Poolse brandweer haalt 100 ton dode vis uit Oder
WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Honderden Poolse brandweerlieden hebben de afgelopen dagen 100 ton dode vis gehaald uit de rivier de Oder, waardoor de vrees voor een ecologische ramp is toegenomen. Vermoedelijk zijn chemicaliën de boosdoener. Ook in Duitsland zijn dode vissen uit het water gehaald.
De Oder doorkruist Duitsland en Polen. "We hebben nog nooit een operatie van deze omvang op een rivier gehad", zei een brandweerwoordvoerder. "Er zijn waarschijnlijk enorme hoeveelheden chemisch afval in de rivier gedumpt", zei de Poolse premier vorige week.
Watermonsters worden getest in Polen en Duitsland en zijn ook vanuit Warschau naar laboratoria in Tsjechië, Nederland en Groot-Brittannië gestuurd. Inmiddels is bekend dat er geen verhoogde concentraties kwik in de rivier zijn gevonden.
De eerste berichten over massale vissterfte in de Oder dateren van eind juli. Duitsland was ontstemd dat het niet direct was geïnformeerd en in Polen ligt de regering onder vuur omdat ze niet snel in actie kwam.
Het Duitse milieuministerie sprak van een "vreselijke milieuramp". Maandag werd bekend dat Duitsland en Polen samen een taskforce oprichten om de vissterfte aan te pakken. De Europese Commissie heeft beide landen ondersteuning aangeboden bij de onderzoeken naar de oorzaak.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-landen laten zich door het binnenvliegen van Russische drones en raketten niet weerhouden van het steunen van Oekraïne, stellen ze. Hoe onverantwoordelijk en gevaarlijk de luchtruimschendingen door Rusland ook zijn.
26 minuten geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - Tienduizenden mensen maken zich woensdag in IJsland op om de totale zonsverduistering te bekijken. Het is de eerste in Europa in 27 jaar, en de eerste in IJsland sinds 1954. Het land, dat ongeveer 400.000 inwoners telt, verwacht tot 80.000 bezoekers voor het natuurverschijnsel.
1 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP) - De topbestuurder van de Universiteit van Cambridge heeft het schandaal rond een zwarte professor een "dwaling" genoemd en belooft grondig onderzoek. Een hoogleraar onderwijssociologie nam vorige week ontslag na beschuldigingen van plagiaat in zijn proefschrift.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft 2,1 miljoen euro vrijgemaakt voor noodhulp aan Colombia na de zware aardbeving op maandag. Dat meldt de Europese Commissie in een persbericht. De beving met een kracht van 7.4 veroorzaakte in het midden en westen van Colombia al ruim tweehonderd doden en grote schade.
2 uur geledenMADRID/PALMA (ANP) - De Spaanse autoriteiten nemen verkeers- en andere maatregelen om te voorkomen dat de verwachte grote aantallen toeschouwers van de zonsverduistering voor extra gevaar zorgen, bijvoorbeeld voor bosbranden. De totale verduistering van de zon is enkel te zien in een smalle strook over de aarde in delen van Spanje, IJsland, Groenland en Rusland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De geplande bouwprojecten op het terrein van het Witte Huis kosten minstens 927 miljoen dollar (bijna 804 miljoen euro), meldt The Washington Post. De krant schrijft dat dit aanzienlijk meer is dan eerder gemeld en dat de meeste kosten worden betaald door de belastingbetaler.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Rusland wraak zal nemen als westerse landen Russische schepen innemen, meldt het Russische persbureau TASS. Rusland zal dan ook westerse schepen in beslag gaan nemen.
4 uur geleden