Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie Zuid-Afrika van plan ex-president Zuma toch te arresteren

Politie Zuid-Afrika van plan ex-president Zuma toch te arresteren

JOHANNESBURG (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Zuid-Afrikaanse politie is van plan ex-president Jacob Zuma toch woensdag voor middernacht arresteren. Volgens het ministerie van Politie betekent het uitblijven van de arrestatie een minachting van het Constitutionele Hof, zolang er geen opdracht tot uitstel is gegeven. In de huidige situatie zouden de minister van Politie en de hoofdcommissaris van het land namelijk kunnen worden aangeklaagd als ze nalaten Zuma te arresteren. Eerder leek de ex-president voorlopig op vrije voeten te blijven.

Het Constitutionele Hof veroordeelde Zuma eind vorige maand tot 15 maanden celstraf, omdat hij weigerde te getuigen voor een onderzoekscommissie naar de corruptie onder zijn negen jaar durende presidentschap. Vorig jaar kwam Zuma aanvankelijk nog wel één keer opdagen voor de commissie, maar na die eerste keer beschuldigde hij de voorzitter ervan bevooroordeeld te zijn. Eerder dit jaar weigerde de ex-president om opnieuw voor de commissie te verschijnen. Overigens werd de commissie ooit door Zuma zelf opgezet, nadat hij als president door de corruptieschandalen steeds verder onder druk was komen te staan.

De rechtbank droeg Zuma op zichzelf uiterlijk 4 juli bij de politie aan te geven. Zo niet, dan zou hij binnen drie dagen worden gearresteerd - uiterlijk op 7 juli voor middernacht dus. De advocaten van Zuma verzochten de rechter de afgelopen dagen om een nietigverklaring van het vonnis. Zij stellen dat een gevangenisstraf het leven van de 79-jarige ex-president in gevaar zal brengen. Daarom heeft Zuma volgens hen recht op herziening van zijn zaak. Zij vroegen de rechter in afwachting van de beoordeling van die nietigverklaring het arrestatiebevel voor Zuma voorlopig op te schorten.

Corruptieschandalen

"Als we niets horen van het Constitutionele Hof, wat tot nu toe het geval is, hebben we tot middernacht om de opdracht tot arrestatie uit te voeren", zei een woordvoerder van de minister van Politie woensdag. De minister zelf heeft eerder al aangegeven er niets voor te voelen om aangeklaagd te worden voor minachting van het Constitutionele Hof.

Zuma werd in 2018 door zijn regeringspartij ANC gedwongen af te treden na verschillende corruptieschandalen. Toch heeft hij nog altijd veel bondgenoten binnen de partij, en daarmee veel interne invloed.

Lucratieve deals

Zuma zou tijdens zijn presidentschap onder meer lucratieve deals hebben gesloten met zakenmensen die hij goed kende. Zij mochten naar verluidt soms zelfs kiezen welke ministers Zuma in zijn kabinet benoemde. Volgens schattingen zou er 35 miljard dollar (29,5 miljard euro) aan overheidsgeld zijn weggesluisd. Zuma ontkent de beschuldigen en claimt dat hij niets verkeerds heeft gedaan.

De zaak tegen Zuma wordt gezien als een belangrijke test voor de democratie en de rechtsstaat in Zuid-Afrika.

De dagen voor de deadline van 4 juli verzamelden zich grote groepen aanhangers rond het huis van Zuma. De laatste dagen lijkt die menigte kleiner te worden.

Meer uit Buitenland

VN zint op hervatting gesprekken over verdeling Cyprus

NICOSIA (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres wil gesprekken over het slepende diplomatiek-geografische conflict over Cyprus hervatten. Die eilandstaat in de Middellandse Zee is al jaren een discussiepunt tussen de Cypriotische autoriteiten, Griekenland, Turkije en het Verenigd Koninkrijk. Die laatste twee landen hebben nog altijd de regie over delen van Cyprus, nadat het eiland in 1960 onafhankelijk was geworden van de Britse kolonisator.

4 minuten geleden
Zelensky vraagt Trump om 'winterpakket' Patriotraketten

WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gevraagd om een 'winterpakket' aan Patriots. Deze luchtafweerraketten zijn belangrijk bij het afslaan van Russische aanvallen. Zelensky waarschuwt al langer dat de Oekraïense voorraad Patriots dreigt op te raken.

33 minuten geleden
Japan telt weer minder Japanners, recordaantal buitenlanders

TOKIO (ANP/AFP) - In Japan is het aantal inwoners met de Japanse nationaliteit voor het eerst in 42 jaar onder de 120 miljoen gedaald. Tegelijkertijd is het aantal buitenlandse inwoners naar een recordniveau gestegen, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Japan heeft de op een na oudste bevolking ter wereld en worstelt al jaren met lage geboortecijfers.

36 minuten geleden
VN roept landen op iets te doen aan oplaaiend geweld op Westoever

GENÈVE (ANP) - Het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties roept landen op eensluidend op te treden tegen het geweld op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Het geweld door Israëlische kolonisten daar is zelden zo wijdverspreid geweest, aldus een woordvoerder van het mensenrechtenkantoor. "Derde landen moeten snel en eensgezind optreden om de aanhoudende moordpartijen en onteigening van het Palestijnse volk een halt toe te roepen, en om een einde te maken aan de Israëlische bezetting."

39 minuten geleden
Doden gemeld bij door beving getroffen Japanse papierfabriek

KUMAMOTO (ANP) - Door de zware aardbeving in het zuiden van Japan dinsdag zijn zeker vijf mensen omgekomen bij een papierfabriek in de prefectuur Kumamoto. Dat melden de lokale autoriteiten. Bij de Nippon-papierfabriek in de stad Yatsushiro stortte een grote schoorsteen in door de beving. Volgens de publieke omroep NHK zijn er twee gewonden en zijn nog vier mensen vermist.

46 minuten geleden
Telegrambaas Doerov vervolgd om faciliteren van terrorisme

MOSKOU (ANP) - Rusland vervolgt Telegram-oprichter Pavel Doerov voor het faciliteren van "terroristische activiteiten". Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de binnenlandse veiligheidsdienst FSB. Tegen Doerov wordt bovendien een arrestatiebevel uitgevaardigd, al heeft dat internationaal in de praktijk weinig betekenis, omdat andere landen niet verplicht zijn daaraan gehoor te geven.

4 uur geleden
Zelensky: Trump verleent ons licenties voor Patriot-raketten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ermee ingestemd Oekraïne licenties te verlenen voor de productie van Patriot-raketten, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky dinsdagavond (lokale tijd) in Washington. Zelensky had daar een ontmoeting met Trump

8 uur geleden