Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pools parlement komt Brussel tegemoet: einde tuchtkamer rechters

Pools parlement komt Brussel tegemoet: einde tuchtkamer rechters

WARSCHAU (ANP/AFP) - Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen die een einde moet maken aan een slepend conflict met de Europese Unie in Brussel. De afgevaardigden besloten een omstreden tuchtkamer voor rechters te ontmantelen.

Critici zien de tuchtkamer als verlengstuk van de regering om rechters te straffen die politiek ongewenste uitspraken doen. Tuchtzaken zullen voortaan worden behandeld door rechters die steeds door een loting worden aangewezen.

De Poolse president Andrzej Duda uitte al de hoop dat door de nieuwe wet de ruzie met Brussel kan worden bijgelegd. De Europese Unie vindt dat de tuchtkamer de rechterlijke onafhankelijkheid schaadt en legde Polen boetes op. De zorgen over de politieke invloed op de rechtspraak worden evenwel niet minder bij critici, onder wie ook Poolse rechters. Een oppositieparlementariër denkt dat de Europese Commissie er geen genoegen mee neemt.

In oktober besloten Europese rechters dat Polen per dag dat de tuchtkamer in gebruik blijft 1 miljoen euro moet betalen. Het bedrag is inmiddels opgelopen tot meer dan 200 miljoen euro. Het land vroeg half januari om uitstel van betaling, omdat het al bezig was met het afschaffen van het tuchtcollege. De Europese Commissie kondigde toen aan de subsidiestroom te verminderen. De EU blokkeerde miljarden euro's aan coronasteun.

Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie bezoekt Polen volgende week.

Meer uit Buitenland

Ook Netanyahu bij Witte Huis voor ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is aangekomen bij het Witte Huis voor een gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het is de eerste keer dat de twee leiders elkaar in het echt spreken sinds het begin van de oorlog met Iran eind februari.

15 minuten geleden
Zelensky aangekomen bij Witte Huis voor gesprek met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen bij het Witte Huis voor een gesprek met president Donald Trump. Het is zijn eerste bezoek aan de Amerikaanse presidentswoning sinds de twee leiders daar voor het oog van de camera's met elkaar ruzie maakten.

1 uur geleden
Tot 30 mensen onbereikbaar na explosie in Japans winkelcentrum

KUMAMOTO (ANP) - Na een explosie in een winkelcentrum in de Japanse zuidelijke regio Kumamoto zijn mogelijk nog twintig tot dertig mensen in het gebouw aanwezig. Volgens de Japanse staatsomroep NHK zijn zij onbereikbaar. Eerder op dinsdag vond er een zware aardbeving plaats in het gebied.

2 uur geleden
Oeganda vrij van ebola, zegt minister van Gezondheid

KAMPALA (ANP/RTR) - De Oegandese minister van Gezondheid zegt dat de ebola-uitbraak in het land voorbij is. Door een grote uitbraak in buurland Democratische Republiek Congo (DRC) raakten ook in Oeganda twintig mensen besmet, van wie er twee overleden. De laatste besmetting is inmiddels ruim een maand geleden.

3 uur geleden
Meerdere mensen vast in Japans winkelcentrum na aardbeving

KUMAMOTO (ANP) - Meerdere mensen zijn opgesloten in een winkelcentrum in het zuiden van Japan, nadat eerder in die regio een zware aardbeving heeft plaatsgevonden. De tweede verdieping van het winkelcentrum is na een explosie ingestort, zo meldt de Japanse publieke omroep NHK. De regionale brandweer vermoedt dat "veel mensen" gevangenzitten. Slachtoffers of doden zijn vooralsnog niet gemeld. Eerder meldde het winkelcentrum dat klanten in veiligheid waren gebracht. Japanse media schrijven dat er door hulpdiensten wordt uitgegaan van meerdere doden.

3 uur geleden
Bild: pleger aanslag Berlijn zwoer trouw aan Islamitische Staat

BERLIJN (ANP) - De man die wordt verdacht van de aanslag zaterdag bij de Berlijnse Pride zou volgens de krant Bild op die dag opnames hebben gemaakt waarop hij zei trouw aan Islamitische Staat (IS) te zijn.

4 uur geleden
Spaanse premier over natuurbranden: licht aan einde tunnel

MADRID (ANP/AFP) - Bij het bestrijden van de grote natuurbranden in Spanje beginnen brandweerlieden licht aan het einde van de tunnel te zien. Dat heeft de Spaanse premier Pedro Sánchez gezegd tegen journalisten. "We zijn inderdaad het tij aan het keren."

4 uur geleden