Politiek mag wensdenken, zegt Van der Plas na kritiek op akkoord
DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wijst de kritiek van de hand dat in het hoofdlijnenakkoord plannen zitten waarvan de haalbaarheid onzeker is. Andere partijen hebben bijvoorbeeld twijfels bij het voornemen van de nieuwe coalitie om een uitzonderingspositie (opt-out) te bedingen in de Europese Unie op migratiebeleid. "Wat is er mis met wensdenken zolang je denkt dat die wens gaat lukken?", zegt de BBB-leider te gast bij Buitenhof.
Een opt-out uitonderhandelen in Europa is lastig en zet Nederland bovendien in een isolement, zeiden de Europese lijsttrekkers van GroenLinks-PvdA, D66 en CDA eind vorige maand in een debat.
"Het is allemaal ingewikkeld, het kan allemaal niet, dat moeten we niet doen, Brussel gaat nooit akkoord", vat Van der Plas de critici van het voorstel samen. "Die houding is juist hetgeen geweest wat zo fout is gegaan. Je moet kijken hoe het wel kan."
EU
PVV, VVD, NSC en BBB hebben ook kritiek gekregen op het voornemen om jaarlijks 1 miljard euro te bezuinigen op de asielopvang. Zij gaan ervan uit dat dit mogelijk wordt door maatregelen om het aantal asielzoekers te beperken. "Ik denk dat het wel gaat lukken.", zegt de voorvrouw van BBB op de vraag of dit wel realistisch is.
In het hoofdlijnenakkoord staat ook het voornemen om 1,6 miljard euro per jaar minder af te dragen aan de EU. Daarover zou eerst onderhandeld moeten worden in Brussel. Dat kan Nederland als "belangrijke partner" in de EU voor elkaar krijgen door de vuist op tafel te slaan, denkt Van der Plas.
"Wij hebben onze eigen positie veel te klein gemaakt ten opzichte van wat we zijn", vindt de politica. "We zijn medeoprichter van de EU. We zijn netto betaler in de EU."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
4 dagen geleden