Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pompeo bezoekt als eerste buitenlandminister VS Golanhoogten

Pompeo bezoekt als eerste buitenlandminister VS Golanhoogten

JERUZALEM (ANP/DPA/RTR/AFP) - Mike Pompeo heeft als eerste Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een bezoek gebracht aan de door Israël bezette Golanhoogten. Hij bracht eerder op de dag ook al een omstreden bezoek aan een Israëlische nederzetting op de Westelijke Jordaanoever. Palestijnen reageerden daar woedend op.

Israël veroverde de strategisch belangrijke Golanhoogten bij Syrië in 1967, tijdens de Zesdaagse Oorlog. De VS erkenden vorig jaar de Israëlische soevereiniteit over dat gebied. Dat lag internationaal erg gevoelig. Pompeo noemde die Amerikaanse verklaring donderdag "simpelweg een erkenning van de realiteit".

Pompeo haalde tijdens zijn bezoek uit naar westerse opiniemakers die volgens hem oproepen de Golanhoogten terug te geven aan Syrië. "Bedenk je wat voor gevaar het Westen en Israël zouden lopen als Assad dit gebied in handen zou hebben", zei de minister, die verwees naar de Syrische leider Bashar al-Assad. "Dit maakt deel uit van Israël", zei hij ook.

Sterke bewoordingen

Syrië veroordeelt het bezoek van de Amerikaan in de "sterkste bewoordingen", aldus staatsmedia. De regering in Damascus riep de internationale gemeenschap en de Verenigde Naties op een veroordeling uit te spreken tegen het "provocerende" bezoek dat in strijd zou zijn met internationale resoluties.

De regering van de Amerikaanse president Donald Trump staat bekend als een belangrijke bondgenoot van de regering van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die bedankte de bezoekende minister voor zijn "niet aflatende steun" voor Israël. Pompeo heeft voor zover bekend geen ontmoetingen op de agenda staan met Palestijnse leiders.

Isolatie

De minister sprak zich tijdens het bezoek ook uit tegen pogingen om Israël economisch en diplomatiek te isoleren. Hij omschreef de zogeheten BDS-beweging als "antisemitisch". Die afkorting staat voor 'Boycott, Divestment and Sanctions': Boycotten, Desinvesteringen en Sancties.

"Ik wil dat jullie weten dat we onmiddellijk stappen zullen zetten om organisaties te identificeren die zich bezighouden met hatelijk BDS-gedrag", zei Pompeo. "We zullen dan de steun van de Amerikaanse overheid intrekken."

Meer uit Buitenland

Twee baby's dood na incident op kinderdagverblijf in Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP) - Twee baby's zijn omgekomen nadat artsen 55 kinderen moesten evacueren uit een kinderdagverblijf in Jeruzalem. Het is onduidelijk wat er precies is gebeurd. De krant Times of Israel schrijft dat het incident mogelijk te maken heeft met het verwarmingssysteem op de locatie.

4 minuten geleden
Zoon Noorse kroonprinses bekent schuld aan nieuwe aanklachten

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is aangeklaagd voor meerdere nieuwe strafbare feiten. Het gaat onder meer om het vervoeren van meerdere kilo's marihuana, verschillende verkeersovertredingen en het schenden van een contactverbod. Høiby heeft schuld bekend voor alle aanklachten, meldt het Noorse persbureau NTB.

39 minuten geleden
Premier Groenland: standpunt onveranderd na heffingsdreiging

NUUK (ANP) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen is niet van plan van koers te veranderen nu de Amerikaanse president Donald Trump dreigt met extra importheffingen. Dat schrijft hij op Facebook.

53 minuten geleden
Maandag opnieuw groot aantal Deense militairen naar Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - In Groenland komt maandagavond naar verwachting opnieuw een groot aantal Deense militairen aan, meldt de Deense zender TV 2 op basis van het leger. Zij maken onderdeel uit van de Deense troepenbouw die daar momenteel plaatsvindt. Het is onduidelijk om hoeveel militairen het precies gaat.

1 uur geleden
Prioriteit EU rond Groenland ligt bij dialoog en de-escalatie

BRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.

2 uur geleden
Deense regering niet naar Davos om conflict Groenland

DAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.

2 uur geleden
Zoon sjah en Trump op Iraanse staatstelevisie na mogelijke hack

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.

3 uur geleden