Politie voorbereid op gewelddadig verzet in Lützerath
AKEN (ANP) - De Duitse politie is voorbereid op gewelddadig verzet door de bezetters van 'bruinkooldorp' Lützerath, niet ver van Roermond. De ontruiming van het bezette dorp begint vanaf woensdag. De politie houdt rekening met zeker 250 bezetters. Dat bleek maandagmiddag tijdens een persconferentie van de politie.
President Dirk Weinspach van de politie in Aken wees erop, dat zondag door activisten met stenen naar de politie is gegooid, waarop de politie zich moest terugtrekken. De actievoerders schieten volgens inzetleider Wilhelm Sauer stenen af met katapulten. Daarom treedt de politie op met helm en schild. O
De inzet van de politie concentreert zich niet alleen op de ontruiming van Lützerath, aldus Sauer. De politie houdt rekening met gewelddadige acties in de wijde omgeving, zelfs in het grote bruinkoolgat, dat inmiddels is afgegraven tot aan de grens van het bezette dorp. "We rekenen met acties in een wijde omgeving van 515 vierkante kilometer rond de dagbouw van bruinkool", aldus Sauer.
Opwarming van de aarde
Lützerath wordt al twee jaar bezet door klimaatactivisten die vinden dat bruinkoolwinning bijdraagt aan opwarming van de aarde. Toen bekend werd dat de politie het dorp deze week wil ontruimen, stroomden honderden activisten uit meerdere landen van Europa, waaronder Nederland, naar Lützerath om mee te helpen met de bezetting. Zondag was er een grote demonstratie, waaraan vele duizenden sympathisanten meededen.
De politie houdt er rekening mee dat de bezetters alles in het werk stellen om ontruiming te voorkomen. Sauer zei rekening te houden met valkuilen, barricades en mensen die zich vastketenen. Ook houdt de politie rekening met activisten die in de 96 meter hoge bruinkoolgraafmachines klimmen en daar moeilijk uit te halen zijn.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het beperken van het poststemmen. Een lagere rechter blokkeerde zijn plannen, maar Trump wil dat het hoogste hof die beperking toch toestaat, voor de tussentijdse verkiezingen van november.
2 uur geledenNICOSIA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben voor de kust van Noord-Cyprus nog een lichaam geborgen nadat afgelopen weekend een hogesnelheidsveer was gezonken. Daardoor staat het dodental nu op tien. Nog achttien mensen worden vermist.
3 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben donderdag sancties opgelegd aan vijf Cubaanse bedrijven en een kleinzoon van voormalig president Raúl Castro. De Amerikaanse regering van Donald Trump wil zo de economische druk op het communistische eiland opvoeren.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht de Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner ergens in de komende dagen te ontmoeten in Kyiv. Zij kwamen nog niet eerder naar Oekraïne om daar te praten over het einde van de oorlog met Rusland.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Frankrijk beleefde afgelopen maanden de heetste zomer sinds het begin van de metingen in 1900, meldt weerdienst Météo France. Het was dag en nacht gemiddeld 24 graden. De maximumtemperaturen lagen 4,8 graden hoger dan normaal in dit seizoen.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - Syrië is begonnen met het vernietigen van de overblijfselen van een geheim chemisch wapenprogramma uit het Assad-tijdperk. Dat verklaarden een Syrische gezant en een VN-vertegenwoordiger donderdag bij de Veiligheidsraad.
6 uur geledenBELGRADO (ANP) - Het lichaam van de voor genocide veroordeelde oud-generaal Ratko Mladić is aangekomen in Servië, meldden Servische media als TV RTS. Zijn kist was bedekt met de Servische vlag.
7 uur geleden