Politiek fel op boerenprotest, partijen vragen Yeşilgöz om actie
DEN HAAG (ANP) - Kamerleden reageren fel op de boerenprotesten van de afgelopen week en het vandalisme dat daar vaak bij komt kijken. Partijen kijken naar demissionair minister Dilan Yeşilgöz, en vinden dat zij de rellende boeren moet aanpakken.
Ingrid Michon-Derksen van Yeşilgöz' eigen VVD ziet overeenkomsten tussen de werkwijze van klimaatactivisten en die van de boeren: "bewust wetten overtreden om maximale aandacht te krijgen". Linksom of rechtsom heeft de politie er de handen vol aan, aldus het VVD-Kamerlid. Zij wil in de Tweede Kamer dinsdag mondelinge vragen stellen over de uit de hand gelopen demonstraties.
"Levens van anderen in gevaar brengen, asbest dumpen, fik steken, het is geen demonstratie, het is strafbaar", aldus ChristenUnie-leider Mirjam Bikker in reactie op het bericht dat op de plek van boerenprotesten automobilisten gewond zijn geraakt. "Demonstratierecht is een groot goed en daar zal ik altijd voor staan. Ook voor Nederlandse boeren die zich grote zorgen maken. Maar doe dit niet."
'Anarchie'
Joost Sneller (D66) noemt het "zaak dat @DilanYesilgoz snel duidelijk maakt" hoe de boeren die "wangedrag" tonen effectief worden aangepakt. "Want dit stopt niet vanzelf. Politiek moet hier gezamenlijk lijn trekken. Dit heeft met recht op demonstreren geen zier meer te maken." Dat zegt ook CDA-Kamerlid Derk Boswijk. "Ik neem aan minister @DilanYesilgoz dat deze raddraaiers worden opgepakt en worden vervolgd voor dit onacceptabele en inmiddels levensgevaarlijke gedrag en dat alle gemaakte schade op hun verhaald gaat worden? Demonstreren is een groot goed, maar dit is gewoon anarchie", schrijft de christendemocraat op X.
Het ministerie van Justitie wil pas reageren nadat de politie een reactie heeft gegeven.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
12 uur geleden