Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Politieke steun voor militair ingrijpen zonder VN mag'

'Politieke steun voor militair ingrijpen zonder VN mag'

DEN HAAG (ANP) - Nederland kan militair ingrijpen zonder goedkeuring van de Verenigde Naties "politiek steunen". Maar dat heeft wel een prijs, dus Nederland doet er verstandig aan om daar voorzichtig mee te zijn, concluderen door het kabinet ingeschakelde deskundigen.

Nederland kan een aanval op een ander land, als het niet om zelfverdediging gaat, nu alleen steunen als de Veiligheidsraad van de VN daarvoor groen licht heeft gegeven. Die lijn houdt de regering aan sinds de omstreden Amerikaanse inval in Irak in 2003. Nederland verleende toen "politieke steun", maar ging daarmee buiten zijn boekje, oordeelde de commissie-Davids naderhand.

Dat wringt soms, vindt minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken. Toen westerse bondgenoten na een gifgasaanval in Syrië een strafbombardement uitvoerden, besloot hij te onderzoeken of hij in zulke gevallen toch politieke steun kan verlenen.

Politieke steun is fundamenteel iets anders dan militaire steun, vinden de deskundigen onder leiding van rechtsgeleerde Cyrille Fijnaut. Het Internationaal Strafhof zou Blok niet vervolgen als hij politieke steun voor zo'n actie zou uitspreken.

Meer uit Politiek

BBB vindt nieuwe regels voor dierwaardigheid niet nodig

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels voor dierwaardigheid zijn niet nodig, schrijft de BBB in haar concept-verkiezingsprogramma. Mochten regels "politiek onvermijdelijk" zijn, dan wil de partij die alleen als ze de inkomsten van boeren niet aantasten en als het aantal dieren op een bedrijf op hetzelfde niveau mag blijven.

3 uur geleden
BBB wil benoemingsproces adviseurs Raad van State veranderen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels voor dierwaardigheid zijn niet nodig, schrijft de BBB in haar concept-verkiezingsprogramma. Mochten regels "politiek onvermijdelijk" zijn, dan wil de partij die alleen als ze de inkomsten van boeren niet aantasten en als het aantal dieren op een bedrijf op hetzelfde niveau mag blijven.

4 uur geleden
Oud-politiebaas Jan Struijs wordt lijsttrekker van 50PLUS

DEN HAAG (ANP) - Oud-voorzitter van de Nederlandse Politiebond Jan Struijs is door het bestuur van 50PLUS voorgedragen als lijsttrekker bij de komende Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober. De ledenvergadering moet zijn voordracht op 30 augustus nog bekrachtigen.

6 uur geleden
Geen bijeenkomst lijsttrekkers op Lowlands na afzegging Yeşilgöz

BIDDINGHUIZEN (ANP) - Een geplande bijeenkomst met lijsttrekkers van verschillende politieke partijen op Lowlands gaat niet door, nadat VVD-lijsttrekker Dilan Yeşilgöz afhaakte. Een woordvoerder van Lowlands bevestigt na berichtgeving van het AD dat het evenement, dat nog niet was aangekondigd, niet doorgaat.

16 uur geleden
Aartsen pleit op VN-plastictop voor minder nieuw plastic

DEN HAAG (ANP) - Minder aanbod van nieuw plastic, regels voor schadelijke chemicaliën en een verbod op bewust toegevoegde microplastics. Onder meer daarvoor pleit demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) woensdag op een VN-top over plastic in Genève. "We gaan er alles aan doen om dit verdrag af te ronden deze week", zegt de VVD-bewindsman in een verklaring.

23 uur geleden
Nederland vraagt Israël om opheldering over gedode journalisten

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Israël om opheldering vragen over de journalisten van Al Jazeera die zondag werden gedood door het Israëlische leger. Daarbij is het ook aan Israël om bewijs te leveren voor de beweringen dat de journalisten lid zouden zijn van Hamas.

1 dag geleden
Veertien moslimorganisaties doen aangifte tegen Wilders na X-post

AMSTERDAM (ANP) - Veertien belangenorganisaties van moslims hebben maandag collectief aangifte gedaan tegen PVV-leider Geert Wilders om zijn beeldbericht op X van vorige week. Dat bevestigt het kantoor van advocaat Adem Çatbaş na berichtgeving van NRC. De politicus heeft de strafrechtelijke grens "bij haatpropaganda en nazibeeldtaal richting moslims" overschreden, zo staat in de aangifte.

1 dag geleden