Poolse defensieminister vindt NAVO-norm van 5 procent goed idee
WARSCHAU (ANP) - Polen vindt het een goed idee als de NAVO-norm voor uitgaven aan de krijgsmacht naar 5 procent gaat, zoals de aankomend Amerikaanse president Donald Trump heeft bepleit. Het is in ieder geval goed om daarnaar te streven, zegt de Poolse minister van Defensie Władysław Kosiniak-Kamysz tegen de Financial Times. Polen wil Europa daar volgens hem wel bij helpen. Deskundigen, onder meer in Nederland, hebben de doelstelling onrealistisch hoog genoemd.
Polen geeft van alle NAVO-landen relatief veruit het meeste uit aan defensie: als enige meer dan 4 procent van het bruto binnenlands product. Minister Kosiniak-Kamysz zegt in de krant dat de oproep van Trump om naar 5 procent te gaan "een belangrijke wake-upcall" is voor de bondgenoten.
Het zal volgens de Poolse minister wel tien jaar duren voordat landen zoveel geld kunnen uitgeven als Trump nu voorstelt. "Maar ik vind dat hij geen kritiek moet krijgen omdat hij een heel ambitieus doel stelt, want anders zullen er landen zijn die de discussie blijven voeren of meer uitgaven wel echt nodig zijn."
Europees geld
Polen is net begonnen aan een half jaar voorzitterschap van de Europese Unie. Het land probeert voor elkaar te krijgen dat er de komende jaren voor 100 miljard euro aan Europees geld naar defensie gaat. Dat heeft voor Kosiniak-Kamysz prioriteit, zegt de defensieminister in FT.
Momenteel is de afspraak dat NAVO-landen 2 procent van hun bruto binnenlands product uitgeven aan defensie. Lange tijd voldeden de meeste landen, waaronder Nederland, daar niet aan. Sinds de grootschalige Russische invasie in Oekraïne komen veel meer landen de afspraken na, maar nog steeds halen volgens NAVO-cijfers maar 23 van de 32 landen de doelstelling. Italië en Spanje zitten er nog ruim onder.
Nieuw doel
Vijf landen zitten momenteel boven de 3 procent, alleen Polen boven de 4 procent. Dat land wil dit jaar al naar 4,7 procent. De Verenigde Staten kwamen in 2024 uit op ongeveer 3,4 procent van hun bbp.
NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte heeft gezegd dat de huidige norm van 2 procent in ieder geval niet genoeg is. Een nieuw doel noemt hij nog niet, al heeft hij gezinspeeld op 3 procent.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.
26 minuten geledenOSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.
35 minuten geledenOSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".
1 uur geledenHONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.
3 uur geledenOSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."
5 uur geleden