Politiek Breda: burgemeester moet veel uitleggen over 538-feest
BREDA (ANP) - Burgemeester Paul Depla van Breda moet maandagavond met een goede uitleg komen over hoe het Oranjedag-festival van Radio 538 veilig en verantwoord georganiseerd kan worden. Dat zeggen meerdere politieke partijen uit Breda. "Daar liggen onze vraagtekens. De zorg heeft zich uitgesproken, net als omwonenden en politiebonden. Wij zien het heel moeilijk worden om dit verantwoord door te laten gaan", zegt Inge Verhaasdonk, fractievoorzitter van SP Breda.
Maandagavond vergadert de gemeenteraad van Breda over het evenement. De burgemeester deelt daar de ingewonnen adviezen over het evenement, voordat hij een vergunning uitgeeft. "Op basis van de adviezen van de politie, gezondheidsdiensten en de gemeente ga ik kijken: is het verantwoord om het evenement vergund te krijgen?", zei Depla zondagavond in Nieuwsuur. Tegelijkertijd luistert Depla naar de maatschappelijke onrust en de opmerkingen van mensen die verontwaardigd zijn over het evenement. "We nemen hun zorgen serieus", zei de burgemeester.
Peter Bakker van GroenLinks wil "bij een goed verhaal dat het evenement wel veilig kan, die 10.000 mensen niet teleur stellen. We willen met z'n allen dat de samenleving zo langzamerhand weer open kan." Net als Bakker willen de fractievoorzitters van de plaatselijke VVD en CDA zich pas voor of tegen het evenement uitspreken, nadat ze de adviezen en afwegingen van de burgemeester hebben beoordeeld en het debat in de gemeenteraad hebben gevoerd.
Draagvlak
Tim van het Hof van D66 is benieuwd wat het testevenement Breda en Nederland kan brengen en of het bijdraagt aan de behoefte van de samenleving aan wat ademruimte. "De Fieldlabs zouden ervoor moeten zorgen dat we de samenleving samen eerder open kunnen doen. De vraag is of dit feest daar op dit moment in deze omvang aan bijdraagt." Van het Hof benadrukt dat het aantal coronabesmettingen hoog is en daardoor andere versoepelingen zijn uitgesteld, zoals het openen van de terrassen.
"We zijn niet tegen een feestje, maar het moet wel verantwoord zijn", zegt Verhaasdonk namens haar partij, die zich het drukst maakt over het draagvlak. Zodra dat er niet is, zullen mensen zich zowel tijdens als na het evenement minder goed houden aan de coronamaatregelen, is de vrees. Verhaasdonk verwacht dan ook dat het college maandagavond moet toegeven zich vergist te hebben. "Het college heeft het feestje naar de stad gehaald, nu moeten zij het ook afblazen." Daarin wordt zij bijgevallen door Boi Boi Huong van de eenmansfractie Lijst Huong, die zich eveneens zorgen maakt over de aanzuigende werking van het evenement in het centrum van Breda. "Ik moet denken aan Project-X in Haren, dat een deel van Brabant hierheen komt en die mensen zijn dan niet getest", zegt Huong. Zij noemt het evenement op dit moment dan ook "heel onverstandig".
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Ook zorgverzekeraar CZ houdt de premie van zijn meest gekozen basisverzekering volgend jaar gelijk. De polis kost 159,99 euro per maand, net als dit jaar.
27 minuten geledenYERSEKE (ANP) - Het sinterklaascomité van Yerseke ziet af van de intocht van Sinterklaas omdat Kick Out Zwarte Piet (KOZP) er zaterdag wilde komen demonstreren. De organisatie zegt dat de intocht dit jaar niet op een veilige manier kan plaatsvinden.
2 uur geledenOUWERKERK (ANP) - Van de 850 woningen die door andere landen aan Nederland zijn geschonken na de Watersnoodramp van 1953, kunnen er 45 en een dorpshuis de status van rijksmonument krijgen. Dat heeft demissionair cultuurminister Gouke Moes bekendgemaakt tijdens een bezoek aan het Watersnoodmuseum op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De eerste aflevering van het nieuwe seizoen van The Voice of Holland is op 16 januari te zien. Dat maakte RTL 4 woensdag bekend. Daarna is het programma zeventien weken op de vrijdagavond te zien. De finale staat gepland op 8 mei.
11 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Jeugdzorgorganisatie Parlan heeft de jongeren in het gebouw aan de Titanialaan in Heerhugowaard niet de begeleiding gegeven die ze nodig hadden. Dat concludeert onderzoeksbureau BMC in een rapport. Van de 66 woningen huurde Parlan er 12. In een van die appartementen is in april een explosie veroorzaakt met brand en meerdere zwaarbeschadigde appartementen tot gevolg.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bijna een kwart miljoen mensen heeft sinds de uitzending van dinsdag een noodpakket van Het Sinterklaasjournaal besteld. Dat laat de NTR, die het programma uitzendt, weten. De Hoofdpiet riep in de uitzending kijkers op een noodpakket te reserveren via de website. Tot nu toe hebben 247.559 mensen dit gedaan, bijna een op de zes mensen die lineair naar de uitzending heeft gekeken.
12 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Over of zogeheten PAS-melders gelegaliseerd moeten worden, doet de rechter over twee weken uitspraak. Farmers Defence Force (FDF) had een kort geding aangespannen tegen de Staat, de zaak diende woensdag in de rechtbank in Zutphen. PAS-melders zijn boeren die volgens FDF buiten hun schuld om niet de juiste natuurvergunning hebben en in feite illegaal werken.
12 uur geleden