Politie verwacht niet dat geweld tegen agenten afneemt
DEN HAAG (ANP) - De politie verwacht dat agressie en geweld tegen agenten de komende jaren niet gaan afnemen. "We moeten vooral zorgen dat het niet verder oploopt", concludeert Peije de Meij, portefeuillehouder Geweld tegen politieambtenaren bij de politie. Dinsdag publiceert de organisatie de jaarlijkse cijfers over geweld tegen agenten.
De politie maakt zich zorgen over het "toenemende maatschappelijke ongenoegen" en ziet dat "agressie en geweld op een te hoog niveau blijven". Om daar verandering in te brengen doet de organisatie dan ook een beroep op de samenleving. "Die moet zelf zeggen: dat doe je niet."
In 2020, het eerste coronajaar, steeg het aantal incidenten waarbij agenten met geweld te maken kregen van 10.624 naar 12.543. In het jaar dat volgde, bleven de cijfers rond dat niveau. Ook in 2022 bleef het aantal geweldsincidenten met 12.895 onverminderd hoog, blijkt uit een overzicht van cijfers van de afgelopen zes jaar.
Verschuiving
Binnen die cijfers vond wel een verschuiving plaats. Nu de beperkende maatregelen van de pandemie voorbij zijn hebben agenten weer meer te maken met verbaal en fysiek geweld in het uitgaansleven, bij evenementen en bij voetbalwedstrijden. Ook geweld bij de zogenoemde "niet geplande aanhoudingen" is toegenomen. Dat komt volgens de politie onder meer door de hoeveelheid demonstraties.
Daarnaast hebben agenten er last van dat hun adresgegevens achterhaald worden om hen te intimideren. "Je ziet dat het ook doorgaat in hun privéleven", zegt De Meij. "Dat baart zorgen." Naar verwachting wordt dit zogenoemde doxing dit jaar nog strafbaar.
Ergernis
Dat het geweld tegen politiemensen ongeveer gelijk blijft, komt volgens De Meij onder meer door ergernis in de samenleving en mensen die snel op elkaar reageren. "Discussies kunnen van nul naar honderd gaan in tien seconden", stelt hij vast. "Soms zijn het dan agenten die de klappen opvangen voor wat er in de samenleving speelt." Hij ziet ook dat andere beroepsgroepen te maken krijgen met geweld, zoals wetenschappers en journalisten.
Verder draagt het toegenomen aantal personen met verward gedrag, volgens De Meij, bij aan het geweldscijfer. Dat geweld erbij hoort voor een agent, wijst De Meij van de hand. "Inmiddels zijn we voorbij de redenering dat politiemensen daar maar tegen moeten kunnen. Bovendien leidt het af van ons werk." Het ziekteverzuim onder agenten is tegelijk met het geweldscijfer de afgelopen jaren opgelopen. Soms heeft het geweld ernstige gevolgen, zoals PTSS. Daarom is er in de trainingen van agenten steeds meer aandacht voor het omgaan met geweldssituaties.
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - De douane heeft woensdag 108 kilo cocaïne gevonden in een lading bananen bij een fruitbedrijf in Breda. De drugs kwamen uit Ecuador en waren bestemd voor verder transport naar Spanje.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst moet twee systemen die worden gebruikt om de gegevens van burgers te verwerken, op den duur vervangen. Vier andere systemen moeten worden aangepast. Persoonlijke gegevens van mensen zijn niet goed genoeg beschermd, oordeelt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groot onderzoek naar het werk van Johannes Vermeer heeft een aantal nieuwe inzichten opgeleverd. Zo blijkt dat de oude meester het huis op zijn beroemde schilderij Het Straatje (ca. 1658-1659) in eerste instantie met de deur dicht heeft geschilderd. De vrouw die nu in de deuropening zit, blijkt een gespiegelde kopie van de figuur die hij aanvankelijk in de opening van het steegje links van het huis plaatste.
15 uur geledenARNHEM (ANP) - Bij werkzaamheden aan winkelcentrum Kronenburg in Arnhem is een persoon gewond geraakt toen een deel van het dak instortte. De schade is aanzienlijk, meldt de veiligheidsregio. De gewonde is naar een ziekenhuis overgebracht. Hoe de persoon eraan toe is, is niet bekend.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Spaanse vrachtwagenchauffeur Juan C.S. (48) die in 2022 inreed op een barbecuefeest van de ijsclub in Nieuw-Beijerland is donderdag veroordeeld tot drie jaar en twee maanden cel en een rijverbod van vijf jaar door de rechtbank in Rotterdam. Bij het ongeluk op 27 augustus kwamen zeven mensen om het leven, onder wie een ongeboren kind. Zeven mensen raakten gewond.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Baby's moeten direct na de geboorte een prik met vitamine K krijgen. Dat is de beste manier om te voorkomen dat ze een tekort aan die belangrijke stof krijgen, oordeelt de Gezondheidsraad. Als dat niet mogelijk is, kan de vitamine ook worden gegeven via druppels in de mond.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Studenten op het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) moeten meer lessen krijgen over seksueel grensoverschrijdend gedrag, vindt regeringscommissaris Mariëtte Hamer. Volgens haar kunnen de lessen jongeren beter voorbereiden "op wat zij kunnen meemaken tijdens stages en op de werkvloer".
17 uur geleden