Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie Zuid-Afrika van plan ex-president Zuma toch te arresteren

Politie Zuid-Afrika van plan ex-president Zuma toch te arresteren

JOHANNESBURG (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Zuid-Afrikaanse politie is van plan ex-president Jacob Zuma toch woensdag voor middernacht arresteren. Volgens het ministerie van Politie betekent het uitblijven van de arrestatie een minachting van het Constitutionele Hof, zolang er geen opdracht tot uitstel is gegeven. In de huidige situatie zouden de minister van Politie en de hoofdcommissaris van het land namelijk kunnen worden aangeklaagd als ze nalaten Zuma te arresteren. Eerder leek de ex-president voorlopig op vrije voeten te blijven.

Het Constitutionele Hof veroordeelde Zuma eind vorige maand tot 15 maanden celstraf, omdat hij weigerde te getuigen voor een onderzoekscommissie naar de corruptie onder zijn negen jaar durende presidentschap. Vorig jaar kwam Zuma aanvankelijk nog wel één keer opdagen voor de commissie, maar na die eerste keer beschuldigde hij de voorzitter ervan bevooroordeeld te zijn. Eerder dit jaar weigerde de ex-president om opnieuw voor de commissie te verschijnen. Overigens werd de commissie ooit door Zuma zelf opgezet, nadat hij als president door de corruptieschandalen steeds verder onder druk was komen te staan.

De rechtbank droeg Zuma op zichzelf uiterlijk 4 juli bij de politie aan te geven. Zo niet, dan zou hij binnen drie dagen worden gearresteerd - uiterlijk op 7 juli voor middernacht dus. De advocaten van Zuma verzochten de rechter de afgelopen dagen om een nietigverklaring van het vonnis. Zij stellen dat een gevangenisstraf het leven van de 79-jarige ex-president in gevaar zal brengen. Daarom heeft Zuma volgens hen recht op herziening van zijn zaak. Zij vroegen de rechter in afwachting van de beoordeling van die nietigverklaring het arrestatiebevel voor Zuma voorlopig op te schorten.

Corruptieschandalen

"Als we niets horen van het Constitutionele Hof, wat tot nu toe het geval is, hebben we tot middernacht om de opdracht tot arrestatie uit te voeren", zei een woordvoerder van de minister van Politie woensdag. De minister zelf heeft eerder al aangegeven er niets voor te voelen om aangeklaagd te worden voor minachting van het Constitutionele Hof.

Zuma werd in 2018 door zijn regeringspartij ANC gedwongen af te treden na verschillende corruptieschandalen. Toch heeft hij nog altijd veel bondgenoten binnen de partij, en daarmee veel interne invloed.

Lucratieve deals

Zuma zou tijdens zijn presidentschap onder meer lucratieve deals hebben gesloten met zakenmensen die hij goed kende. Zij mochten naar verluidt soms zelfs kiezen welke ministers Zuma in zijn kabinet benoemde. Volgens schattingen zou er 35 miljard dollar (29,5 miljard euro) aan overheidsgeld zijn weggesluisd. Zuma ontkent de beschuldigen en claimt dat hij niets verkeerds heeft gedaan.

De zaak tegen Zuma wordt gezien als een belangrijke test voor de democratie en de rechtsstaat in Zuid-Afrika.

De dagen voor de deadline van 4 juli verzamelden zich grote groepen aanhangers rond het huis van Zuma. De laatste dagen lijkt die menigte kleiner te worden.

Meer uit Buitenland

Ruim 400 aanhoudingen om veroorzaken natuurbranden in Frankrijk

PARIJS (ANP) - In Frankrijk zijn dit natuurbrandenseizoen al 402 mensen aangehouden in verband met onderzoek naar de oorzaak van branden. Dit zei de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Een deel van hen is in voorlopige hechtenis genomen. Het gaat om 36 volwassenen en 156 minderjarigen.

7 minuten geleden
Spanje stelt dodental na aankomst migranten in Ceuta op 75

CEUTA (ANP/AFP) - Het dodental na de plotselinge massale aankomst van migranten in Ceuta is opgelopen tot 75, meldt een afvaardiging van de Spaanse regering in de exclave. De lokale leider van Ceuta had het eerder over 88 lichamen, maar dat ging over een langere periode.

2 uur geleden
Hoogste Oostenrijkse temperatuur ooit gemeten in Wenen

WENEN (ANP) - Oostenrijk heeft een nieuw temperatuurrecord. In de hoofdstad Wenen werd het volgens een voorlopige meting van de nationale weerdienst dinsdag 40,8 graden, warmer dan ooit gemeten in het Alpenland. In het oosten van het land geldt code rood vanwege extreme hitte.

2 uur geleden
Aardbeving schrikt inwoners Italiaanse stad Pisa op

PISA (ANP/DPA) - Inwoners van de Italiaanse stad Pisa werden dinsdag opgeschrikt door een aardbeving. Veel mensen vluchtten in paniek de straat op, melden de lokale autoriteiten. Er zijn geen gewonden of schade gemeld.

3 uur geleden
Spanje telde 72.000 migranten in Ceuta, 70.000 weer vertrokken

MADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft vorige week 72.000 migranten geteld die het gebied van de exclave Ceuta waren binnengekomen, zegt minister Fernando Grande-Marlaska na overleg met zijn ambtgenoten uit de EU. Van die migranten zouden er 70.000 weer zijn vertrokken.

4 uur geleden
EU-ministers hameren op betere communicatie bij crises als Ceuta

BRUSSEL (ANP) - Ministers uit de Europese Unie hebben tijdens een spoedoverleg over Ceuta benadrukt dat het belangrijk is om beter en eensgezinder te communiceren bij crises zoals die bij de Spaanse exclave van vorige week. Meerdere landen uitten kritiek op Spanje nadat tienduizenden migranten daar de grens waren overgestoken, maar Madrid beet daarna fel van zich af.

4 uur geleden
Nieuwssite: eerder uitgezette mensen gespot onder migranten Ceuta

MADRID (ANP) - Onder de tienduizenden mensen die vorige week de Spaanse exclave Ceuta binnendrongen, waren ook enkele personen die eerder door Spanje het land uit waren gezet, meldt de nieuwssite El Español. De Spaanse politie zou zeker tien mensen hebben gedetecteerd die in Spanje zijn veroordeeld in een terrorisme-onderzoek.

4 uur geleden