Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politieagent gedood bij rellen in Beiroet

Politieagent gedood bij rellen in Beiroet

BEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - Een politieagent is zaterdag in de Libanese hoofdstad Beiroet om het leven gekomen tijdens rellen die uitbraken bij protesten tegen de regering. Dat heeft een woordvoerder van de politie gezegd.

Zeker 130 demonstranten raakten gewond bij de botsingen tussen veiligheidstroepen en demonstranten. Ruim dertig van hen werden naar nabijgelegen ziekenhuizen gebracht en ruim honderd werden ter plaatse behandeld, aldus het Libanese Rode Kruis.

Vier dagen na de verwoestende explosie in de haven van Beiroet hadden demonstranten geprobeerd de barricades voor het parlement te doorbreken. Ze gooiden onder meer met stenen naar de politie. De veiligheidstroepen gebruikten massaal traangas om de demonstranten tegen te houden. De politie schoot ook met rubberkogels.

Hoofdkwartier van de revolutie

Een groep demonstranten onder leiding van gepensioneerde Libanese legerofficieren bestormde het ministerie van Buitenlandse Zaken en verklaarde het gebouw tot hoofdkwartier van de revolutie. De activisten hingen een grote poster op met de slogan "Beiroet is de hoofdstad van de revolutie". Ze verbrandden ook een portret van president Michel Aoun.

Op het Plein der Martelaren tussen de haven en het centrum van de stad demonstreerden ook nog duizenden mensen vreedzaam tegen de politieke leiding. Ze geven de regering de schuld van de explosie, waarbij bijna 160 doden en meer dan 6000 gewonden vielen. Ook beschuldigen ze de politieke elite van corruptie en verwijten zij deze ervan nog geen hand te hebben uitgestoken om de getroffen mensen te helpen. Verder werd er gerouwd om de vele doden.

Slogans

De demonstranten riepen slogans als "het volk wil de val van het regime" en droegen spandoeken met teksten als "Ga weg, jullie zijn allemaal moordenaars".

Activisten hadden opgeroepen tot de demonstratie op sociale media onder het motto 'Rechtvaardigheid voor de slachtoffers, wraak op de overheid'. Al sinds oktober vorig jaar zijn er massale protesten tegen de regering. De demonstranten eisen vergaande politieke hervormingen. Ze beschuldigen de politieke elite van corruptie.

Opstappen

Eerder zaterdag maakten het hoofd van de Christelijke Kataeb partij Sami Gemayel bekend dat hij en zijn twee medeparlementariërs opstappen uit het 128 leden tellende parlement. Hij zei dat tijdens de begrafenis van de secretaris van de partij die dinsdag omkwam bij de ontploffing. Gemayel is een uitgesproken criticus van Aoun en premier Hassan Diab.

Diab heeft zaterdagavond gezegd dat hij maandag een voorstel gaat indienen om vervroegde verkiezingen te houden. Dit om de politieke impasse te doorbreken die het land elke dag dieper in de politieke en economische crisis stort.

Meer uit Buitenland

Twee Duitsers aangehouden voor ophangen nepkunstwerken in Louvre

PARIJS (ANP/AFP) - Twee Duitsers zijn zaterdag aangehouden in Parijs, omdat ze met plakband twee schilderijen hadden opgehangen in het Louvre, melden bronnen bij de politie. Ze hingen de nepkunstwerken op in de zaal waar ook de Mona Lisa hangt. Er ontstond lichte schade aan de muren van de historische zaal.

1 uur geleden
Houthi's claimen aanvallen op Saudi-Arabië

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-beweging zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op de Saudische hoofdstad Riyad en olie-installaties in de havenstad Yanbu. Eerder werden explosies in Riyad gemeld.

3 uur geleden
Trump kondigt oprichting AI Force en komst 'AI-tsaar' aan

WASHINGTON (ANP) - De VS gaan een "AI Force" oprichten, kondigt Donald Trump aan op zijn platform Truth Social. Ook stelt de Amerikaanse president binnenkort een "AI-tsaar" aan,

4 uur geleden
Ebolavaccin in Congo getest op zorgpersoneel

KINSHASA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo begint een nieuwe vaccinatiecampagne in de hoop de ebola-uitbraak in het land te kunnen indammen.

5 uur geleden
Hoogste NAVO-militair verzekert dat Europa gaten VS kan dichten

KOPENHAGEN (ANP) - De Europese NAVO-landen kunnen de gaten dichten die mogelijk vertrekkende Amerikaanse troepen laten vallen, verzekert de hoogste militair van de NAVO. "Een volwassen alliantie moet gewoon de gaten kunnen vullen", zegt voorzitter Giuseppe Cavo Dragone van de topmilitairen van de NAVO-landen. "En dat zijn we aan het doen."

6 uur geleden
Duitse generaal wordt nieuwe hoogste militair van de NAVO

KOPENHAGEN (ANP) - De Duitse generaal Carsten Breuer wordt de nieuwe hoogste militair van de NAVO. Dat drukt volgens NAVO-bronnen uit hoe belangrijk Duitsland voor het bondgenootschap aan het worden is. Breuer werd door zijn collega-topmilitairen van de NAVO-landen verkozen boven de Canadese generaal Jennie Carignan.

6 uur geleden
Meerdere doden bij Israëlische aanvallen in Gaza

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in delen van Gaza hebben aan meerdere mensen het leven gekost. Waar persbureau Reuters het over drie dodelijke slachtoffers heeft, telt nieuwszender Al Jazeera er zes.

6 uur geleden