Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pompeo effent weg voor Amerikaanse bedrijven in Suriname

Pompeo effent weg voor Amerikaanse bedrijven in Suriname

PARAMARIBO (ANP) - Amerikaanse bedrijven staan te springen om zaken te doen in Suriname. "Het enige waar ze om vragen is een gelijk speelveld en duidelijke regels", zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo in Paramaribo tijdens een persconferentie met president Chan Santokhi.

Het was het eerste bezoek van een Amerikaanse buitenlandminister aan Suriname, volgens Pompeo "een teken van de groeiende banden tussen onze twee naties". Hij leek na afloop niet ontevreden. "Suriname heeft een vriend gevonden in de VS."

Ook Chinese bedrijven proberen actiever te worden in het Zuid-Amerikaanse land, maar Pompeo denkt dat het "niet-autoritaire model" meer succes zal hebben na het vertrek van Santokhi's voorganger Desi Bouterse. Volgens de Amerikaan is gebleken dat aan investeringen uit China "politieke kosten" zijn verbonden.

Roofkapitalisme

"Wij komen contracten na, we doen niet aan roofkapitalisme", zei Pompeo. "Als democratische instellingen en de rechtsstaat floreren volgen er goede dingen."

Santokhi wilde geen keuze maken. "We hebben ook goede relaties met andere landen." Hij had het over "een nieuwe versterking van de samenwerking op verschillende gebieden" met de VS.

Het gesprek dat Pompeo had met zijn ambtgenoot Albert Ramdin gaf hem "vertrouwen in de toekomst van ons partnerschap gebaseerd op democratische waarden, mensenrechten en verdieping van onze economische banden". Hij benadrukte het leven van de Surinamers beter te willen maken.

Ook de relatie met de rest van Zuid-Amerika kwam ter sprake. "We rekenen op Suriname om in de regio te helpen door een baken van hoop te zijn", aldus Pompeo. "Dit is een land met enorme kansen om welvaart voor zijn mensen en de regio te creëren."

Veiligheids- en defensiesamenwerking stonden ook op de agenda. Op de vraag of Suriname zou toestaan dat de VS zijn grondgebied zou gebruiken voor een militaire aanval op Venezuela, zei president Santokhi dat dat niet ter sprake was gekomen.

Meer uit Buitenland

Iran pakt buitenlanders op voor importeren Starlink-apparatuur

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.

36 minuten geleden
Trump: Amerikaanse onderhandelaars maandag in Pakistan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen.

41 minuten geleden
Nog acht personen in ziekenhuis na schietpartij Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.

1 uur geleden
Regering en rebellen Congo maken afspraken over humanitaire hulp

KINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.

1 uur geleden
Zelensky: Patriot-raketten kunnen elke week opraken

HILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."

2 uur geleden
Organisatie: poging tot brandstichting bij synagoge Londen

LONDEN (ANP/RTR) - Een synagoge in Londen is het doelwit geweest van een poging tot brandstichting. Dit wordt gemeld door Community Security Trust (CST), een Britse organisatie die zich inzet voor de veiligheid van de Joodse gemeenschap.

2 uur geleden
Bultrugwalvis Timmy verzorgd, reddingspoging gaat verder

WISMAR (ANP/DPA) - De poging om de voor de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is zondag de vierde dag ingegaan. De bultrug is gewond en wordt verzorgd, aldus Duitse media.

5 uur geleden