Poolse boeren zijn uit protest weer met veel blokkades begonnen
WARSCHAU (ANP/RTR) - Poolse boeren voeren hun acties aan de grens met Oekraïne op. Ze blokkeren wegen richting de grens met het buurland. Een woordvoerder van een vakbond van boeren kondigde een "volledige blokkade" aan van verkeer bij grensovergangen.
Poolse boeren eisen volgens Poolse media de stopzetting van de import van goedkope Oekraïense landbouwproducten die oneerlijke concurrentie met Poolse producten betekent. Oekraïne is geen EU-lid maar kreeg in 2014 een vrijhandelsverdrag. Ze eisen ook goedkopere energie en kunstmest en dat de regering afziet van Europese regelgeving over klimaat en milieu. Voorts klinkt de eis dat er geen verbod komt op het houden van de pelsdierhouderij.
De blokkades langs de grens zijn gericht tegen vrachtvervoer. Bij de drukke grensovergang Medyka op de weg van Przemysl naar het Oekraïense Lviv is ook de spoorweg dinsdag geblokkeerd. Betogers hebben daar vrachtwagons met graan uit Oekraïne geleegd op de rails. De Oekraïense spoorwegen hebben hier verontwaardigd op gereageerd. De betogende boeren krijgen steun van Poolse vrachtwagenchauffeurs en van jagers.
De vele acties worden gezien als een verdere escalatie van de protesten. Bij vergelijkbare acties zat de grens niet helemaal dicht. Het is niet duidelijk hoe lang de boeren doorgaan met hun blokkades. Volgens sommigen zijn er acties tot half maart. In Oekraïne wordt ontstemd gereageerd op de acties aan de grens. Die laten zien dat de solidariteit steeds verder terugloopt, zei president Volodymyr Zelensky maandag.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - Het tijdelijke staakt-het-vuren tussen Iran, de Verenigde Staten en "hun bondgenoten" gaat onmiddellijk in. Dat meldt de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif op X. Het bestand geldt volgens hem overal, ook in Libanon.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Verschillende Democratische congresleden hebben in de VS opgeroepen het 25e amendement in te roepen. Daarmee kan een president worden afgezet als de vicepresident en een meerderheid van het kabinet vinden dat hij ongeschikt is. De Democraten noemen de harde dreigementen van president Donald Trump aan het adres van Iran als aanleiding.
7 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.
9 uur geledenGENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.
11 uur geleden