Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politieke chaos legt Zuid-Koreaanse economie bijna stil

Politieke chaos legt Zuid-Koreaanse economie bijna stil

SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De politieke crisis in Zuid-Korea heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar voor een flinke groeivertraging gezorgd in het land. Volgens de centrale bank bedroeg de economische groei in het vierde kwartaal slechts 0,1 procent, de zwakste kwartaalgroei van het jaar.

Over heel 2024 groeide de Zuid-Koreaanse economie met 2 procent, iets minder dan economen hadden verwacht. Marktkenners wijzen op de aanhoudende politieke chaos, die het consumentenvertrouwen en de binnenlandse vraag heeft gedrukt.

De geschorste president Yoon Suk-yeol werd onlangs gearresteerd, nadat hij vorig jaar de staat van beleg had uitgeroepen. Die ongekende maatregel werd opgevat als poging de oppositie monddood te maken. Het parlement stemde echter tegen de noodtoestand, waardoor Yoon die uren later weer moest intrekken. De kortstondige staat van beleg heeft Zuid-Korea in de grootste politieke crisis sinds tientallen jaren gestort.

Export

Zuid-Korea, de op drie na grootste economie van Azië, is sterk afhankelijk van de export. Het land is 's werelds grootste exporteur van geheugenchips, gedreven door de geavanceerde chipindustrie van Samsung Electronics en SK Hynix. Daarnaast is het de thuisbasis van enkele van 's werelds grootste autofabrikanten, Kia en Hyundai. Ook heeft het land een grote chemie- en staalindustrie. Toch steeg de werkloosheid in Zuid-Korea recentelijk tot het hoogste niveau sinds 2021.

De economische cijfers volgen op de onthulling van een steunpakket van 250 miljard dollar door de Zuid-Koreaanse regering voor exporteurs, uit groeiende bezorgdheid over mogelijke handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump.

Meer uit Financieel

Noorse premier noemt heffingen om Groenland onacceptabel

OSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre heeft maandag met afschuw gereageerd op de door Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor Europese landen die militairen naar Groenland sturen. Støre noemt de heffingen "onacceptabel". Noorwegen is, net als Nederland, een van de acht landen waarvoor de maatregel geldt.

28 minuten geleden
AEX-index zakt onder 1000 punten na heffingen Trump om Groenland

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.

1 uur geleden
OESO waarschuwt voor te grote afhankelijkheid van AI in onderwijs

PARIJS (ANP) - Aan een te grote afhankelijkheid van kunstmatige intelligentie (AI) in het onderwijs kleven risico's. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een maandag verschenen rapport. Als er te veel wordt geleund op de technologie, kunnen studenten "passieve consumenten" worden en docenten "toezichthouders", stelt de in Parijs gevestigde denktank.

1 uur geleden
Orderontvangst chiptoeleverancier ASMI hoger dan verwacht

ALMERE (ANP) - De orderontvangst van chiptoeleverancier ASM International (ASMI) is in het vierde kwartaal gestegen tot ongeveer 800 miljoen euro. Daarmee viel de orderontvangst van het bedrijf uit Almere flink hoger uit dan was verwacht door de onderneming. In het derde kwartaal bedroegen de bestellingen 637 miljoen euro en ASMI had voor het vierde kwartaal slechts een lichte toename voorspeld.

1 uur geleden
Beurzen koersen af op lagere opening na nieuwe heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese beurzen koersen maandag af op openingsverliezen van rond de 1 procent. Beleggers verwerken de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd.

2 uur geleden
Prijs goud en zilver piekt na Trumps dreiging met importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.

3 uur geleden
Prijs goud en zilver piekt na Trumps dreiging met importheffingen

WASHINGTON (ANP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.

5 uur geleden