Politieke partijen maken pas sinds kort werk van MeToo-aanpak
DEN HAAG (ANP) - Veel politieke partijen hebben pas vorig jaar, na een reeks incidenten binnen en buiten de politiek, hun aanpak van grensoverschrijdend gedrag aangescherpt. De meeste partijen hebben sindsdien een vertrouwenspersoon buiten de partij, blijkt uit een rondgang van het ANP.
Een deel van de partijen brengt het onderwerp opnieuw onder de aandacht na de recente onthullingen over dit soort gedrag bij The Voice, Ajax en de PvdA. Tweede Kamerlid Gijs van Dijk stapte afgelopen week op na meldingen over ongewenst gedrag en seksueel grensoverschrijdend gedrag in de privésfeer.
Zo was een melding van ongewenst gedrag aanleiding voor D66 om "de structuur te verbeteren". Sinds 2021 is er een externe vertrouwenspersoon gekomen bij het "landelijk netwerk van vertrouwenspersonen" dat de partij al kende. Sinds eind vorig jaar werkt de partij met een Team Verantwoord Gedrag dat momenteel afdelingen en fracties bezoekt. In de recente nieuwsbrief van de partij is eind januari "nog extra aandacht besteed aan het onderwerp", vertelt een woordvoerder.
Externe vertrouwenspersonen
Het nieuwe CDA-bestuur dat in december aantrad, heeft "direct de keuze gemaakt om het integriteitsbeleid aan te scherpen en uit te breiden", zegt een woordvoerder. Daardoor kent straks ook het CDA een "netwerk van vertrouwenspersonen". De ChristenUnie heeft ook externe, gecertificeerde vertrouwenspersonen. In het najaarscongres van eind vorig jaar stelde de partij een nieuwe vertrouwensregeling vast. De vertrouwenspersonen worden ook proactief voorgesteld aan medewerkers en volksvertegenwoordigers.
Zowel GroenLinks als de SP stelde in 2021 externe vertrouwenspersonen aan. Voor die tijd konden leden van beide partijen aankloppen bij interne vertrouwenspersonen. Sinds vorig jaar heeft ook de Partij voor de Dieren zowel een externe vertrouwenspersoon als een interne integriteitssecretaris.
De VVD kent een dilemmacommissie, waarbij actieve leden voor nog veel meer vragen kunnen aankloppen. Deze commissie is in het leven geroepen naar aanleiding van berichten over belangenverstrengelingen van een VVD-senator. Zowel in de Tweede Kamerfractie als op het partijbureau is het onderwerp na de recente onthullingen opnieuw besproken, laat een woordvoerder weten. Leden zijn opgeroepen het gesprek over wangedrag aan te gaan als dat nodig is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Kamerleden Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) en Don Ceder (ChristenUnie) komen met een wetsvoorstel om kinderarmoede structureel terug te dringen. De initiatiefnemers verwachten dat de wet volgende week in internetconsultatie gaat.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geleden