Poolse boeren zijn uit protest weer met veel blokkades begonnen
WARSCHAU (ANP/RTR) - Poolse boeren voeren hun acties aan de grens met Oekraïne op. Ze blokkeren wegen richting de grens met het buurland. Een woordvoerder van een vakbond van boeren kondigde een "volledige blokkade" aan van verkeer bij grensovergangen.
Poolse boeren eisen volgens Poolse media de stopzetting van de import van goedkope Oekraïense landbouwproducten die oneerlijke concurrentie met Poolse producten betekent. Oekraïne is geen EU-lid maar kreeg in 2014 een vrijhandelsverdrag. Ze eisen ook goedkopere energie en kunstmest en dat de regering afziet van Europese regelgeving over klimaat en milieu. Voorts klinkt de eis dat er geen verbod komt op het houden van de pelsdierhouderij.
De blokkades langs de grens zijn gericht tegen vrachtvervoer. Bij de drukke grensovergang Medyka op de weg van Przemysl naar het Oekraïense Lviv is ook de spoorweg dinsdag geblokkeerd. Betogers hebben daar vrachtwagons met graan uit Oekraïne geleegd op de rails. De Oekraïense spoorwegen hebben hier verontwaardigd op gereageerd. De betogende boeren krijgen steun van Poolse vrachtwagenchauffeurs en van jagers.
De vele acties worden gezien als een verdere escalatie van de protesten. Bij vergelijkbare acties zat de grens niet helemaal dicht. Het is niet duidelijk hoe lang de boeren doorgaan met hun blokkades. Volgens sommigen zijn er acties tot half maart. In Oekraïne wordt ontstemd gereageerd op de acties aan de grens. Die laten zien dat de solidariteit steeds verder terugloopt, zei president Volodymyr Zelensky maandag.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran zal niet onderhandelen met de Verenigde Staten. Dat zei de Iraanse hoogste veiligheidsfunctionaris Ali Larijani maandag op X.
21 minuten geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - De Argentijnse president Javier Milei wil de "strategische alliantie" met de Verenigde Staten onder bondgenoot Donald Trump in "nationaal beleid" verankeren. Dat zei hij zondag in zijn jaarlijkse rede voor het parlement.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt drie kandidaten op het oog te hebben voor het leiderschap van Iran na de dood van de opperste leider ayatollah Ali Khamenei. Wie dat zijn, wil hij nog niet zeggen. "Laten we eerst de klus afmaken", zei hij zondag in een telefonisch interview met The New York Times, zo'n 36 uur na het begin van het Amerikaans-Israëlische offensief tegen Iran.
34 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtmachtbasis RAF Akrotiri op Cyprus is in de nacht van zondag op maandag getroffen door een droneaanval, heeft het Britse ministerie van Defensie laten weten. Een Cypriotische regeringswoordvoerder heeft via X laten weten dat de schade beperkt is gebleven.
37 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische leger is begonnen met aanvallen op doelen van Hezbollah in heel Libanon. In de zuidelijke voorsteden van de Libanese hoofdstad Beiroet, een bolwerk van de militie, waren explosies te horen.
40 minuten geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.
7 uur geleden