Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politieagent gedood bij rellen in Beiroet

Politieagent gedood bij rellen in Beiroet

BEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - Een politieagent is zaterdag in de Libanese hoofdstad Beiroet om het leven gekomen tijdens rellen die uitbraken bij protesten tegen de regering. Dat heeft een woordvoerder van de politie gezegd.

Zeker 130 demonstranten raakten gewond bij de botsingen tussen veiligheidstroepen en demonstranten. Ruim dertig van hen werden naar nabijgelegen ziekenhuizen gebracht en ruim honderd werden ter plaatse behandeld, aldus het Libanese Rode Kruis.

Vier dagen na de verwoestende explosie in de haven van Beiroet hadden demonstranten geprobeerd de barricades voor het parlement te doorbreken. Ze gooiden onder meer met stenen naar de politie. De veiligheidstroepen gebruikten massaal traangas om de demonstranten tegen te houden. De politie schoot ook met rubberkogels.

Hoofdkwartier van de revolutie

Een groep demonstranten onder leiding van gepensioneerde Libanese legerofficieren bestormde het ministerie van Buitenlandse Zaken en verklaarde het gebouw tot hoofdkwartier van de revolutie. De activisten hingen een grote poster op met de slogan "Beiroet is de hoofdstad van de revolutie". Ze verbrandden ook een portret van president Michel Aoun.

Op het Plein der Martelaren tussen de haven en het centrum van de stad demonstreerden ook nog duizenden mensen vreedzaam tegen de politieke leiding. Ze geven de regering de schuld van de explosie, waarbij bijna 160 doden en meer dan 6000 gewonden vielen. Ook beschuldigen ze de politieke elite van corruptie en verwijten zij deze ervan nog geen hand te hebben uitgestoken om de getroffen mensen te helpen. Verder werd er gerouwd om de vele doden.

Slogans

De demonstranten riepen slogans als "het volk wil de val van het regime" en droegen spandoeken met teksten als "Ga weg, jullie zijn allemaal moordenaars".

Activisten hadden opgeroepen tot de demonstratie op sociale media onder het motto 'Rechtvaardigheid voor de slachtoffers, wraak op de overheid'. Al sinds oktober vorig jaar zijn er massale protesten tegen de regering. De demonstranten eisen vergaande politieke hervormingen. Ze beschuldigen de politieke elite van corruptie.

Opstappen

Eerder zaterdag maakten het hoofd van de Christelijke Kataeb partij Sami Gemayel bekend dat hij en zijn twee medeparlementariërs opstappen uit het 128 leden tellende parlement. Hij zei dat tijdens de begrafenis van de secretaris van de partij die dinsdag omkwam bij de ontploffing. Gemayel is een uitgesproken criticus van Aoun en premier Hassan Diab.

Diab heeft zaterdagavond gezegd dat hij maandag een voorstel gaat indienen om vervroegde verkiezingen te houden. Dit om de politieke impasse te doorbreken die het land elke dag dieper in de politieke en economische crisis stort.

Meer uit Buitenland

Mogelijk eerste vrouwelijke premier in 20 jaar in Zuid-Korea

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung heeft Han Seong-sook voorgedragen als nieuwe premier van het land, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Han is de huidige minister van het mkb en startups en zou de eerste vrouwelijke premier van Zuid-Korea in twintig jaar worden.

35 minuten geleden
VS: twee Iraanse drones op weg naar Straat van Hormuz neergehaald

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat het twee Iraanse drones heeft neergeschoten die een bedreiging vormden voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Het is de nieuwste confrontatie tussen de twee landen, terwijl de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen.

3 uur geleden
Meerdere slachtoffers door schietpartij op festival in VS

TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.

5 uur geleden
Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

7 uur geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

7 uur geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

13 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

14 uur geleden