Pools parlement komt Brussel tegemoet: einde tuchtkamer rechters
WARSCHAU (ANP/AFP) - Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen die een einde moet maken aan een slepend conflict met de Europese Unie in Brussel. De afgevaardigden besloten een omstreden tuchtkamer voor rechters te ontmantelen.
Critici zien de tuchtkamer als verlengstuk van de regering om rechters te straffen die politiek ongewenste uitspraken doen. Tuchtzaken zullen voortaan worden behandeld door rechters die steeds door een loting worden aangewezen.
De Poolse president Andrzej Duda uitte al de hoop dat door de nieuwe wet de ruzie met Brussel kan worden bijgelegd. De Europese Unie vindt dat de tuchtkamer de rechterlijke onafhankelijkheid schaadt en legde Polen boetes op. De zorgen over de politieke invloed op de rechtspraak worden evenwel niet minder bij critici, onder wie ook Poolse rechters. Een oppositieparlementariër denkt dat de Europese Commissie er geen genoegen mee neemt.
In oktober besloten Europese rechters dat Polen per dag dat de tuchtkamer in gebruik blijft 1 miljoen euro moet betalen. Het bedrag is inmiddels opgelopen tot meer dan 200 miljoen euro. Het land vroeg half januari om uitstel van betaling, omdat het al bezig was met het afschaffen van het tuchtcollege. De Europese Commissie kondigde toen aan de subsidiestroom te verminderen. De EU blokkeerde miljarden euro's aan coronasteun.
Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie bezoekt Polen volgende week.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan voor het eind van het jaar op nog eens 2 miljard dollar aan Amerikaanse wapens rekenen, verwacht NAVO-chef Mark Rutte. "We liggen op schema", zei hij tegen onder andere de Spaanse krant El País.
6 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept op tot een minimumleeftijd van 16 jaar voor sociale media. Kinderen vanaf 13 jaar zouden wel al op sociale media kunnen, maar alleen met toestemming van de ouders, stelt het parlement voor.
48 minuten geledenHONGKONG (ANP) - Het dodental door een zeer grote brand in woontorens in Hongkong is opgelopen tot twaalf. Ook raakten zeker zestien personen ernstig gewond, bericht de krant South China Morning Post.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de EU-lidstaten heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Het gaat om een wet die techbedrijven verplicht om verspreiding van beelden van kinderporno te voorkomen. Via de wet mogen nationale regeringen deze bedrijven verplichten materiaal van of de zoekmogelijkheid naar kinderporno van hun website te verwijderen. Doen ze dat niet, dan riskeren ze een boete.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is kritisch op de afzijdigheid van de EU bij een vredesplan voor Oekraïne. Pas nadat de VS met een 28-puntenplan kwamen, schoot Europa weer uit de startblokken. Europa had veel eerder zelf met vredesinitiatieven moeten komen, zo luidde de kritiek van veel politieke groepen in een debat over de recente vredesonderhandelingen. De rol van de EU daarin moet worden versterkt, vindt het parlement.
3 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Zeker vier mensen zijn om het leven gekomen door een zeer grote brand in meerdere woontorens in Hongkong. Op beelden is te zien dat de vlammen uit het complex slaan. De brandweer weet niet hoeveel personen nog binnen zijn.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse speciaal aanklager heeft vijftien jaar cel geëist tegen voormalig premier Han Duck-soo. De politicus wordt medeplichtigheid verweten aan het uitroepen van de militaire noodtoestand door toenmalig president Yoon Suk-yeol.
3 uur geleden