Pompeo hekelt veroordeling medewerker Amerikaans consulaat
WASHINGTON (ANP) - De veroordeling door een Turkse rechtbank van een lokale werknemer van een Amerikaans consulaat ondermijnt het vertrouwen tussen De Verenigde Staten en Turkije. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo donderdag.
De VS hebben volgens Pompeo "geen geloofwaardig bewijs" gezien ter ondersteuning van de beslissing van de rechtbank. Die veroordeelde Metin Topuz voor het helpen van een terroristische organisatie en legde hem een gevangenisstraf op van acht jaar en negen maanden. "Deze veroordeling ondermijnt het vertrouwen in Turkse instellingen en het kritische vertrouwen dat ten grondslag ligt aan de Turks-Amerikaanse betrekkingen", zei de minister.
De regering van president Erdogan vervolgt sinds een mislukte staatsgreep in 2016 fel een beweging van een oude politieke rivaal, de in Amerika wonende Fethullah Gülen. Erdogan beschuldigt hem ervan achter de mislukte coup te zitten en heeft de beweging als terroristisch bestempeld.
Topuz zou contacten hebben gehad met hoge ambtenaren bij politie en justitie die later lid bleken te zijn van Gülens beweging. Hij werd eerst beschuldigd van spionage en pogingen de regering omver te werpen. Topuz, die al 2,5 jaar vastzit, heeft gezegd dat hij alleen hoge ambtenaren sprak voor zijn werk bij het consulaat.
In Turkije zijn sinds 2016 tienduizenden mensen gevangen gezet, omdat ze banden zouden hebben met de beweging van Gülen. Bij de overheid zijn naar schatting 130.000 mensen ontslagen wegens vermeende banden met de progressieve islamitische filosoof en prediker Gülen. Die ontkent elke betrokkenheid bij de couppoging.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.
1 uur geledenWASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
9 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
10 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
13 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
14 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
14 uur geleden