'Politiek netwerk van Navalni heft zichzelf op'
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het politieke netwerk van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni heeft besloten zichzelf te ontbinden. De oppositie wacht niet op een uitspraak van de rechter, die moet besluiten of de beweging "extremistisch" is en verboden moet worden.
"Het is onmogelijk om op de huidige manier door te gaan met de werkzaamheden van Navalni's regionale hoofdkwartieren", zei het prominente oppositielid Leonid Volkov, die zelf in het buitenland woont. Hij zei dat medewerkers het risico lopen strafrechtelijk te worden vervolgd.
Navalni en zijn aanhangers beschikken landelijk over een netwerk van politieke kantoren. Die gaan volgens Volkov niet allemaal dicht, maar zullen formeel ook niet meer opereren onder de vlag van de oppositieleider. Ze gaan in veel gevallen verder als onafhankelijke organisaties met hun eigen leiders.
Anticorruptiestichting
De rechter houdt op 17 mei weer een hoorzitting in de extremismezaak tegen het netwerk van Navalni. Dat had al opdracht gekregen alle activiteiten te staken tot uitspraak is gedaan. Het is nog onduidelijk wanneer die precies verwacht kan worden.
De autoriteiten hebben ook de anticorruptiestichting van Navalni in het vizier. Die kwam de afgelopen jaren regelmatig met onthullingen over zelfverrijking door machtige Russen en dreigt eveneens te worden aangeduid als extremistische organisatie.
Hongerstaking
Het hoofd van de stichting, Ivan Zhdano, beloofde op YouTube dat de werkzaamheden van zijn organisatie gewoon zullen doorgaan, ongeacht wat de rechter besluit. Hij erkende wel dat de stichting straks mogelijk niet meer kan bestaan als rechtspersoon als de uitspraak in hun nadeel uitvalt.
Navalni zit zelf een celstraf uit wegens verduistering die hij zou hebben gepleegd in 2009. Hij heeft zelf volgehouden dat die zaak politiek gemotiveerd was. Navalni ging in het strafkamp in hongerstaking om betere medische zorg af te dwingen. Hij weegt volgens zijn advocaat nog 72 kilo, 22 kilo minder dan begin dit jaar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het staatsbezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de Verenigde Staten is voorbij. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was het driedaagse bezoek "een ontmoeting van vriendschap, kracht en succes - zowel voor China als de Verenigde Staten". Hij meldt dat ze elkaar spoedig weer zullen zien.
12 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - De leider van de internationaal erkende Jemenitische regering heeft zijn landgenoten opgeroepen zich te mobiliseren en lid te worden van de krijgsmacht. De oproep volgt na een toename van geweld in het langlopende conflict met de Houthi's, die sinds 2014 grote delen van het land controleren.
21 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Premier Nawaf Salam van Libanon heeft in zijn speech tegenover de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen niet zonder meer de VN-vredesmacht UNIFIL terug te trekken. Tijdens zijn bijdrage aan het plenaire debat vrijdag waarschuwde Salam voor het "vacuüm" dat daardoor kan ontstaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft zich uitgesproken tegen het oplaaiende geweld van de Jemenitische Houthi's tegen het buurland Saudi-Arabië.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).
5 uur geleden