Politiebond roept op tot hulp aan rechtsorde in Suriname
ROTTERDAM (ANP) - Nederland moet Suriname snel helpen de rechtsorde in het land op orde te krijgen, voordat de georganiseerde misdaad een nog grotere rol krijgt in het Zuid-Amerikaanse land. Die oproep doet Jan Struijs, voorzitter van politiebond NPB, in het AD. De bond stuurde Den Haag onlangs een brandbrief met eenzelfde boodschap.
"Suriname staat op een belangrijk kruispunt. Of de democratie en rechtsstaat krijgen een belangrijke impuls, of de georganiseerde misdaad wortelt zich verder in de democratie. Het is nu of nooit", aldus Struijs, die ook aangeeft dat eerdere voorstellen die hij hierover indiende bij de Nederlandse regering tot dusver niets hebben opgebracht.
De NPB-voorzitter waarschuwt dat de situatie in het land hard achteruit zal hollen als er niet snel actie volgt. "Dan moet je niet gek staan te kijken als er de komende jaren een enorme stroom aan Surinamers naar Nederland zal komen, op zoek naar een beter leven."
Armoedegrens
Volgens de NPB is het politieapparaat in Suriname niet op orde en leven politiemensen er onder de armoedegrens. Veel agenten gaan daardoor op zoek naar andere manieren om geld te verdienen, stelt Struijs, en dat werkt corruptie in de hand. In een interne memo van de Nederlandse politie staat volgens het AD dat Nederlandse criminele organisaties nauwe banden hebben met de misdaad in Suriname en samenwerken in drugssmokkel en witwassen.
"Politiemensen werken onder de armoedegrens, studenten op de politieacademie zijn letterlijk moestuintjes bij aan het houden omdat de school geen uniformen of middelen heeft", aldus Struijs. "Het ondersteunen van Suriname is geen keuze meer. Het is van cruciaal belang voor Suriname, maar ook voor Nederland."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
1 uur geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
6 uur geledenDAVOS (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het een positieve ontwikkeling dat de Amerikaanse president Donald Trump de aangekondigde heffingen voor Europese landen weer heeft ingetrokken. "Positief dat de weg naar de-escalatie is ingeslagen en dat de 10 procent importtarieven van tafel zijn", laat hij op X weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het marineschip DSS Galatea begeleidt momenteel twee Russische schepen die vanuit het zuiden het Nederlandse deel van de Noordzee zijn binnengevaren. Het is de tweede keer in enkele dagen dat dit gebeurt, meldt het ministerie van Defensie.
10 uur geledenGOUDA (ANP) - De bestuurster van de auto die woensdagochtend te water raakte bij de Julianasluis in Gouda is aan haar verwondingen overleden. Dat meldt de politie woensdag aan het eind van de middag. Het slachtoffer is een 58-jarige vrouw uit de Zuid-Hollandse plaats.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De toezichthouder voor privacy, de Autoriteit Persoonsgegevens, wil dat het komende kabinet meer doet tegen het massaal verzamelen van persoonsgegevens door bedrijven en overheden. Ook zou de overheid moeten zorgen voor veilige toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), zegt de waakhond.
10 uur geleden