Politieke partijen maken pas sinds kort werk van MeToo-aanpak
DEN HAAG (ANP) - Veel politieke partijen hebben pas vorig jaar, na een reeks incidenten binnen en buiten de politiek, hun aanpak van grensoverschrijdend gedrag aangescherpt. De meeste partijen hebben sindsdien een vertrouwenspersoon buiten de partij, blijkt uit een rondgang van het ANP.
Een deel van de partijen brengt het onderwerp opnieuw onder de aandacht na de recente onthullingen over dit soort gedrag bij The Voice, Ajax en de PvdA. Tweede Kamerlid Gijs van Dijk stapte afgelopen week op na meldingen over ongewenst gedrag en seksueel grensoverschrijdend gedrag in de privésfeer.
Zo was een melding van ongewenst gedrag aanleiding voor D66 om "de structuur te verbeteren". Sinds 2021 is er een externe vertrouwenspersoon gekomen bij het "landelijk netwerk van vertrouwenspersonen" dat de partij al kende. Sinds eind vorig jaar werkt de partij met een Team Verantwoord Gedrag dat momenteel afdelingen en fracties bezoekt. In de recente nieuwsbrief van de partij is eind januari "nog extra aandacht besteed aan het onderwerp", vertelt een woordvoerder.
Externe vertrouwenspersonen
Het nieuwe CDA-bestuur dat in december aantrad, heeft "direct de keuze gemaakt om het integriteitsbeleid aan te scherpen en uit te breiden", zegt een woordvoerder. Daardoor kent straks ook het CDA een "netwerk van vertrouwenspersonen". De ChristenUnie heeft ook externe, gecertificeerde vertrouwenspersonen. In het najaarscongres van eind vorig jaar stelde de partij een nieuwe vertrouwensregeling vast. De vertrouwenspersonen worden ook proactief voorgesteld aan medewerkers en volksvertegenwoordigers.
Zowel GroenLinks als de SP stelde in 2021 externe vertrouwenspersonen aan. Voor die tijd konden leden van beide partijen aankloppen bij interne vertrouwenspersonen. Sinds vorig jaar heeft ook de Partij voor de Dieren zowel een externe vertrouwenspersoon als een interne integriteitssecretaris.
De VVD kent een dilemmacommissie, waarbij actieve leden voor nog veel meer vragen kunnen aankloppen. Deze commissie is in het leven geroepen naar aanleiding van berichten over belangenverstrengelingen van een VVD-senator. Zowel in de Tweede Kamerfractie als op het partijbureau is het onderwerp na de recente onthullingen opnieuw besproken, laat een woordvoerder weten. Leden zijn opgeroepen het gesprek over wangedrag aan te gaan als dat nodig is.
Meer uit Politiek
SHANGHAI (ANP) - Opnieuw is de strijd opgelaaid tussen de Verenigde Staten en Iran. "Dat er nu weer gevechten zijn is ontzettend zorgelijk", aldus minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66). Hij vreest meer honger en vluchtelingen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen moeten boetes kunnen opleggen aan passagiers die zich misdragen, vindt het kabinet. Het is een van de plannen die minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) in een Kamerbrief voorstelt om wangedrag in vliegtuigen tegen te gaan. Als de boetes er komen naast strafrechtelijke vervolging, zou dat als "extra afschrikking" kunnen werken.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt een Spaans voorstel voor meer eurobonds er een "voor de kattenbak". Dat zei hij voorafgaand aan de vergadering van ministers van Financiën van de eurolanden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Rijksoverheid zet de komende tijd "geen onomkeerbare stappen" in het traject om afspraken te maken met Tata Steel om te verduurzamen in ruil voor overheidssubsidies. Dat schrijven de betrokken bewindspersonen in een Kamerbrief nadat blijkt dat het OM de staalfabrikant strafrechtelijk vervolgt vanwege luchtvervuiling.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-staatssecretaris Mona Keijzer vindt dat in de coronaperiode "de democratische rechtsstaat gefaald heeft". Dat zei ze uit eigen beweging aan het einde van haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Commissievoorzitter Daan de Kort wilde haar eigenlijk geen gelegenheid geven voor een slotwoord, maar daar trok zij zich niets van aan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een breed scala aan instanties die zich bezighouden met de veiligheid van kinderen en gezinnen gaan meer met elkaar samenwerken. Op die manier moeten kinderen in een onveilige (thuis)situatie beter geholpen kunnen worden. Over de intensievere samenwerking zijn afspraken gemaakt door onder andere jeugdzorginstellingen, Veilig Thuis, gemeenten en de rijksoverheid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het coronatoegangsbewijs (CTB) waarmee mensen uitstapjes konden maken, rammelde volgens Mona Keijzer "aan alle kanten". Dat zei de oud-staatssecretaris van Economische Zaken tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geleden