Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie Zuid-Afrika van plan ex-president Zuma toch te arresteren

Politie Zuid-Afrika van plan ex-president Zuma toch te arresteren

JOHANNESBURG (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Zuid-Afrikaanse politie is van plan ex-president Jacob Zuma toch woensdag voor middernacht arresteren. Volgens het ministerie van Politie betekent het uitblijven van de arrestatie een minachting van het Constitutionele Hof, zolang er geen opdracht tot uitstel is gegeven. In de huidige situatie zouden de minister van Politie en de hoofdcommissaris van het land namelijk kunnen worden aangeklaagd als ze nalaten Zuma te arresteren. Eerder leek de ex-president voorlopig op vrije voeten te blijven.

Het Constitutionele Hof veroordeelde Zuma eind vorige maand tot 15 maanden celstraf, omdat hij weigerde te getuigen voor een onderzoekscommissie naar de corruptie onder zijn negen jaar durende presidentschap. Vorig jaar kwam Zuma aanvankelijk nog wel één keer opdagen voor de commissie, maar na die eerste keer beschuldigde hij de voorzitter ervan bevooroordeeld te zijn. Eerder dit jaar weigerde de ex-president om opnieuw voor de commissie te verschijnen. Overigens werd de commissie ooit door Zuma zelf opgezet, nadat hij als president door de corruptieschandalen steeds verder onder druk was komen te staan.

De rechtbank droeg Zuma op zichzelf uiterlijk 4 juli bij de politie aan te geven. Zo niet, dan zou hij binnen drie dagen worden gearresteerd - uiterlijk op 7 juli voor middernacht dus. De advocaten van Zuma verzochten de rechter de afgelopen dagen om een nietigverklaring van het vonnis. Zij stellen dat een gevangenisstraf het leven van de 79-jarige ex-president in gevaar zal brengen. Daarom heeft Zuma volgens hen recht op herziening van zijn zaak. Zij vroegen de rechter in afwachting van de beoordeling van die nietigverklaring het arrestatiebevel voor Zuma voorlopig op te schorten.

Corruptieschandalen

"Als we niets horen van het Constitutionele Hof, wat tot nu toe het geval is, hebben we tot middernacht om de opdracht tot arrestatie uit te voeren", zei een woordvoerder van de minister van Politie woensdag. De minister zelf heeft eerder al aangegeven er niets voor te voelen om aangeklaagd te worden voor minachting van het Constitutionele Hof.

Zuma werd in 2018 door zijn regeringspartij ANC gedwongen af te treden na verschillende corruptieschandalen. Toch heeft hij nog altijd veel bondgenoten binnen de partij, en daarmee veel interne invloed.

Lucratieve deals

Zuma zou tijdens zijn presidentschap onder meer lucratieve deals hebben gesloten met zakenmensen die hij goed kende. Zij mochten naar verluidt soms zelfs kiezen welke ministers Zuma in zijn kabinet benoemde. Volgens schattingen zou er 35 miljard dollar (29,5 miljard euro) aan overheidsgeld zijn weggesluisd. Zuma ontkent de beschuldigen en claimt dat hij niets verkeerds heeft gedaan.

De zaak tegen Zuma wordt gezien als een belangrijke test voor de democratie en de rechtsstaat in Zuid-Afrika.

De dagen voor de deadline van 4 juli verzamelden zich grote groepen aanhangers rond het huis van Zuma. De laatste dagen lijkt die menigte kleiner te worden.

Meer uit Buitenland

Schutter opent vuur in Kyiv, meerdere doden

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn meerdere doden gevallen, meldt de burgemeester van de Oekraïense hoofdstad Vitali Klytsjko. De politie heeft de man achtervolgd in een supermarkt, waar schoten worden gemeld.

2 minuten geleden
Trump: Iran kan ons niet chanteren met sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.

4 minuten geleden
President Brazilië hekelt Veiligheidsraad en Trump

BARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.

2 uur geleden
Macron beschuldigt Hezbollah van doden van Franse militair

BEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.

2 uur geleden
Leider Iran zegt dat Iran nederlagen aan vijand kan toedienen

TEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.

3 uur geleden
Schepen beschoten in de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.

3 uur geleden
Franse actrice Nathalie Baye (77) overleden

PARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.

5 uur geleden