Pools hof oordeelt dat boetes van EU-hof onwettig zijn
WARSCHAU (ANP/RTR) - De boetes die Polen van het EU-hof opgelegd heeft gekregen in afwachting van een definitief vonnis, zijn volgens het Poolse Constitutioneel Tribunaal in strijd met de grondwet van het EU-land. Ditzelfde tribunaal oordeelde in 2021 dat delen van de EU-wetgeving onverenigbaar waren met de Poolse wet.
Polen moet honderden miljoenen euro's aan boetes betalen in twee zaken waarin het Europees Hof van Justitie met zogenoemde voorlopige maatregelen kwam. Eén zaak gaat over het sluiten van een omstreden bruinkoolmijn in Turów, vlak bij de Tsjechische grens, en de andere over het opheffen van een tuchtkamer voor rechters. Die tuchtkamer wordt gezien als politieke invloed van Warschau op de rechterlijke macht in het land.
De nationalistische regeringspartij Partij voor Recht en Rechtvaardigheid (PiS) is verwikkeld in een reeks conflicten met de Europese Unie. PiS is sinds 2015 aan de macht, maar heeft sinds de verkiezingen van 15 oktober niet langer een meerderheid in het parlement. Een blok van pro-Europese partijen wil een regering vormen en de banden met Brussel aanhalen. Het is de verwachting dat oppositieleider Donald Tusk maandag premier wordt.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.
4 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.
5 uur geledenJERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.
10 uur geleden