Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poolse premier Tusk zegt dat Meloni nog inbreng krijgt op EU-top

Poolse premier Tusk zegt dat Meloni nog inbreng krijgt op EU-top

BRUSSEL (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft zeker inbreng over de benoeming van de nieuwe voorzitters van de belangrijkste EU-instellingen. Ze wordt niet, zoals ze vreest, buitengesloten. Bij binnenkomst op de EU-topconferentie over deze functies heeft de Poolse premier Donald Tusk gezegd dat er "geen Europa is zonder Italië en dat er geen beslissing valt zonder premier Meloni".

Tusk reageerde daarmee op het verwijt van de radicaal-rechtse Meloni en haar geestverwanten in Europa dat haar uiterst rechtse politieke groep is buitengesloten van het vooroverleg over de 'topjobs'. Dat zes regeringsleiders, onder wie Tusk en afzwaaiend premier Mark Rutte, alvast waren overeengekomen wie die banen zou krijgen, was volgens Tusk enkel voorwerk. "We hebben die onderhandelingen alleen maar gevoerd om het proces te faciliteren."

"Niemand heeft meer respect voor premier Giorgia Meloni en Italië dan ik, echt waar".

EU-posten

De club van zes regeringsleiders, afkomstig uit de sociaaldemocratische, de centrumrechtse en de liberale fractie, is het in dat vooroverleg eens geworden dat de huidige commissievoorzitter Ursula von der Leyen die baan zou moeten houden, dat de Portugese oud-premier António Costa de voorzitter gaat worden van de Europese regeringsleiders en dat de Estse premier Kaja Kallas het gezicht gaat worden van de Europese buitenlanddienst. De huidige voorzitter van het Europese Parlement, Roberta Metsola, zou die positie ook behouden. Volgens critici lijkt het er op deze wijze op dat de andere regeringsleiders tijdens de EU-top alleen nog maar een klap moeten geven op deze voorgekookte banenverdeling.

Maar bij binnenkomst op de EU-top is afzwaaiend premier Mark Rutte stellig over de rol van Meloni: "Ze is niet buitengesloten".

Rutte: vrijheid van vergadering

Rutte vindt het logisch dat de drie grootste middenpartijen uit het Europees Parlement met elkaar overleggen over de belangrijkste banen bij Europese instellingen. "Er is vrijheid van vergadering", zegt hij daarover. Bovendien: "Er zijn te veel partijen binnen die grote Europese partijen die bezwaar zouden hebben om die samenwerking uit te breiden met de ECR".

De ECR is de Europese fractie van Meloni's radicaalrechtse partij Fratelli d'Italia, een partij met wortels in het Italiaanse neofascisme. De ECR-fractie is door de verkiezingswinst uitgegroeid tot de derde Europese partij in grootte.

Orbán

De Hongaarse premier Viktor Orbán noemde de voorgekookte topjobverdeling "schaamteloos".

Meer uit Buitenland

Franse staatssecretaris laakt George Clooneys Franse paspoort

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.

22 minuten geleden
Overleg VS, Oekraïne en westerse landen over toekomst Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.

1 uur geleden
Trump: bouw triomfboog in Washington begint binnen twee maanden

WASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.

1 uur geleden
WaPo: immigratiedienst VS plant werving onder wapenliefhebbers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.

2 uur geleden
Oekraïne noemt Russische bewijsvideo 'lachwekkend'

KYIV (ANP/RTR) - De beelden die Rusland naar buiten bracht van de vermeende droneaanval op een buitenverblijf van Vladimir Poetin in Novgorod zijn "lachwekkend". Dat zegt een woordvoerder van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken. "Het feit dat het ze twee dagen duurde om hiermee te komen en dit vervolgens willen presenteren als bewijs - dat alleen al laat zien dat ze niet eens het verzinnen van een verhaal serieus nemen."

3 uur geleden
Poetin in nieuwjaarstoespraak: Rusland zal de oorlog winnen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.

5 uur geleden
Xi herhaalt in nieuwjaarstoespraak wens om Taiwan in te lijven

BEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."

6 uur geleden