Pompeo effent weg voor Amerikaanse bedrijven in Suriname
PARAMARIBO (ANP) - Amerikaanse bedrijven staan te springen om zaken te doen in Suriname. "Het enige waar ze om vragen is een gelijk speelveld en duidelijke regels", zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo in Paramaribo tijdens een persconferentie met president Chan Santokhi.
Het was het eerste bezoek van een Amerikaanse buitenlandminister aan Suriname, volgens Pompeo "een teken van de groeiende banden tussen onze twee naties". Hij leek na afloop niet ontevreden. "Suriname heeft een vriend gevonden in de VS."
Ook Chinese bedrijven proberen actiever te worden in het Zuid-Amerikaanse land, maar Pompeo denkt dat het "niet-autoritaire model" meer succes zal hebben na het vertrek van Santokhi's voorganger Desi Bouterse. Volgens de Amerikaan is gebleken dat aan investeringen uit China "politieke kosten" zijn verbonden.
Roofkapitalisme
"Wij komen contracten na, we doen niet aan roofkapitalisme", zei Pompeo. "Als democratische instellingen en de rechtsstaat floreren volgen er goede dingen."
Santokhi wilde geen keuze maken. "We hebben ook goede relaties met andere landen." Hij had het over "een nieuwe versterking van de samenwerking op verschillende gebieden" met de VS.
Het gesprek dat Pompeo had met zijn ambtgenoot Albert Ramdin gaf hem "vertrouwen in de toekomst van ons partnerschap gebaseerd op democratische waarden, mensenrechten en verdieping van onze economische banden". Hij benadrukte het leven van de Surinamers beter te willen maken.
Ook de relatie met de rest van Zuid-Amerika kwam ter sprake. "We rekenen op Suriname om in de regio te helpen door een baken van hoop te zijn", aldus Pompeo. "Dit is een land met enorme kansen om welvaart voor zijn mensen en de regio te creëren."
Veiligheids- en defensiesamenwerking stonden ook op de agenda. Op de vraag of Suriname zou toestaan dat de VS zijn grondgebied zou gebruiken voor een militaire aanval op Venezuela, zei president Santokhi dat dat niet ter sprake was gekomen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.
23 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft twee containerschepen in de Straat van Hormuz in beslag genomen om "maritieme overtredingen", meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De schepen zijn naar de Iraanse kust overgebracht.
37 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
4 uur geleden