Politie waarschuwt juweliersbranche na toename aantal overvallen
AMSTERDAM (ANP) - De politie ziet meer overvallers en plofkrakers die banken verruilen voor juweliers en heeft de branche gewaarschuwd. Dat zegt landelijk overvalcoördinator Jos van der Stap van de politie in De Telegraaf. Tot 2017 was er juist jarenlang sprake van een daling tot slechts een handvol overvallen.
De politie maakt zich ook zorgen om het gebruik van explosieven bij de beroving van juweliers. "Je ziet dat deze daders weinig terughoudend zijn bij hun werk. Het gevaar voor omwonenden is enorm. Nu de banken beter beveiligd zijn, lijken de criminelen zich meer en meer te richten op de juweliers. Kennis die ze hebben opgedaan met plofkraken op banken gebruiken ze bij de juweliers. De criminelen zoeken een nieuwe weg. Geld is minder makkelijk, goud is dan een optie", zegt Van der Stap.
Volgens de overvalcoördinator wordt kennis onder criminelen flink uitgewisseld. "Vroeger had je een kleine groep professionele overvallers, maar nu is die groep veel groter. Het zijn goede netwerkers. En wat krijg je dan? Personen zonder grote staat van dienst, soms piepjong, die levensgevaarlijk werk doen."
De gehele juweliersbranche is inmiddels per mail gewaarschuwd door de politie. "We adviseren de juweliers net als de brancheorganisatie om de vitrines ’s avonds leeg te halen. Je moet het de overvallers zo moeilijk mogelijk maken."
Het aantal overvallen op juweliers kelderde volgens De Telegraaf van 89 in 2011 naar vijf in 2017. Maar de laatste twee jaar neemt het aantal weer toe. In 2019 en 2020 werden in totaal twintig overvallen gepleegd op juweliers en net zo veel ramkraken. "De stijging staat haaks op het totale beeld wat betreft overvallen en ramkraken. Die zijn de laatste jaren namelijk flink afgenomen", aldus Van der Stap tegen de krant.
Meer uit Binnenland
AMELAND (ANP) - Een groep van 34 wadlopers wordt zondagochtend met reddingsboten en een helikopter van het wad bij Ameland gehaald. Volgens de veiligheidsregio was het gezelschap in problemen gekomen en waren de hulpdiensten gewaarschuwd.
15 minuten geledenWENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
10 uur geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
12 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
18 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
18 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
19 uur geleden