Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politieke partijen maken pas sinds kort werk van MeToo-aanpak

Politieke partijen maken pas sinds kort werk van MeToo-aanpak

DEN HAAG (ANP) - Veel politieke partijen hebben pas vorig jaar, na een reeks incidenten binnen en buiten de politiek, hun aanpak van grensoverschrijdend gedrag aangescherpt. De meeste partijen hebben sindsdien een vertrouwenspersoon buiten de partij, blijkt uit een rondgang van het ANP.

Een deel van de partijen brengt het onderwerp opnieuw onder de aandacht na de recente onthullingen over dit soort gedrag bij The Voice, Ajax en de PvdA. Tweede Kamerlid Gijs van Dijk stapte afgelopen week op na meldingen over ongewenst gedrag en seksueel grensoverschrijdend gedrag in de privésfeer.

Zo was een melding van ongewenst gedrag aanleiding voor D66 om "de structuur te verbeteren". Sinds 2021 is er een externe vertrouwenspersoon gekomen bij het "landelijk netwerk van vertrouwenspersonen" dat de partij al kende. Sinds eind vorig jaar werkt de partij met een Team Verantwoord Gedrag dat momenteel afdelingen en fracties bezoekt. In de recente nieuwsbrief van de partij is eind januari "nog extra aandacht besteed aan het onderwerp", vertelt een woordvoerder.

Externe vertrouwenspersonen

Het nieuwe CDA-bestuur dat in december aantrad, heeft "direct de keuze gemaakt om het integriteitsbeleid aan te scherpen en uit te breiden", zegt een woordvoerder. Daardoor kent straks ook het CDA een "netwerk van vertrouwenspersonen". De ChristenUnie heeft ook externe, gecertificeerde vertrouwenspersonen. In het najaarscongres van eind vorig jaar stelde de partij een nieuwe vertrouwensregeling vast. De vertrouwenspersonen worden ook proactief voorgesteld aan medewerkers en volksvertegenwoordigers.

Zowel GroenLinks als de SP stelde in 2021 externe vertrouwenspersonen aan. Voor die tijd konden leden van beide partijen aankloppen bij interne vertrouwenspersonen. Sinds vorig jaar heeft ook de Partij voor de Dieren zowel een externe vertrouwenspersoon als een interne integriteitssecretaris.

De VVD kent een dilemmacommissie, waarbij actieve leden voor nog veel meer vragen kunnen aankloppen. Deze commissie is in het leven geroepen naar aanleiding van berichten over belangenverstrengelingen van een VVD-senator. Zowel in de Tweede Kamerfractie als op het partijbureau is het onderwerp na de recente onthullingen opnieuw besproken, laat een woordvoerder weten. Leden zijn opgeroepen het gesprek over wangedrag aan te gaan als dat nodig is.

Meer uit Politiek

Haastige stemming in Eerste Kamer voorkomt problemen bij IND

DEN HAAG (ANP) - Na een haastige stemming in de Eerste Kamer zijn op de valreep "grote uitvoeringsproblemen" voorkomen die de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voorzag. De organisatie die asielaanvragen verwerkt, registreert daarvoor biometrische gegevens zoals vingerafdrukken.

5 uur geleden
Aantal nieuwe gemeenteraadskandidaten licht gedaald

DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe namen dat de komende gemeenteraadsverkiezingen op het stembiljet staat, is iets gedaald vergeleken met 2022. Dat blijkt uit een analyse van de definitieve kandidatenlijsten van de Kiesraad door het ANP. Van in totaal 61.549 mensen was 59,1 procent (36.357 kandidaten) vier jaar geleden niet verkiesbaar.

7 uur geleden
Gemeenten noemen AI-stemhulp Keus een gevaarlijk experiment

DEN HAAG (ANP) - De met kunstmatige intelligentie gemaakte stemhulp Keus is offline gehaald na kritiek. Dat is een goede zaak, reageert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "Dit is een gevaarlijk experiment als het om verkiezingen gaat: je beïnvloedt de kiezers en het democratisch proces."

10 uur geleden
BoerBurgerBeweging moet terug naar de kern, zeggen Friese BBB'ers

LEEUWARDEN (ANP) - Alle BBB-fracties in Friesland vinden dat de partij "terug naar de kern" moet. De fracties in de Provinciale Staten en het waterschap (Wetterskip Fryslân) hebben samen met de BBB'ers in de acht Friese gemeenten waar de partij meedoet aan de raadsverkiezingen een statement gepubliceerd over de ontstane "onrust" over de koers van de BoerBurgerBeweging. Oud-vicepremier Mona Keijzer verliet de BBB omdat niet zij, maar Henk Vermeer boegbeeld Caroline van der Plas opvolgt als partijleider in de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Asielminister op eerste werkdag met spoed naar debat Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) moet op zijn eerste werkdag met spoed naar de Eerste Kamer voor een debat. Dat komt omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in de problemen zou komen als een wet over het opslaan van biometrische gegevens, zoals vingerafdrukken van asielzoekers, niet wordt verlengd vóór 1 maart. Eerste Kamerleden zijn niet te spreken over de gang van zaken.

11 uur geleden
Vermeer: Keijzer sprak met Markuszower, vertrouwen is geknakt

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in Mona Keijzer is "geknakt", zei BBB'er Henk Vermeer dinsdagochtend over zijn voormalige partijgenoot die zich een dag eerder had afgesplitst. Keijzer sprak tegenover De Telegraaf van een "grote vertrouwensbreuk" omdat niet zij, maar Vermeer is aangewezen als opvolger van de terugtredende partijleider Caroline van der Plas. Volgens Vermeer had Keijzer zonder toestemming van BBB "meerdere" gesprekken met PVV-afsplitser Gidi Markuszower.

14 uur geleden
Jetten: aanpak armoede door nieuw kabinet moet beter

DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.

1 dag geleden