Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poolse brandweer haalt 100 ton dode vis uit Oder

Poolse brandweer haalt 100 ton dode vis uit Oder

WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Honderden Poolse brandweerlieden hebben de afgelopen dagen 100 ton dode vis gehaald uit de rivier de Oder, waardoor de vrees voor een ecologische ramp is toegenomen. Vermoedelijk zijn chemicaliën de boosdoener. Ook in Duitsland zijn dode vissen uit het water gehaald.

De Oder doorkruist Duitsland en Polen. "We hebben nog nooit een operatie van deze omvang op een rivier gehad", zei een brandweerwoordvoerder. "Er zijn waarschijnlijk enorme hoeveelheden chemisch afval in de rivier gedumpt", zei de Poolse premier vorige week.

Watermonsters worden getest in Polen en Duitsland en zijn ook vanuit Warschau naar laboratoria in Tsjechië, Nederland en Groot-Brittannië gestuurd. Inmiddels is bekend dat er geen verhoogde concentraties kwik in de rivier zijn gevonden.

De eerste berichten over massale vissterfte in de Oder dateren van eind juli. Duitsland was ontstemd dat het niet direct was geïnformeerd en in Polen ligt de regering onder vuur omdat ze niet snel in actie kwam.

Het Duitse milieuministerie sprak van een "vreselijke milieuramp". Maandag werd bekend dat Duitsland en Polen samen een taskforce oprichten om de vissterfte aan te pakken. De Europese Commissie heeft beide landen ondersteuning aangeboden bij de onderzoeken naar de oorzaak.

Meer uit Buitenland

Telegrambaas Doerov vervolgd om faciliteren van terrorisme

MOSKOU (ANP) - Rusland vervolgt Telegram-oprichter Pavel Doerov voor het faciliteren van "terroristische activiteiten". Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de binnenlandse veiligheidsdienst FSB. Tegen Doerov wordt bovendien een arrestatiebevel uitgevaardigd, al heeft dat internationaal in de praktijk weinig betekenis, omdat andere landen niet verplicht zijn daaraan gehoor te geven.

3 uur geleden
Zelensky: Trump verleent ons licenties voor Patriot-raketten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ermee ingestemd Oekraïne licenties te verlenen voor de productie van Patriot-raketten, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky dinsdagavond (lokale tijd) in Washington. Zelensky had daar een ontmoeting met Trump

7 uur geleden
Dodental door zware aardbeving in zuiden Japan loopt op

TOKIO (ANP) - De aardbeving van dinsdag in de Japanse zuidelijke regio Kumamoto heeft al aan minstens dertien mensen het leven gekost. Dat meldt premier Sanae Takaichi. "Er is aanzienlijke schade vastgesteld, waaronder ingestorte gebouwen, branden en schade aan wegen," zei ze ook.

7 uur geleden
Saudi's vallen samen met VS pro-Iraanse milities in Irak aan

RIYAD/WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië meldt dat zijn strijdkrachten "gerichte aanvallen" hebben uitgevoerd op door Iran gesteunde milities in Irak, in coördinatie met het Amerikaanse Centraal Commando. Volgens de Saudi's waren de acties een reactie op recente droneaanvallen op Saudische olie-installaties vanuit Irak. Er zouden zeker twintig doden zijn gevallen.

8 uur geleden
Rusland: geen mobilisatie nodig dankzij 200.000 legerrekruten

MOSKOU (ANP) - Zo'n 200.000 Russen hebben in de eerste helft van het jaar een contract getekend om in de strijdkrachten te dienen, waarmee het leger "volledig aan zijn personeelsbehoeften heeft voldaan". Dat zei oud-president Dmitri Medvedev, tegenwoordig vicevoorzitter van de Russische Veiligheidsraad, in een op Telegram geplaatste video.

8 uur geleden
Trumps kandidaat Jay Clayton wordt nieuwe inlichtingenchef VS

WASHINGTON (ANP) - De Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben de door president Donald Trump voorgedragen Jay Clayton bevestigd als hoofd van de nationale inlichtingendienst, die toezicht houdt op de achttien inlichtingendiensten van het Amerikaanse leger. Clayton was hiervoor officier van justitie in Manhattan.

8 uur geleden
Iran bestookt Amerikaanse legerbases in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Revolutionaire Garde heeft vanuit Iran meerdere ballistische raketten afgevuurd op Amerikaanse militaire bases in het Midden-Oosten. Dat meldt het Amerikaanse leger, dat tevens zegt dat het alle projectielen heeft onderschept. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios was een basis in Jordanië een van de doelwitten.

10 uur geleden