Pools hof oordeelt dat boetes van EU-hof onwettig zijn
WARSCHAU (ANP/RTR) - De boetes die Polen van het EU-hof opgelegd heeft gekregen in afwachting van een definitief vonnis, zijn volgens het Poolse Constitutioneel Tribunaal in strijd met de grondwet van het EU-land. Ditzelfde tribunaal oordeelde in 2021 dat delen van de EU-wetgeving onverenigbaar waren met de Poolse wet.
Polen moet honderden miljoenen euro's aan boetes betalen in twee zaken waarin het Europees Hof van Justitie met zogenoemde voorlopige maatregelen kwam. Eén zaak gaat over het sluiten van een omstreden bruinkoolmijn in Turów, vlak bij de Tsjechische grens, en de andere over het opheffen van een tuchtkamer voor rechters. Die tuchtkamer wordt gezien als politieke invloed van Warschau op de rechterlijke macht in het land.
De nationalistische regeringspartij Partij voor Recht en Rechtvaardigheid (PiS) is verwikkeld in een reeks conflicten met de Europese Unie. PiS is sinds 2015 aan de macht, maar heeft sinds de verkiezingen van 15 oktober niet langer een meerderheid in het parlement. Een blok van pro-Europese partijen wil een regering vormen en de banden met Brussel aanhalen. Het is de verwachting dat oppositieleider Donald Tusk maandag premier wordt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij "niet wil dat de Koerden betrokken raken bij de oorlog in Iran". Dat zei hij zaterdag aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen meereizende verslaggevers.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Niet de Verenigde Staten, maar Iran voerde een dodelijke raketaanval uit op een meisjesschool in het zuiden van Iran. Dat zegt president Donald Trump in antwoord op vragen van journalisten aanwezig in zijn regeringsvliegtuig. "Gebaseerd op wat ik heb gezien, is dat gedaan door Iran", aldus Trump aan boord van de Air Force One. "Zij zijn heel onnauwkeurig met hun munitie."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal Iran "met volle kracht" blijven aanvallen. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak. Volgens de Israëlische leider heeft het land "nog vele doelwitten" om te raken in Iran, om zo het regime te destabiliseren. Ook zei hij dat Israël en de Verenigde Staten inmiddels vrijwel volledig de overmacht hebben in het Iraanse luchtruim.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Tientallen oud-medewerkers van het wereldberoemde restaurant Noma zijn het slachtoffer geworden van fysiek en verbaal geweld van chef-oprichter René Redzepi. Dat schrijft The New York Times in een groot verhaal over de werkcultuur bij het Michelinrestaurant in Kopenhagen. Volgens de 35 oud-werknemers die de krant sprak, zou personeel onder meer zijn uitgescholden, geslagen en geprikt met keukengerei.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De expertsraad die een nieuwe opperste leider voor Iran moet kiezen, zal binnen een dag samenkomen om tot dat besluit te komen. Dat meldt ayatollah Hossein Mozafari, die deel uitmaakt van de 88-koppige raad van theologen en geestelijken.
5 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije overweegt F-16's naar het noordelijke, door Turkije geclaimde deel van Cyprus te sturen. Dat meldt persbureau AFP op basis van een bron binnen het Turkse ministerie van Defensie.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door het geweld in Libanon zijn nu bijna een half miljoen mensen op de vlucht geslagen. Dat heeft de Libanese minister Haneen Sayed van Sociale Zaken gezegd op een persconferentie.
5 uur geleden