Politie Zuid-Korea start onderzoek naar president Yoon
SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse politie is een onderzoek gestart naar president Yoon Suk-yeol voor verraad, meldt persbureau Yonhap. Het onderzoek volgt na het uitroepen van de militaire noodtoestand eerder deze week en de chaos die daarop volgde.
Het onderzoek begon na twee klachten die waren ingediend door een kleine oppositiepartij en een groep van 59 activisten. Die klachten zouden zich ook richten op de opgestapte minister van Defensie Kim Yong-hyun, minister van Binnenlandse Zaken Lee Sang-min en legerchef Park An-su.
Oppositiepartijen willen Yoon zaterdag met een afzettingsprocedure wegsturen. Om de zaak naar het constitutioneel hof te krijgen, dat het laatste woord heeft, hebben ze een tweederdemeerderheid in het parlement nodig. Die lijkt er nu niet te zijn. Daarvoor moeten acht leden van Yoons regeringspartij PPP zich tegen de president keren en de PPP heeft al gezegd de afzetting te gaan blokkeren. PPP-leider Han Dong-hoon heeft Yoon wel gevraagd de partij te verlaten.
Yoon won de presidentsverkiezingen van 2022 in een nek-aan-nekrace. Hij leidt sindsdien een minderheidsregering en stuit in het parlement op veel verzet van de oppositie. Zijn populariteit bleef de afgelopen tijd afnemen. Veel kiezers zijn ontevreden over zijn economische beleid en controverses rondom Yoons vrouw. First lady Kim Keon-hee werd er onder meer van beschuldigd anticorruptiewetten te hebben overtreden door dure cadeaus te accepteren. Aanklagers besloten haar in die zaak niet te vervolgen.
Meer uit Buitenland
TUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.
21 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.
2 uur geledenABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.
2 uur geledenLISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA, Asiel en Migratie) heeft de moed nog niet opgegeven dat België in Estland cellen kan huren voor het opsluiten van veroordeelde mensen zonder papieren. De huidige regering in Estland is niet van plan daar concrete afspraken over te maken, zei de Estse minister van Justitie Liisa Pakosta donderdag. Van Bossuyt richt haar hoop op een nieuwe regering. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen in Estland.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De nieuwe amnestiewet die de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez vrijdag voorstelde, zal niet gelden voor mensen die bepaalde misdrijven hebben gepleegd, blijkt uit de tekst van het wetsvoorstel waar persbureau AFP donderdag over schrijft. Het gaat onder andere om "ernstige schendingen van mensenrechten, oorlogsmisdaden, moord, corruptie en drugshandel". De aangekondigde wet zou gratie mogelijk maken voor honderden politieke gevangenen in het land.
3 uur geleden