen ongedocumenteerde migranten die via een speciale regeling een verblijfsstatus willen krijgen. Premier Pedro Sánchez heeft dit gemeld op de laatste dag waarop aanmelding mogelijk is.

3 uur geleden
Satellietbeelden: zeker 58.000 gebouwen beschadigd in Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - Meer dan 58.000 gebouwen in Venezuela zijn naar schatting verwoest of beschadigd na de aardbevingen vorige week, blijkt uit satellietgegevens die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft gepubliceerd. Onderzoekers hebben voor de berekening gekeken naar "abrupte veranderingen aan het oppervlak die consistent zijn met schade", maar benadrukken dat het slechts een indicatie is.

4 uur geleden
30 jaar cel voor in New York verblijvende Chinees wegens fraude

NEW YORK (ANP) - De in New York verblijvende Chinese ondernemer Guo Wengui, die schuldig is bevonden aan het oplichten van duizenden mensen voor meer dan 1 miljard dollar, is door een rechtbank in New York veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. Dat meldt onder andere The New York Times.

9 uur geleden