
Pools-Hongaarse blokkade bij rechtsstaatbesluit EU
BRUSSEL (ANP) - Polen en Hongarije hebben een besluit geblokkeerd dat de naleving van de principes van de rechtsstaat in de EU zou moeten verbeteren. Omdat unanimiteit ontbrak bij overleg van EU-ministers in Brussel, kwam tijdelijk EU-voorzitter Finland met conclusies die alleen de overige 26 lidstaten onderschrijven. Voor een besluit is unanimiteit vereist.
De ministers bespraken de zogeheten rechtsstaatdialoog die de lidstaten sinds 2014 jaarlijks voeren. De 26 willen daar meer werk van maken door een jaarlijkse beoordeling van de staat van de rechtsstaat op basis van informatie van de Europese Commissie. Landen die een loopje nemen met de onafhankelijke rechtspraak of de mensenrechten kunnen dan tijdig naar het rechte pad worden geleid.
Tegen de conservatieve regeringen in Warschau en Boedapest lopen vanwege hun vermeende uitholling van de rechtsstaat al langer EU-procedures, dus het geen verrassing dat ze dwarsliggen.
Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) "betreurt" de blokkade van het "preventieve instrument om achteruitgang op het gebied van rule of law te voorkomen".
Meer uit Buitenland
MOSKOU/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben voor het eerst in jaren weer met elkaar gebeld. De laatste keer dat ze met elkaar spraken was in september 2022, ruim een halfjaar nadat Rusland aan een grootschalig offensief in Oekraïne was begonnen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de voormalige onderminister van Defensie Timoer Ivanov veroordeeld tot dertien jaar opsluiting in een strafkolonie vanwege corruptie. Het is de zwaarste straf die tot dusver is opgelegd in een serie fraudezaken tegen hoge defensieambtenaren.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse meerderheid in de Senaat van het Amerikaanse parlement heeft na een marathonzitting ingestemd met de belangrijkste uitgavenwet van de Republikeinse president Donald Trump. De Democraten uitten felle kritiek op de bezuinigingen op sociale welzijnsprogramma's en omdat de staatsschuld gigantisch stijgt.
1 uur geledenWERCHTER (ANP) - Het Belgische festival Rock Werchter neemt maatregelen in verband met de verwachte hitte op woensdag. Het muziekfestival begint donderdag, maar de camping gaat al op woensdag open. Ook in België worden temperaturen ruim boven de 30 graden verwacht en daarom verloopt de check-in anders dan voorgaande jaren, laat het festival weten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zinspeelt op de deportatie van Tesla-baas Elon Musk, die in Zuid-Afrika is geboren. Het is de jongste escalatie in het conflict tussen de voormalige bondgenoten.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Bijna 20.000 migranten zijn de afgelopen zes maanden in kleine bootjes het Kanaal overgestoken naar het Verenigd Koninkrijk. Dat is een record voor de eerste helft van een jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 170 internationale hulporganisaties roepen gezamenlijk op om een einde te maken aan "het dodelijke Israëlische distributieprogramma" voor hulpgoederen. Ze doelen onder meer op de omstreden Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De hulp die Israël nog toelaat zijn plaatsen geworden van "terugkerende slachtpartijen die het internationaal humanitair recht met voeten treden". Volgens Save the Children is Gaza "de dodelijkste plek op aarde voor een kind".
3 uur geleden