Pompeo haalt uit naar China en wil grotere rol Taiwan
WASHINGTON (ANP) - China had de dood kunnen voorkomen van honderdduizenden mensen die overleden tijdens de coronacrisis. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo, die de Chinese autoriteiten verweet nog steeds informatie achter te houden. Hij pleitte voor een rol voor Taiwan binnen de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).
Pompeo zei op een persconferentie dat China klokkenluiders de mond snoerde toen het virus de kop opstak. Ook zouden monsters van het virus zijn vernietigd. Die Chinese aanpak had volgens hem grote gevolgen voor de rest van de wereld. "China had de dood van honderdduizenden mensen wereldwijd kunnen voorkomen. China had de wereld een economische malaise kunnen besparen. Ze hadden een keus."
Het is niet de eerste keer dat de minister met dergelijke kritiek komt. De coronacrisis heeft de relatie tussen de VS en China verder onder druk gezet. De Amerikaanse regering, die zelf onder vuur ligt vanwege haar coronabeleid, zegt dat Peking heeft geprobeerd de gezondheidscrisis geheim te houden. Daardoor kon het virus om zich heen grijpen. China spreekt de kritiek tegen en zegt wel transparant te zijn geweest.
Betrouwbare partners
Minister Pompeo zei dat "betrouwbare partners" nodig zijn tijdens dergelijke crises. "Ik roep alle landen op, waaronder die in Europa, om hun steun uit te spreken voor de deelname van Taiwan als waarnemer aan de Algemene Vergadering van de WHO", stelde Pompeo. Hij vroeg topman Tedros van de WHO om Taiwan uit te nodigen voor de volgende bijeenkomst van dat orgaan.
Het verzoek van Pompeo valt naar verwachting slecht in Peking. Dat ziet Taiwan als een afvallige provincie.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn vrijdagmiddag (lokale tijd) zeker 47 mensen gewond geraakt, meldt het ministerie van Volksgezondheid op X. Volgens het ministerie stortte er een "constructie" in, maar verdere details over het incident zijn door de autoriteiten niet bekendgemaakt.
1 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/MANAMA (ANP) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen over en weer. Israël laat weten dat er vanuit Iran raketten zijn afgevuurd op het land. Dat gebeurde de afgelopen weken vrijwel dagelijks. Het Israëlische leger liet zaterdagochtend vroeg weten doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet aan te vallen. Journalisten van persbureau AFP meldden daar explosies.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Zowel Iran als de Verenigde Staten zoeken in het zuidwesten van Iran nog altijd naar een bemanningslid van de F-15 die vrijdag uit de lucht zou zijn geschoten. De plaatsvervangend gouverneur van de Iraanse provincie Kohgiluyeh en Boyer-Ahmad laat volgens de BBC aan Iraanse media weten dat "de politie, veiligheidsdiensten en inwoners in de regio proberen de piloot te identificeren".
3 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn drie mannen aangeklaagd voor brandstichting na een incident in Londen bijna twee weken geleden. Vier ambulances van de Joodse vrijwilligersorganisatie Hatzola gingen toen in de buitenwijk Golders Green in vlammen op. De 17-, 19- en 20-jarigen werden eerder deze week gearresteerd in het oosten van de stad.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse atoomenergieorganisatie (AEOI) vindt dat het VN-orgaan IAEA, het Internationaal Atoomenergieagentschap, zich partijdig opstelt door geen kritiek te hebben op luchtaanvallen op nucleaire installaties in Iran. "Het zwijgen van het IAEA over luchtaanvallen op complexen die vreedzame doeleinden dienen, is niet slechts nalatigheid, maar wijst duidelijk op medeplichtigheid met de daders."
5 uur geledenSOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.
7 uur geledenPENONOMÉ (ANP) - Bij een kruiswegprocessie in een Panamese plaats circa 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Panama zijn zeker 150 mensen ernstig door bijensteken getroffen. De grote zwermen bijen vielen de processie aan terwijl de religieuze plechtigheid in Penonomé gaande was. De gelovigen beklommen een berg met een kapel aan de zuidrand van de plaats.
9 uur geleden