Politie voorbereid op gewelddadig verzet in Lützerath
AKEN (ANP) - De Duitse politie is voorbereid op gewelddadig verzet door de bezetters van 'bruinkooldorp' Lützerath, niet ver van Roermond. De ontruiming van het bezette dorp begint vanaf woensdag. De politie houdt rekening met zeker 250 bezetters. Dat bleek maandagmiddag tijdens een persconferentie van de politie.
President Dirk Weinspach van de politie in Aken wees erop, dat zondag door activisten met stenen naar de politie is gegooid, waarop de politie zich moest terugtrekken. De actievoerders schieten volgens inzetleider Wilhelm Sauer stenen af met katapulten. Daarom treedt de politie op met helm en schild. O
De inzet van de politie concentreert zich niet alleen op de ontruiming van Lützerath, aldus Sauer. De politie houdt rekening met gewelddadige acties in de wijde omgeving, zelfs in het grote bruinkoolgat, dat inmiddels is afgegraven tot aan de grens van het bezette dorp. "We rekenen met acties in een wijde omgeving van 515 vierkante kilometer rond de dagbouw van bruinkool", aldus Sauer.
Opwarming van de aarde
Lützerath wordt al twee jaar bezet door klimaatactivisten die vinden dat bruinkoolwinning bijdraagt aan opwarming van de aarde. Toen bekend werd dat de politie het dorp deze week wil ontruimen, stroomden honderden activisten uit meerdere landen van Europa, waaronder Nederland, naar Lützerath om mee te helpen met de bezetting. Zondag was er een grote demonstratie, waaraan vele duizenden sympathisanten meededen.
De politie houdt er rekening mee dat de bezetters alles in het werk stellen om ontruiming te voorkomen. Sauer zei rekening te houden met valkuilen, barricades en mensen die zich vastketenen. Ook houdt de politie rekening met activisten die in de 96 meter hoge bruinkoolgraafmachines klimmen en daar moeilijk uit te halen zijn.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese waarschuwt zaterdag voor "extreem en gevaarlijk" weer en "bosbranden in meerdere staten". Deelstaat Victoria werd de afgelopen dagen al getroffen door bosbranden. Zaterdagochtend had de brandweer meer dan vijftig van de brandhaarden in die staat nog niet onder controle.
9 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Er zijn beelden verschenen van de fatale schietpartij in Minneapolis woensdag waarbij de 37-jarige Amerikaanse vrouw Renee Nicole Good om het leven kwam. Het lokale Alpha News publiceerde een video die zou zijn gemaakt met de telefoon van de agent van de immigratiepolitie ICE die de schoten loste. Reuters bevestigde de authenticiteit van de beelden en een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid liet aan CNN weten dat de beelden echt zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt graag "op de makkelijke manier" een deal te willen sluiten over Groenland, "maar als we het niet op de makkelijke manier doen, dan doen we het op de moeilijke manier", zei de president vrijdag tegen journalisten in het Witte Huis.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De interim-president van Venezuela, Delcy Rodríguez, zegt dat haar land de Amerikaanse "agressie" via diplomatie het hoofd zal bieden. De regering van het land kondigde stappen aan om de banden met Washington te herstellen nadat president Nicolás Maduro vorige week werd opgepakt.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Betogers zijn vrijdag in Iran opnieuw de straat opgegaan, terwijl volgens mensenrechtenorganisaties dodelijk tegen hen wordt opgetreden. Teheran geeft de Verenigde Staten de schuld van het geweld tijdens de grootste demonstraties in drie jaar.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.
8 uur geleden