Politie Zuid-Korea start onderzoek naar president Yoon
SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse politie is een onderzoek gestart naar president Yoon Suk-yeol voor verraad, meldt persbureau Yonhap. Het onderzoek volgt na het uitroepen van de militaire noodtoestand eerder deze week en de chaos die daarop volgde.
Het onderzoek begon na twee klachten die waren ingediend door een kleine oppositiepartij en een groep van 59 activisten. Die klachten zouden zich ook richten op de opgestapte minister van Defensie Kim Yong-hyun, minister van Binnenlandse Zaken Lee Sang-min en legerchef Park An-su.
Oppositiepartijen willen Yoon zaterdag met een afzettingsprocedure wegsturen. Om de zaak naar het constitutioneel hof te krijgen, dat het laatste woord heeft, hebben ze een tweederdemeerderheid in het parlement nodig. Die lijkt er nu niet te zijn. Daarvoor moeten acht leden van Yoons regeringspartij PPP zich tegen de president keren en de PPP heeft al gezegd de afzetting te gaan blokkeren. PPP-leider Han Dong-hoon heeft Yoon wel gevraagd de partij te verlaten.
Yoon won de presidentsverkiezingen van 2022 in een nek-aan-nekrace. Hij leidt sindsdien een minderheidsregering en stuit in het parlement op veel verzet van de oppositie. Zijn populariteit bleef de afgelopen tijd afnemen. Veel kiezers zijn ontevreden over zijn economische beleid en controverses rondom Yoons vrouw. First lady Kim Keon-hee werd er onder meer van beschuldigd anticorruptiewetten te hebben overtreden door dure cadeaus te accepteren. Aanklagers besloten haar in die zaak niet te vervolgen.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
9 minuten geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
2 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
9 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
9 uur geleden