Politieke chaos legt Zuid-Koreaanse economie bijna stil
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De politieke crisis in Zuid-Korea heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar voor een flinke groeivertraging gezorgd in het land. Volgens de centrale bank bedroeg de economische groei in het vierde kwartaal slechts 0,1 procent, de zwakste kwartaalgroei van het jaar.
Over heel 2024 groeide de Zuid-Koreaanse economie met 2 procent, iets minder dan economen hadden verwacht. Marktkenners wijzen op de aanhoudende politieke chaos, die het consumentenvertrouwen en de binnenlandse vraag heeft gedrukt.
De geschorste president Yoon Suk-yeol werd onlangs gearresteerd, nadat hij vorig jaar de staat van beleg had uitgeroepen. Die ongekende maatregel werd opgevat als poging de oppositie monddood te maken. Het parlement stemde echter tegen de noodtoestand, waardoor Yoon die uren later weer moest intrekken. De kortstondige staat van beleg heeft Zuid-Korea in de grootste politieke crisis sinds tientallen jaren gestort.
Export
Zuid-Korea, de op drie na grootste economie van Azië, is sterk afhankelijk van de export. Het land is 's werelds grootste exporteur van geheugenchips, gedreven door de geavanceerde chipindustrie van Samsung Electronics en SK Hynix. Daarnaast is het de thuisbasis van enkele van 's werelds grootste autofabrikanten, Kia en Hyundai. Ook heeft het land een grote chemie- en staalindustrie. Toch steeg de werkloosheid in Zuid-Korea recentelijk tot het hoogste niveau sinds 2021.
De economische cijfers volgen op de onthulling van een steunpakket van 250 miljard dollar door de Zuid-Koreaanse regering voor exporteurs, uit groeiende bezorgdheid over mogelijke handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De populariteit van koopjesdagen Black Friday en Cyber Monday stagneert, maar de consumentenaankopen over de hele maand november nemen wel toe. Dat concludeert ABN AMRO in een analyse die de bank deed samen met marktonderzoeker Q&A Retail. Naar de koopbereidheid rond Black Friday, komende vrijdag, wordt echter meer onderzoek gedaan en de cijfers kunnen verschillen.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het vliegveld van Maastricht verwacht in de komende dagen meer vluchten te verwerken door een grote staking in België. Meerdere maatschappijen laten hun vliegtuigen uitwijken, meldt Maastricht Aachen Airport zondag.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Door een staking in België vervallen maandag en dinsdag veel treinritten. Volgens de nationale spoorwegmaatschappij NMBS zal de helft van de intercitytreinen niet rijden. Daarnaast rijdt ook tweederde van de lokale en voorstedelijke treinen niet.
11 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Mijnbouwer BHP heeft opnieuw interesse in een overname van de kleinere branchegenoot Anglo American. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg heeft BHP de afgelopen dagen toenadering gezocht tot Anglo American voor een overnamedeal. In 2024 zag BHP nog af van een overname van Anglo American nadat een bod werd verworpen.
13 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - China wil de economische samenwerking met Italië verder versterken en verwelkomt Italiaanse bedrijven die actief willen worden op de Chinese markt. Dat heeft de Chinese premier Li Qiang gezegd tegen de Italiaanse premier Giorgia Meloni op de G20-top in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg.
14 uur geledenROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - EssilorLuxottica, het concern achter zonnebrillenmerk Ray-Ban en Pearle Opticiens, is bereid een belang van 5 tot 10 procent te nemen in modehuis Armani. Dat meldde de Italiaanse krant Il Sole 24 Ore. Volgens de krant heeft het bedrijf Armani geïnformeerd over de interesse in een belang, zonder dat het een actieve rol wil spelen in de gang van zaken bij het modehuis.
15 uur geledenLONDEN (ANP/TRTR/BLOOMBERG) - De Britse regering van premier Keir Starmer wil meer eigen productie van belangrijke grondstoffen om de afhankelijkheid van leveringen uit het buitenland te verminderen. De overheid heeft een strategisch plan opgezet om in 2035 minstens 10 procent van de behoefte uit binnenlandse winning te halen en nog eens 20 procent van de vraag moet dan komen uit recycling.
17 uur geleden