Politie vraagt om 'evenementluwe periode' rondom NAVO-top
DEN HAAG (ANP) - De politie vraagt om een 'evenementluwe periode' rondom de NAVO-top die volgend jaar in Nederland wordt georganiseerd. Verder geldt voor alle politiepersoneel in de periode een verlofbeperking. Dit is nodig omdat de top "een van de grootste veiligheidsoperaties ooit" is in Nederland, aldus de politie in een verklaring.
De top vindt plaats in Den Haag van 24 tot en met 26 juni 2025. De inzet daar leidt ertoe dat er tijdelijk op andere vlakken minder politiecapaciteit beschikbaar is. Korpschef Janny Knol heeft in een brief burgemeesters gevraagd terughoudend om te gaan met vergunningverlening voor evenementen in de periode tijdens en rond de NAVO-top.
"Dit zodat rondom de NAVO-top in feite sprake is van een evenementluwe periode. Hierdoor houdt de politie voldoende capaciteit beschikbaar om, naast het reguliere werk, zorg te dragen voor een goed verloop van de NAVO-top", schrijft de korpschef. Volgens haar is de klus voor de politie een "forse opgave", wegens "de aard van deze top, het complexe (geopolitieke) dreigingsbeeld en de grote omvang".
World Forum
Eind mei werd duidelijk dat de NAVO-top plaatsvindt in Den Haag. De leiders van de 32 lidstaten van het Atlantisch bondgenootschap komen dan bijeen in het World Forum, zo maakte demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) bekend.
Tijdens de top worden tientallen staatshoofden, regeringsleiders en ministers en hun delegaties begeleid en beveiligd tijdens hun reisbewegingen van en naar luchthavens en hotels. Ook de locatie waar de top plaatsvindt wordt streng beveiligd. Volgens nationaal commandant Willem Woelders, verantwoordelijk voor de voorbereiding, is het de grootste veiligheidsoperatie in Nederland ooit. "Iedereen gaat hier iets van merken."
Capaciteitsvraag
De verlofbeperking voor politiemensen houdt in dat verlof rondom de NAVO-top pas aan het einde van het jaar wordt toegewezen. Ervoor zal de exacte "capaciteitsvraag" in kaart worden gebracht. Een plan om de mobiele eenheid (ME) op maximale sterkte te brengen, wordt versneld uitgevoerd. Die kan bij grootschalige evenementen ingezet worden om verstoring van de openbare orde te voorkomen en groepen mensen te begeleiden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag trekt volgende week twee dagen uit voor de behandeling van het hoger beroep in de strafzaak tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie. Het hof kondigt aan dat belangstellenden de zittingen woensdag en donderdag kunnen volgen via een livestream.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bezoekersaantallen van het Nationaal Archief in Den Haag zijn vorig jaar flink gestegen ten opzichte van de jaren ervoor. Volgens de organisatie komt dat "door alle aandacht" voor het oorlogsarchief, ofwel het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Daarin staan dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de oorlog zijn onderzocht wegens mogelijke collaboratie met de nazi's.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump sprak niet de waarheid en was "niet respectvol" toen hij beweerde dat troepen uit andere NAVO-landen in Afghanistan wegbleven van de frontlinie. Dat heeft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) gezegd na afloop van de ministerraad.
10 uur geleden