Politie zoekt zwarte lijsten tippelzones in coldcaseonderzoek
AMSTERDAM (ANP) - De politie is in het coldcaseonderzoek naar de 27 jaar geleden vermoorde prostituee Judit Nyari op zoek naar informatie uit zwarte lijsten van de tippelzones in Utrecht en Amsterdam uit de jaren negentig. Via zulke lijsten waarschuwden prostituees elkaar voor gevaarlijke klanten. Ook zoekt de politie naar informatie over zogenaamde weldoeners uit die periode, meldt de politie vrijdag.
De 25-jarige Amsterdamse Nyari werkte op de tippelzones in Amsterdam en Utrecht. Op 1 december 1993 verdween ze. Vijf dagen later werd ze dood teruggevonden in Dronten. Haar keel was doorgesneden. Daarmee werd zij een van de tientallen prostituees die in de jaren tachtig en negentig in Nederland zijn vermoord.
De zaak kwam afgelopen jaar geregeld in de publiciteit, vanwege een podcastserie die de politie erover maakt. In de serie vertellen bekenden van Nyari, politiemensen en hulpverleners over het leven en de dood van het slachtoffer. In de vijfde aflevering schetsen twee kenners van de tippelzones van destijds een beeld van de dagelijkse praktijk in de straatprostitutie van destijds. Volgens zuster Bernadette, die toen een huiskamerproject runde voor prostituees in Amsterdam, gingen er zwarte lijsten rond onder de prostituees, met daarop mannen die volgens de vrouwen levensgevaarlijk waren. De vrouwen waarschuwden elkaar met een briefje op een prikbord met de omschrijving van een klant. De politie hoopt dat mensen zich nu nog specifieke informatie hierover herinneren.
Ook was er een tweede type klant, de zogenaamde weldoener. Deze mannen palmden prostituees in met een slaapplek, waarvoor met seks moest worden betaald. Sommige van deze mannen zouden de vrouwen vervolgens als hun bezit hebben geclaimd.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het duurt waarschijnlijk nog tot zaterdagavond voordat de problemen met het treinverkeer in het noorden van het land zijn verholpen. Het winterse weer veroorzaakt wisselstoringen en andere overlast.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail bereidt zich voor op herstelwerkzaamheden aan het spoor na een week vol problemen door het winterse weer. Een terugkeer naar de standaard dienstregeling is volgens de spoorbeheerder "complex" en een datum voor een volledige terugkeer naar normaal is "onzeker".
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De treinproblemen in het noorden van het land duren voort, is te zien op de website van de NS. In Groningen rijden op meerdere trajecten tot zeker 15.15 uur geen of veel minder treinen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog onbekend of de Ferro Dome, een voormalige gasopslag in Rotterdam, gered kan worden. "Dit is een van de vele onduidelijkheden", zegt een woordvoerder van beheerder Havenbedrijf Rotterdam. Deze week bleek dat het dak is ingezakt door de sneeuw.
11 uur geledenTILBURG (ANP) - De meeste binnensportlocaties in Tilburg zijn zaterdag weer open, meldt de gemeente. Veel sportlocaties waren sinds donderdag uit voorzorg dicht, omdat er veel ijs en sneeuw op de daken lag. Alleen de Ireen Wüst IJsbaan en Zwembad Reeshof blijven zaterdag gesloten. Die gaan zondag weer open.
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - In het noorden van het land zijn er zaterdagochtend problemen op het spoor, is te zien op de website van NS. Door wisselstoringen en defecte treinen is op meerdere trajecten in Groningen en Friesland sprake van vertragingen of uitval van treinen.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De N33 en N46 in Groningen zijn ook zaterdagochtend nog dicht als gevolg van het winterse weer. Volgens Rijkswaterstaat gaat de N46 rond het middaguur weer open. Wanneer de N33 weer open kan, is nog onduidelijk. Volgens de dienst zijn meerdere automobilisten daar door de afzetting gereden. "Enkelen hiervan hebben zichzelf vastgereden, wat de gladheidsbestrijding ook weer lastiger maakt."
12 uur geleden