Poolse hulpverleners: migrantencrisis Belarus nog niet voorbij
WARSCHAU (ANP/DPA) - Poolse hulpverleners waarschuwen dat de migrantencrisis aan de Belarussische grens nog niet voorbij is. Monika Matus van de hulporganisatie Border Group meldde zondag dat 345 migranten in het grensgebied in de eerste drie weken van januari om humanitaire, juridische of medische hulp hebben gevraagd.
Polen, Litouwen en Letland kregen in de laatste maanden van vorig jaar te maken met een grote toestroom van asielzoekers vanuit Belarus. De Europese Unie beschuldigde de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko ervan migranten te laten overkomen uit landen als Syrië, Irak en Afghanistan. Belarus zou deze mensen daarna de grenzen met EU-landen over sturen.
Sinds de jaarwisseling daalde het aantal pogingen van migranten om vanuit Belarus de grens over te gaan. Begin januari zei de Litouwse president Gitanas Nauseda dat de migrantencrisis aan de Belarussische grens voorbij leek te zijn, maar volgens Border Group zijn er nog altijd veel migranten die wachten op een mogelijkheid de Europese Unie binnen te komen.
"Degenen die nu de grens oversteken zijn meestal in een veel slechtere fysieke conditie dan de mensen die dat in de maanden daarvoor deden", zei Matus. Volgens haar is dat onder meer het gevolg van de winterse omstandigheden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
32 minuten geledenCHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.
1 uur geledenCHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.
3 uur geledenAJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Witte Huis. Het wordt de eerste keer dat ze elkaar ontmoeten.
4 uur geleden