Politiek Noord-Holland zet gezondheid centraal in provinciebeleid
HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
"We zien dat wonen en werken op sommige plekken schuurt, dat moet anders", zegt gedeputeerde Jeroen Olthof (PvdA). "We willen bedrijven de ruimte geven om te investeren in de toekomst, maar ook dat iedereen kan wonen op een plek die gezond is. We zoeken een balans tussen aan de ene kant werkgelegenheid en de economie, en aan de andere kant de leefomgeving."
Zo wil Noord-Holland vergunningen voor vervuilende bedrijven aanscherpen. De provincie laat de uitstoot van schadelijke stoffen en de blootstelling daaraan meten en monitoren op plekken waar de meeste gezondheidswinst te behalen is, zoals al gebeurt bij Tata Steel. Noord-Holland richt zich op bedrijven, luchthavens en wegen die onder gezag van de provincie vallen.
IJmond
Vijf oppositiepartijen pleitten ervoor om in het IJmondgebied, waar veel industrie is gevestigd, een pilot te houden om het nieuwe beleidskader in de praktijk te testen. "We moeten ergens beginnen, want we staan op veel vlakken stil, er gebeurt te weinig", zei Krista Jansen van D66. Gedeputeerde Olthof bestreed dat. "U suggereert dat er niets gebeurt, dat raakt me persoonlijk. Juist met de IJmondgemeenten Beverwijk, Velsen en Heemskerk ben ik elke dag bezig om te kijken hoe we dingen kunnen verbeteren. De IJmond is een heel complexe omgeving waar veel zaken bij elkaar komen; het schuurt daar aan alle kanten."
De provincie heeft de Europese normen voor luchtkwaliteit als uitgangspunt. Enkele partijen stelden voor om de strengere advieswaarden van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) aan te houden. "Voor een gezonde leefomgeving moeten we scherper aan de wind varen", aldus Julia Schneemann van Volt. Volgens Olthof is dat echter niet realistisch. "Om de WHO-normen te halen, hebben we Europese en landelijke regels nodig die strenger zijn dan nu. Dat kunnen wij als provincie niet waarmaken. We gaan wel aan de slag om vergunningen aan te scherpen en om de ruimte zo in te delen, dat mensen zo min mogelijk last van elkaar hebben."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
4 dagen geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
5 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
1 week geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
1 week geleden