Poolse oud-vicepremier en topadvocaat opgepakt
WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - De Poolse anticorruptiedienst heeft de voormalige vicepremier en topadvocaat Roman Giertych opgepakt op verdenking van witwassen. De Poolse advocatenorde zei "extreem bezorgd" te zijn over de arrestatie van de raadsman die betrokken is bij meerdere rechtszaken tegen de conservatieve PiS-regering.
Ook Giertychs huis werd doorzocht. In totaal zijn tien verdachten aangehouden, onder wie een steenrijke zakenman. Volgens een regeringswoordvoerder gaat het om een "puur criminele" fraudezaak.
Giertych (49) was ooit een politieke bondgenoot van de huidige vicepremier Jaroslaw Kaczynski, de leider van de regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS), maar in 2007 kregen ze een politiek conflict. Hij ontpopte zich de afgelopen jaren als een criticus van de regering. Hij noemt zijn aanhouding politiek gemotiveerd.
Giertych heeft onder meer voormalig EU-president Donald Tusk als cliënt. Die was eerder ook premier van Polen en verkeert op voet van oorlog met de huidige regering.
De Poolse regering ligt al tijden onder vuur voor het ondermijnen van de onafhankelijkheid van justitie.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten roept alle EU-regeringsleiders op meer te doen om Oekraïne te ondersteunen. Het moet gaan om onder meer financiële en militaire steun. Veel Europese landen blijven achter in hun hulp aan Oekraïne, zei Jetten voor het begin van de EU-top tegen de internationale pers. "Laten we dus een tandje bijzetten."
22 minuten geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben opnieuw voorgesteld dat Europese landen miljarden euro's aan bevroren tegoeden van de Russische centrale bank afstaan. De VS zouden die willen gaan beheren om zo de onderhandelingen met Rusland over een einde aan de oorlog op gang te brengen, meldt de Financial Times.
32 minuten geledenISLAMABAD (ANP) - Zeker twintig leerlingen zijn in Pakistan om het leven gekomen toen het dak van een school instortte. Het ziekenhuis meldt dat het gaat om kinderen van 13 jaar oud en jonger, schrijft de krant Dawn.
34 minuten geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR/AFP) - Costa Rica heeft een eigen megagevangenis geopend. Die heet CACCO en moet ruimte bieden voor meer dan 5000 gevangenen. "Wie de wet breekt, moet daarvoor de prijs betalen", zei de rechtse president Laura Fernández in een grote gang met rijen cellen. Ze beloofde misdaad hard aan te pakken.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Oekraïne gaat weer Russische olieraffinaderijen bestoken, ondanks Amerikaanse druk om af te zien van dergelijke aanvallen. Dat zei president Volodymyr Zelensky in een interview met zakenkrant Financial Times.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft een nieuw aanvalsplan voor Iran ontwikkeld dat ook de inzet van de zogeheten 'moeder aller bommen' bevat om infrastructuur voor energie en nucleaire installaties aan te vallen. Dit voor het geval dat president Donald Trump het bevel geeft om de aanvallen te hervatten net voor of net na de tussentijdse verkiezingen begin november. Dat zeiden "meerdere" ingewijden tegen CNN.
2 uur geledenKALISPELL (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering gaat in de staat Montana een "supercomplex" aanleggen om geavanceerde militaire technologie te testen, inclusief autonome wapens, ruimtesystemen, elektronische oorlogsvoering en hypersonische wapens. Dat kondigde president Donald Trump aan op zijn campagnetour voor de tussentijdse verkiezingen.
2 uur geleden